Pumy si doviezli z Piešťan strieborné medaily, vo finále nestačili na Čajky, zranené sú až 4 hráčky + HLASY

0 /

Basketbalistky Slávie Banská Bystrica ukončili svoju púť v Alpe Adria Cup-e až vo finále. V ňom si merali sily s druhým slovenským zástupcom v tejto súťaži Piešťanskými Čajkami. A keďže sa hralo práve v Piešťanoch, tak majster využil výhodu domáceho prostredia a získal túto trofej. Bystrické ´pumy´ sa po sobotňajšej semifinálovej výhre nad slovinským ŽKK Triglav museli uspokojiť s druhým miestom a striebornými medailami. Horšie je, že po tomto turnaji majú zranené už štyri hráčky!

SEMIFINÁLE

V semifinále Alpsko-jadranského pohára nastúpili Slávistky proti slovinskému tímu ŽKK Triglav. Išlo o súboj dvoch posledných premožiteľov Piešťanských Čajok, keďže Slovinky si práve výhrou 58:46 nad slovenským majstrom zabezpečili postup na Final Four. V úvode zápasu viedli pumy, ale druhý tím skupiny B 10-bodovou šnúrou otočil na 11:17. Záver prvej štvrtiny patril zverenkyniam trénerky Zuzany Žirkovej a Lindsey Pulliam znížila trojkou na 18:19. Hostky trafili v prvej časti až tri 3-bodové strely a spoza oblúka im padalo aj v druhej štvrtine. Banskobystrické hráčky doťahovali manko a v úvode 19. minúty znížili späť na najtesnejší rozdiel, ale aktuálne druhý najlepší tím slovinskej ligy ovládol záver polčasu a po svojej piatej a šiestej trojke viedol 7-bodovým rozdielom – 34:41.

Slávistky vstúpili do druhého polčasu tromi košmi a potom reagovali aj na ďalšiu inkasovanú 3-bodovú strelu. Úsekom 11:3 otočili na 45:44 a donútili súpera siahnuť po time-oute. Bystričanky pokračovali v zlepšenom výkone aj vo zvyšnej časti tretej štvrtiny, ktorú napokon vyhrali 21:10 a pred posledným dejstvom viedli 4-bodovým rozdielom – 55:51. Na obrate sa dvomi trojkami pričinila Kristýna Brabencová. Bystrické pumy nepoľavovali a v úvode štvrtej časti si po prvýkrát vypracovali dvojciferné vedenie – 63:53. Náskok na úrovni okolo desiatich bodov už do konca semifinále kontrolovali a po výsledku 69:60 postúpili do finále.  Zápas však nedohrali až dve hráčky Slávie Kseniya Malashka a Božica Mujović. Trénerke Žirkovej navyše chýbala Natália Martišková, ktorá kvôli zraneniu nedohrala predchádzajúci extraligový duel s Ružomberkom.

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Ťažký zápas, vedeli sme o tom, potvrdilo sa to. Nebola náhoda, že vyhrali s Čajkami. Hrali dobre, padalo im všetko, kdežto nám všetko v prvom polčase vypadlo, ale bolo to tým, že sme to museli nejakým spôsobom zlomiť. Možno sme boli zvyknuté v poslednej dobe, že všetko pôjde len tak. Tým pádom sme sa museli zakusnúť do toho a povedali sme si v šatni, že v tom budeme pokračovať, lebo toľko im nemôže padnúť, ale museli sme začať v obrane. A naozaj sme to zlomili. Natália dostala proti Ružomberku koniara, takže je mimo. Kseniya má zlomený prst a zranila sa aj Božica. Musíme hrať s tým, čo máme, nič iné nám neostáva. Verím, že sa zomkneme a zabojujeme o čo najlepší stav, o čo najlepší výsledok, aby sme domácej kulise ukázali, že vieme hrať v akejkoľvek zostave.“

Carlota Sofia da Cruz, hráčka Slávie: „Vedeli sme, že je to silný súper. Chceli sme postúpiť do finále, takže sme bojovali. Od začiatku sa nám to úplne nedarilo, nevstúpili sme do zápasu s našou typickou rýchlosťou a agresivitou, ale potom sme sa do toho dostali. V prvom polčase sme mali nedostatky v obrane, hlavne v koncovkách, že sme vynechávali posledné kroky, a z toho plynulo, že nakoniec vystrelili a padali im trojky.“

