Pumy šokovali Piešťanské Čajky, prvýkrát v histórii nad nimi vyhrali + HLASY

1 /

Basketbalistky ŠKP 08 Banská Bystrica v druhom zápase ženskej extraligy senzačne zdolali Piešťanské Čajky a to dokonca na ich palubovke!  Vyhrali tam o tri body po výsledku 72:69 z ich pohľadu a po prehre u majstra v Ružomberku zaknihovali prvé víťazstvo v najvyššej domácej súťaži. Tohto súpera zdolali vôbec po prvýkrát v histórii.

Piešťanské Čajky nastúpili až bez deviatich hráčok A – tímu. Šancu dostali mladé basketbalistky z MBK Stará Turá, no to neznižuje výhru našich bystrických ´púm´. V kádri domáceho celku bolo stále šesť kvalitných hráčok, z toho päť profesionálok plus hrajúca asistentka trénera, bývalá reprezentantka Lucia Krč-Turbová. Naše družstvo chcelo pred duelom iba zabrániť tomu, aby z toho nebol výprask.

Rozdielovým štatistickým ukazovateľom boli body hráčok z lavičky. Zatiaľ čo základná päťka Piešťan zaznamenala všetky okrem 2 bodov svojho tímu, striedajúce Bystričanky zaťažili konto súpera 32 bodmi.

Pumy mali dobrý vstup do zápasu, viedli o dva aj o štyri body, no domáce vývoj v šiestej minúte otočili vo svoj prospech a bolo 14:10. Nám sa však veľmi darila streľba spoza veľkého oblúk a a strelecky bola pri chuti hlavne Jana Matejčíková. Do druhého dejstva sme išli za vyrovnaného stavu 21:21 a na jeho začiatku sme zaznamenali až tri trojky v rade. Razom bolo 24:30. Neustále sme viedli, Piešťanské Čajky sa iba doťahovali a polčas prehrali 35:42.

Domáci tím sa vrátil do druhého polčasu so zlepšenou hrou a po treťom dejstve svietilo na tabuli vyrovnané skóre 60:60. Zásluhu mala na tom hlavne Tetemondová, ale aj Hašková či Hamilton-Carter. V záverečnej štvrtine mali navrch Bystričanky. Matejčíková dala hneď v úvode trojku a hoci neskôr Tetemondová vyrovnala na 67:67, odpovedali sme pivotkou Žilinskou a trojkou van Dalen67:72. Dráma nastala 75 sekúnd pred koncom, kedy znížila Hašková na rozdiel troch bodov, ale viac sme súperkám nedovolili. Piešťanské Čajky to šesť sekúnd pred klaksónom vyskúšali spoza veľkého oblúku za tri body, no Lucia Krč-Turbová sa netrafila, takže obrovská radosť prepukla na našej strane.

Piešťanské Čajky – BK ŠKP 08 Banská Bystrica 69:72 (21:21, 35:42, 60:60)

Piešťanské Čajky: Hamilton-Carter 20, Tetemondová 19, Hašková 12, Bidikuindila 12, Tadić 4 (Kubinová 2, Krč-Turbová, Vandlíková, Moravčíková, Vojteková). Tréner: R. Kucsa.

Banská Bystrica: Van Dalen 11/3 trojky, Striešová 10, Holíková 9, Žilinská 6, Grígerová 4 (Matejčíková 21/4 trojky, Oborilová 6, Šunová 4, Háberová). Tréner: M. Michalík.

TH: 20/13 – 13/10. Trojky: 4 – 12. Fauly: 18 – 17. Divákov: 260. Rozhodovali: Kurpaš, Donovalová, Cibulka. Štvrtiny: 21:21, 14:21, 25:18, 9:12.

Vyjadrenia po zápase pre bystricoviny.sk:

Miloslav Michálik, tréner Banskej Bystrice: „Podali sme kolektívny výkon. Veľmi sa mi páčil herný prejav nielen v obrane, ale aj v útoku. Na babách bola badateľná chuť a energia, vôľa po víťazstve. Aj keď nik neočakával, že v Piešťanoch vyhráme, prejavila sa vnútorná sila družstva, pretože v druhom polčase tam bol úsek, kedy sme prehrávali o štyri body, no i napriek tomu sme sa nezlomili, čo vnímam veľmi pozitívne. Domáce mali v základe tri zahraničné hráčky a dve reprezentantky Slovenska, päť hráčok malo svoju kvalitu, takže o to viac si víťazstvo vážime. Nepreceňujeme ho však, treba rýchlo spadnúť na zem. Táto výhra nemusí nič znamenať. Podstatný je nedeľný domáci zápas proti Dubčeku Bratislava v hale na Štiavničkách.

Jana Matejčíková, najviac bodov za ŠKP 08: „Do Piešťan sa nikdy necestuje ľahko, brali sme to ako povinnú jazdu. Ak by nám niekto pred zápasom povedal, že vyhráme, myslím si, že by máloktorá z nás tomu uverila. O to viac sa radujeme z víťazstva. Do zápasu sme vstúpili dravo a bojovne. Zo začiatku nám robili problém domáce pivotky, ktoré mali značnú prevahu pod košom. Snažili sme sa s tým vysporiadať a myslím si, že sa nám to celkom darilo. Makali sme v obrane a útok postupne prichádzal aj sám. Nevzdávali sme sa a bojovali. Som rada, že aj mladé dievčatá sa nezľakli a od začiatku Čajkám nič nedarovali. Mladé spoluhráčky odohrali každá jedna výborný zápas a patrí im pochvala. Veľmi sa tešíme z výhry, keďže nás stále trápia problémy s halou na Štiavničkách. Dúfam, že rovnaký, ba ešte lepší výkon predvedieme v nedeľu na domácej palubovke proti Dubčeku Bratislava. Chceme zabojovať o ďalšie víťazstvo, takže zostávame nohami pevne na zemi a pripravujeme sa na nedeľu. Nechceme byť v lige len do počtu.“

Autor: (job), Foto: fb Piešťanské Čajky