Pumy vyhrali v Bratislave nad Slovanom, zlepšili streľbu i obranu + HLASY

0 /

Basketbalistky ŠKP 08 Banská Bystrica dokázali vyhrať v Bratislave štvrtý zápas nadstavby ženskej extraligy skupiny o 5. až o 8. miesto. Domáce Slovanistky pokorili v tretej štvrtine a zvládli aj mierne dramatický záver.

V úvodnej päťminútovke nič nenasvedčovalo tomu, že by mohli domáce basketbalistky hrýzť. Dostali sme sa do vedenia o päť bodov (2:7), no Slovanistky dokázali znížiť na rozdiel dvoch bodov a po trestných hodoch Talajkovej dokonca vyrovnať na 9:9. Do prvej prestávky sa však presadila za dva body Pavlendová a po trojke Ozdincovej v poslednej sekunde tohto dejstva bolo 10:14 v náš prospech. Strelecky sa darilo kapitánke Števulovej, najmä jej zásluhou sme viedli o šesť bodov (12:18). Pridala sa k nej i Jassová, ktorá okrem streľby mala mnoho úspešných doskokov. Stále sme viedli (16:22, 18:23), no Slovanistky dokázali opäť využiť naše chyby a presadiť sa v závere polčasu. Po košoch Talajkovej a Dulovej bolo len 22:23. Napokon po trestnom hode Jelenčíkovej sa išlo do šatní za stavu 22:24.

Tretia štvrtina vyšla našim ´pumám´ najlepšie, hoci ju nezačali dobre. Slovanistky vyrovnali a po trojke Turzákovej dokonca viedli 27:24. Spoza veľkého oblúka sa však vzápätí presadila i naša Števulová, k nej sa pridali postupne ďalšie spoluhráčky, dvakrát za dva body Ozdincová, potom Jelenčíková a trojkou Striešová, takže domáci kouč musel brať oddychový čas za stavu 27:35. Nepomohol. Bratislavčankám to stále nepadalo do koša, trojku zaznamenala Bystričanka Matejčíková, takže na skóre sa nám pozeralo veselšie – 27:38. Bolo to najvyššie vedenie púm v zápase, pretože v štvrtom dejstve domáce doťahovali, skresali náš náskok, keď sa presadzovala najmä miestami nezastaviteľná Talajková. V 34. minúte tak bolo 37:40 a v 36-tej opäť po koši Talajkovej 39:42. Drámu nechcela pripustiť Jelenčíková, dala dôležitú dvojku a po nej sa z trestných hodov presadila Verlíková39:46. Po dvojke Jassovej bolo 40:48, ale o malú chvíľu dala trojku domáca Vargová a pre Slovanistky vznikla nádej niečo ešte s výsledkom urobiť. Zvlášť po tom, čo Vargová pridala i ďalšiu trojku a 104 sekúnd pred koncom skresala rozdiel iba na štyri body. Oddychový čas si zobral tentoraz náš kouč. Po ňom dokázala upokojiť tím dvojkou Jelenčíková (46:52) a hoci to ešte Bratislavčanky skúšali dvakrát spoza veľkého oblúka, netrafili sa do koša, takže z výhry sa mohli tešiť basketbalistky spod Urpína.

Najbližšie sa Banskobystričanky predstavia doma v hale na Štiavničkách, kde si v stredu 1. marca zmerajú sily s Nitrou o 18.00 hodine.

BK Slovan Bratislava – BK ŠKP 08 Banská Bystrica 46:52 (10:14, 22:24, 28:38)

Štvrtiny: 10:14, 12:10, 6:14, 18:14. TH: 16/7 – 23/10. Fauly: 21 – 13. Trojky: 3 – 4. Rozhodovali: Turčin, Kurpaš a Turček

Najviac bodov Slovan: Talajková 15 (+11 doskokov), Dulová 10

ŠKP 08: Ozdincová 9/1/, Števulová 11 /1/, Jassová 6 (+11 doskokov), Verlíková 6, Jelenčíková 8 (Matejčíková 3 /1/, Striešová 5 /1/, Pavlendová 4, Piperková 0)

Hlasy po zápase pre Bystricoviny:

Miloslav Michálik, tréner Banskej Bystrice: „Sme radi, že sme sa otriasli z toho nie celkom vydareného zápasu s Popradom, aj keď to nebolo jednoduché, lebo niektoré chyby sa opakovali i v tomto stretnutí.  Zlepšeným pohybom, lepšou úspešnosťou streľby a zlepšenou obranou sme dotiahli tento zápas do víťazstva. Dominovali sme počas celých štyridsiatich minút, neprehrávali sme, až na možno menšie úseky. Priestor dostali všetky hráčky a bolo u nich badať zlepšenie oproti predchádzajúcemu duelu. Všetci máme v mysli, že o piatom mieste sa bude rozhodovať v Poprade, takže tam to bude najdôležitejšie.“

Natália Jelenčíková, krídelníčka Banskej Bystrice (8 bodov, 5 doskokov): Pred zápasom sme si povedali, čo chceme dosiahnuť, ale úvod duelu nezačal podľa našich predstáv. Robili sme chyby v obrane, kde sme nevedeli ubrániť 1-1. Snažili sme sa hrať rýchlo, z čoho sme dokázali premeniť pár ľahkých košov. Loptu sme dávali do dolného postavenia, získali sme tak veľa plusových bodov a dostali sme sa aj na trestné hody. Dôležité je, že sme zápas vyhrali a je jedno akým spôsobom. Ďalej pokračujeme prípravou na Nitru, s ktorou chceme v stredu doma jednoznačne vyhrať.“

Beáta Jassová, pivotka Banskej Bystrice (najviac doskokov – 11): „Zo začiatku zápasu sme neboli plne koncentrované. Mali sme problém s obranou, hlavne podkošovej hráčky Slovana. Do druhého polčasu sme však vstúpili dobre, získali sme viacbodový náskok, no záver sme si sťažili našou kostrbatou obranou. Nakoniec si však odnášame dôležité víťazstvo.“

Michaela Ozdincová, druhá najproduktívnejšia, rozohrávačka Banskej Bystrice: Po zbabranom zápase s Popradom sme potrebovali v Bratislave víťazstvo ako soľ. Očakávali sme, že to nebude ľahké, no nakoniec sa nám to podarilo. Nešlo tu o nejakú basketbalovú krásu, ale o návrat na víťaznú vlnu. Verím, že toto víťazstvo prinavráti do tímu pohodu a ľahkosť.“

Nadstavba skupiny o 5. až 8. miesto: 5. B. Bystrica 24b, 6. Poprad 24b, 7. Nitra 21b, 8. Slovan Bratislava 18b.

Autor: (bl), Foto: archív facebook BK ŠKP 08 (Ivan Golembiovský)