Fakty o zápase:

Slávia Banská Bystrica – ŽKK Triglav 69:60 (18:19, 34:41, 55:51)

Štvrtiny: 18:19, 16:22, 21:10, 14:9. TH: 25/33 – 13/18, trojky: 4/14 – 7/25, fauly: 18 – 23, doskoky: 55 – 38, asistencie: 5 – 13, zisky: 9 – 7, straty: 16 – 19, bloky: 4 – 1, streľba z poľa: 20/66 (30%) – 20/59 (33%). Rozhodovali: Ženiš, Turčin, Kubík. Diváci: 250.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Bura 17/11 doskokov, Pulliam 13/16 doskokov, Mujović (C) 11, Holíková 5, Malashka 0 (Brabencová 11, Bogićević 10, da Cruz 2, Striešová 0).

Zostava ŽKK Triglav a body: Šarić 14, Bubnič (C) 11, Vrečer 5, Burgar 6, Dragar 2 (Stavrov 11, Kvrgič 6, Grebenc 5, Hlebec 0). Vyfaulované: 33. Vrečer, 36. Dragar, 40. Šarić.

zo zápasu Slávie s Triglavom /fb Alpe Adria Cup/

FINÁLE

V piešťanskej Diplomat aréne nastúpili  Banskobystričanky na finále Alpsko-jadranského pohára proti domácim Piešťanským Čajkám. Trénerka Zuzana Žirková nemohla počítať s dvojicou opôr, keďže v sobotu sa zranila Kseniya Malashka aj Božica Mujović. Natália Martišková bola už na lavičke, ale do stretnutia nezasiahla. Šiesty súboj Čajok a Púm v tejto sezóne priniesol boj od úvodného rozskoku a Slávistky spočiatku reagovali na koše domácich. Úradujúce slovenské majsterky však predviedli 10-bodovú šnúru, v rámci ktorej sa spoza oblúka trafila Ke’Shunan James aj Nataša Taušová. Po bystrickom time-oute znížila na 20:13 košom s faulom Snežana Bogićević. V úvode druhej štvrtiny prinavrátila domácim dvojciferné vedenie svojou druhou 3-bodovou strelou James, ktorá hrala výborne a už v prvom polčase nazbierala 15 bodov. Basketbalistky spod Urpína ešte spočiatku držali manko na úrovni okolo desiatich bodov, no v závere polčasu strácali a tím Piešťan išiel do šatne so 14-bodovým náskokom – 36:22.

V tretej štvrtine hrali Slávistky s Čajkami vyrovnanú partiu, ale výraznejšie stiahnutie manka z toho nebolo. Prvú trojku v drese ´púm´ trafila až v 28. minúte Lucia Striešová, keď znížila na 11-bodový rozdiel, lenže záver tretieho dejstva patril domácim. Aj svoj druhý pokus za tri body, tentokrát s klaksónom 24-sekundového limitu, premenila Taušová – 53:37. V úvode záverečnej desaťminútovky skórovala spoza perimetra aj Andželika Mitrasinović a vzápätí po tretíkrát v zápase James. Šesť minút pred koncom tak Bystričanky prehrávali už o 22 bodov a o víťazovi premiérového ročníka ženskej edície Alpe Adria Cupu bolo rozhodnuté. Slávistky tak našli premožiteľa až v poslednom zápase sezóny Alpsko-jadranského pohára, z ktorého si odniesli napokon striebro. Tím spod Urpína sa však nevyhol zraneniu ani v tomto zápase, nedohrala ho Lindsey Pulliam.

