Pumy vstúpili do novej extraligovej sezóny vysokou výhrou nad Spišiačkami + HLASY

0 /

Basketbalistky ŠKP 08 Banská Bystrica vyhrali prvý zápas sezóny 2020/2021 v ženskej extralige. V nedeľu večer v hale na Štiavničkách zdolali ŠKBD Spišskú Novú Ves vysoko 79:25. Hralo sa bez divákov pre pandemické opatrenia Vlády SR.

Prvý kôš dali hostky, išli do vedenia po zásahu Lysovej. Následne však naše dievčatá odpovedali trojkou Oborilovej a k nej sa pridali Belušová, Vargová, Holíková a Matejčíková. Razom tak bolo 13:2. Súper sa zmohol iba na dva jednobodové zápisy z trestných hodov, prvá štvrtina dopadla jasne v prospech ´púm´ 27:4, keď sa presadzovala najmä Matejčíková. Ani v druhej desaťminútovke sa žiadne prekvapenie nekonalo. Spišiačky sa dlho nevedeli trafiť do koša a Bystričanky náskok navýšili, v 15. minúte bolo už 35:4. Škoda potom dvoch inkasovaných trojok zo strany súpera, ale i tak sme polčas bez problémov dotiahli do jasného stavu 42:13, v tomto dejstve sa darilo viac Vargovej.

V tretej štvrtine náskok domácich basketbalistiek utešene narastal, trojku zaznamenala vo svojej extraligovej premiére Simona Neuschlová, boli to jej prvé body v najvyššej súťaži, presadila sa ešte dvojkovým košom v prvej štvrtine. Druhým presným zásahom zvýšila vedenie nášho ŠKP 08 na rozdiel 46 bodov – 61:15. Následne sa súper trošku dotiahol, ale ani v záverečnej desaťminútovke nemal potrebnú kvalitu, aby konkuroval skúsenejším ´pumám´. Tým patril záver duelu, keď to padalo Vargovej, predtým i Oborilovej a Belušovej, ktoré zaknihovali zhodne po dve trojky v tomto stretnutí.

BK ŠKP 08 Banská Bystrica – ŠKBD Spišská Nová Ves 79:25 (27:4, 42:13, 63:19)

Štvrtiny: 27:4, 15:9, 21:6, 16:6, TH: 8/6 – 8/3, trojky: 9 – 2, fauly: 7 – 10, rozhodovali: Tomašovič, Karpaš a Uhrin.

BB: Belušová 13 (2), Vargová 13, Oborilová 12 (2), Matejčíková 8, Holíková 6 (van Dalen 7 (1), Mesárošová 6 (2), Neuschlová 5 (1), L. Žilinská 4, Malovcová 3 (1), Šimčíková 2, Bahledová 0)

SNV: Lysová 8 (1), Jarošová 6, Kačírová 2, Puzderová 2, Kostelníková 0 (Hrušovská 5 (1), Dovalová 2, Bučková 0, da Cruz 0, Cvoligová 0, Matúšová 0, Pokrievková 0)

Miloslav Michálik, tréner Banskej Bystrice: „Po dlhej dobe sme odohrali zápas v extraligovom zložení, pretože hráčky v juniorskom veku zápasy mali. Vzhľadom na to, že káder sa obmenil iba minimálne, pokračujeme v nastolenom koncepte aj v tejto sezóne. V kádri už nefigurujú Klaudia Háberová (práca v zahraničí) a Michaela Grigerová (návrat do Popradu). Do tímu však prišla Saša Belušová, ktorú poznáme z pôsobenia v reprezentáciách do 20 rokov a z družstva Ružomberka (minulú sezónu odohrala v Halle v Nemecku pozn. red.). Táto posila plne zapadá do našej filozofie zapájania mladých, perspektívnych, slovenských hráčok do nášho extraligového tímu. Z môjho pohľadu sme odohrali zápas, z ktorého museli mať aj dievčatá dobrý pocit. Boli tam tie prvky, na ktorých pracujeme v tréningovom procese. Potešil ma rýchly prechod a tímová hra. Týmto spôsobom by sme sa chceli prezentovať aj v ďalších zápasoch. Teší ma, že hráčky ktoré mali menšiu minutáž v minulom roku, resp. hráčky ktoré nastúpili na svoj 1. extraligový zápas svojim výkonom nesklamali.“

Simona Neuschlová, premiéra v extralige za ŠKP 08 a zároveň prvé body: „Môj prvý extraligový zápas by som zhodnotila veľmi pozitívne. Hneď na začiatku sme si vybudovali náskok, ktorý sme potom postupne zvyšovali a nedovolili sme súperovi vrátiť sa do zápasu. Teší ma, že som dala svoje prvé body a prvú trojku. Trojky za normálnych okolností nestrieľam (smiech). Hrali sme tímovo a celkovo si myslím, že sme dobrý kolektív a rozumieme si herne ako aj mimo ihriska. Na záver dúfam, že budem dobrý ´zmývač´ podlahy v novom tíme (smiech).

Neuschlová často padá na zem po prienikoch a súbojoch o loptu, preto narážala na toho ´zmývača´ podlahy. Inak je to vraj večne pozitívny človek a ´bavič´ celého kolektívu.

Jana Matejčíková, kapitánka Banskej Bystrice: „Na zápas sme sa veľmi tešili, veď pre niektoré z nás to bol prvý zápas po skoro ôsmich mesiacoch. Boli sme veľmi dobre naladené a motivované, čo bolo určite vidieť aj v útoku a rovnako tak aj v obrane. Zápas nám vyšiel podľa predstav. Som rada, že sme ´makali´ konštantne skoro počas celého zápasu i keď sme mali pár hluchých miest, čo sa ale dalo v prvom zápase očakávať. Som rada, že mali možnosť hrať všetky ´baby´ a spoločne sme sa mohli opäť baviť basketbalom.“

Antonio da Cruz, tréner Spišskej Novej Vsi: „Pozerám na zápas z hľadiska rozvoja jednotlivcov a kolektívu. Pred dnešným som zadával dve úlohy. Za ich splnenie by sme sa boli posúvali o stupienok vyššie. Celkový obraz nebol uspokojivý. Dúfam, že budeme hrať s rovnakou energiou ako v prvom kole.“

Viktória Hrušovská, hráčka Spišskej Novej Vsi: „Dnešný zápas sme začali bez koncentrácie a neplnili sme to, čo sa povedalo v šatni. Mali sme veľa voľných streleckých pokusov, ktoré bohužiaľ neskončili v koši. Avšak po polčasovej prestávke sme prišli „zobudené“ a aj napriek veľkému bodovému rozdielu sme bojovali až do konca.“

Najbližšie sa banskobystrické ŠKP 08 predstaví v stredu 7. októbra o 19.00 na palubovke Šamorínu, v nedeľu 11. októbra hrá v Košicicach proti Young Angels o 16.00 hodine.

V sobotu 10. októbra sa predstaví aj druhý náš celok z Banskej Bystrice BK ŠK UMB, keď na domácej palubovke v telocvični FF UMB na Tajovského ul. 40 hostí ŠBK Šamorín. Hrá sa bez divákov.

Autor: (job), Foto: fb ŠKP 08 (I. Golembiovský)