Pumy v juniorsko-kadetskom zložení na majstra z Liptova nestačili + HLASY

ŠPORT
0 /

V dohrávke 7. kola ženskej basketbalovej extraligy žien si vo štvrtok večer zmerali sily naše ´pumy´ z BK ŠKP 08 Banská Bystrica s majstrovským Ružomberkom na jeho palubovke. Podľa očakávania zvíťazil domáci favorit duelu.

Ružomberčanky svoju úlohu potvrdzoval od začiatku stretnutia. Naše družstvo sa vyrovnalo súperovi v doskokoch, úspešnejšie bolo v streľbe spoza veľkého oblúka. Bystričanky viac faulovali, zaznamenali oveľa viac strát a oveľa menej ziskov. Tieto ukazovateľa sa podpísali pod prehru. Domáce vyhrali duel 89:44, v prvej štvrtine si vytvorili jedenásť bodový náskok, v druhej takisto, takže už po polčase bol stav viac-menej jednoznačný 47:25. Tretie dejstvo bolo najvyrovnanejšie, Liptáčky ho vyhrali o desať bodov, no štvrté zvládli lepšie s trinásťbodovým rozdielom. Ružomberčanky mali viac ako 50-percentnú úspešnosť streľby (presnejšie 52%, 30 z 57 pokusov), Bystričanky trafili 18 zo 43 pokusov, čo je v percentuálnom vyjadrení číslo 41. Priveľa košov inkasovali z rýchlych protiútokov. Hrali  však s výrazne omladeným kádrom.

Napriek jasnému a jednoznačnému víťazstvu Ružomberka dali naše mladé ´pumy´ o jednu trojku viac (spolu 6) ako úradujúci majster. Domáce basketbalistky ukázali príkladnú snahu a bojovnosť, no tím spod Urpína sa po celý zápas nevzdal a znepríjemňoval favoritovi duelu cestu za víťazstvom. V druhom polčase tréner Ružomberka Juraj Suja doprial až dvom mladým basketbalistkám MBK súťažnú premiéru, Oravcovej 4 minúty a Krettovej viac ako dve. Exbystričanka v drese Liptáčok Radka Stašová nehrala, po operácii bude chýbať svojmu družstvu ešte viac ako mesiac. Absencie boli aj na strane nášho ŠKP 08, keď sa niektoré skúsenejšie hráčky zotavujú po chorobe.

Fakty o zápase:

MBK Ružomberok – BK ŠKP 08 Banská Bystrica 89:44 (25:14, 47:25, 66:34)

Štvrtiny: 25:14, 22:11, 19:9, 23:10, TH: 28/24 (85 %) – 3/2 (66 %), trojky: 5 – 6, fauly: 10 – 19, doskoky: 28 – 27, asistencie: 14 – 11, zisky: 24 – 6, straty: 14 – 36, bloky: 1 – 1, streľba z poľa: 30/57 (52 %) – 18/43 (41 %)

Ruža: Enabosi 24, Turudić 16 (2), Praženicová 13 (1), Williams 12, Živaljević 6 (Havranová 8, Uramová 5 (1), Rusiňáková 3 (1), Krettová 2, Kubaňáková 0, Oravcová 0)

Pumy: Vargová 10 (2) + 8 doskokov, Žilinská 6, Mesárošová 3 (1), Oborilová 3 (1), Holíková 0 (Janštová 12, Šimčíková 6 (2), Kollárová 2, Neuschlová 2, Bahledová 0, Malovcová 0, Mesíková 0), vyfaulovaná: Žilinská (35. min)

Hlasy po zápase:

Milo Michálik, tréner nášho ŠKP 08: „Po dlhšej pauze sme nastúpili na súťažný zápas, avšak v juniorsko-kadetskom zložení. Nechceme totižto uponáhľať návrat hráčok, ktoré prekonali Covid-19. Z tohto pohľadu môžeme brať tento zápas veľmi pozitívne. Dorastenky nedostávajú možnosť hrať proti majstrovi každý deň a sú to pre ne perfektné skúsenosti. Škoda niektorých hluchých momentov v zápase, ale to patrí k veku. Skúsenosti sa natrénovať nedajú. Pri uvedomení si konkrétnych vecí, na ktorých dlhodobo pracujeme, sa o budúcnosť extraligy v Banskej Bystrici báť nemusíme.“

Zuzana Vargová, hráčka Banskej Bystrice (10 bodov + 8 doskokov): „Myslím si, že sme podali slušný výkon vzhľadom na to, že sme hrali len v juniorskom zložení. Kvalita bola jednoznačne na strane súpera. Mali sme veľké množstvo primitívnych strát, z čoho super ťažil a dával ľahké koše. V niektorých momentoch nám chýbala organizácia hry. Potešilo ma, že sme si dokázali vytvoriť strelecké pozície a mne sa po dlhej dobe aj celkom strelecky darilo. Sme vďačné, že aj v takejto situácii si môžeme zahrať proti kvalitnému súperovi ako je Ružomberok. Pre mladé hračky je to moment, ktorý nás posúva dopredu.“

Tereza Šimčíková, hráčka Banskej Bystrice (6 bodov): „Dnešný zápas bol náročný. Hrali sme iba v zložení juniorského družstva. Vedeli sme, že ideme hrať s kvalitným súperom. Od začiatku sme boli sústredené a naplno sme šliapali. Mali sme dobrú obranu a taktiež sa nám darilo v útoku. Do druhého polčasu sme vstúpili nekoncentrovane. Dostali sme veľa bodov z rýchlych protiútokov a mali sme veľa zbytočných strát. Bola to dobrá motivácia zahrať si s takým kvalitným súperom. Som rada, že si všetky ´baby´ zahrali a mohli sa ukázať aj v tomto zápase. Myslím si, že sme odohrali dobrý zápas a tešíme sa na sobotňajšiu odvetu.“

Juraj Suja, tréner Ružomberka: „Všetci sme sa na zápas tešili. Dlho sme nehrali, teraz bude už stretnutí dosť. Keď dokážeme udržať na uzde snahu, ktorej dievčatá majú niekedy až príliš, bude to fajn. Dostali sme veľa bodov na môj vkus, ale po celý čas zápasu sme mali nad ním kontrolu. Dali sme priestor všetkým dievčatám, mladá Uramová odohrala vyše 17 minút. Rytmus možno nebol taký, aký mohol byť, no na druhej strane si zahrali aj hráčky z lavičky.“

Autor: (job), Foto: fb MBK RK (R. Maškurica)