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „V prvom rade gratulujem súperovi, že to zvládol v domácom prostredí. Zápas bol tým, v akej zostave sme nastúpili, pre nás veľmi ťažký. Ešte k tomu pribudlo ďalšie zranenie, takže pre nás je tento zápas momentálne nepodstatný. Dopadlo to tak, ako to dopadlo, ale my sme momentálne mínus štyri kusy, takže to ma viacej trápi. Štyri kusy ovplyvnia aj futbalový tím a nie to ešte zo základnej päťky basketbalový tím, takže to je asi odpoveď na všetko. Celkovo si myslím, že Alpsko-jadranský pohár bol pre nás dobrý. Pozitívny hlavne pre mladé hráčky, v skupine si veľa zahrali, skúsili si nejaký iný druh basketu, ktorý hrali tie balkánske tímy.“

Lucia Striešová, hráčka Slávie, 11 bodov: „Určite sme sklamané, ale myslím si, že sme robili čo sme mohli vzhľadom na to, v akom stave momentálne naše družstvo je. Vždy sa dá viac, to určite, ale myslím si, že to začalo tým, že sme mali trošku problém na rozohrávke. Trošku sme chaosili a celkovo sme sa nevedeli do toho zápasu úplne dostať. Potom sa kopili aj chyby v obrane a dnes to bolo asi to, na čo sme mali. Celkovo sme mali v súťaži aj nešťastie, strácali sme hráčky pre zranenia, takže z tohto pohľadu nemôžeme turnaj hodnotiť pozitívne.“

Peter Jankovič, tréner Piešťanských Čajok: „Famózne, teším sa, veľké víťazstvo pre nás po trošku hluchšom období. Verím, že sme sa naštartovali týmto víťazstvom. Prvý ročník ženskej edície Alpsko-jadranského pohára je pre nás, takže obrovská radosť a pevne verím, že si to ešte užijeme. Z našej strany veľmi dobrá práca v obrane, aj keď treba uznať, že Bystrici chýbala dôležitá hráčka, Božica sa včera zranila, bolo to cítiť. Ale na to sa nehrá, na to sa nikto nebude pýtať. Aj tak sme odviedli dobrú prácu v obrane, a potom prišiel ten útok. Na začiatku druhého polčasu sme sa trošku zasekli, začali sme veľmi pomaly, ale postupne sme sa zase rozbehli a potom to išlo. Som rád, že každá hráčka, ktorá bola na lavičke, zasiahla do zápasu a mohli sme si toto víťazstvo užiť.“

Anna Jurčenková, kapitánka Piešťanských Čajok, 9 bodov: „Je to dôležitá výhra. Po tom Slovenskom pohári nás to veľmi mrzelo, mali sme hluchšie obdobie. Teším sa, že sme sa zomkli, zabojovali a tímovým výkonom dokázali ich poraziť. Zlepšili sme obranu. Strely, ktoré mali, mali ťažké. My sme sa tiež pomalšie rozbiehali, ale využili sme aj to, že mali zranené hráčky a na tom strede neboli až tak silné. Kľúčová bola aj tímovosť, že každú chvíľku niekto iný dal nejaký blok, ubránil a spoločne, ako to má byť, sme to spravili.“

Piešťanské Čajky – Slávia Banská Bystrica 76:48 (20:13, 36:22, 53:37)

Štvrtiny: 20:13, 16:9, 17:15, 23:11. Rozhodovali: Ženiš, Margala, Uhrin. TH: 9/13 – 11/14, trojky: 9/26 – 3/19, fauly: 17 – 16, doskoky: 51 – 31, asistencie: 14 – 3, zisky: 11 – 8, straty: 18 – 19, bloky: 3 – 6, streľba z poľa: 29/69 (42%) – 17/57 (29%). Diváci: 620.

Zostava Piešťanské Čajky a body: James 21/3 trojky, Mandić 10, Jurčenková 9, Herminjard 7, Mitrasinović 7 (Taušová 8, Stašová 6, Kraislová 6, Vandlíková 2, Moravčíková 0, Chovaníková 0, Uhlíková 0).

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Bogićević 14, da Cruz 7, Bura 6, Pulliam 3, Holíková 0 (Striešová 10, Brabencová 6, Užovičová 2, Podhradská 0). Vyfaulovaná: 38. da Cruz.

finále: Piešťanské Čajky – Slávia Banská Bystrica 76:48

Nasledujúci zápas odohrajú basketbalistky banskobystrickej Slávie v stredu 13. marca od 18.00 h na domácej palubovke v Športovej hale Dukla proti ŠBK Šamorín.

Autor: (bl + web Slávia), Foto: fb Slávia BB (I. Golembiovský)