Pumy po prehre u majstra v Ružomberku nemajú kde trénovať ani hrať + HLASY

1 /

Basketbalistky ŠKP 08 Banská Bystrica v prvom zápase ženskej extraligy nemohli pomýšľať na palubovke majstra v Ružomberku na víťazstvo. Cestovali na derby ´cez kopec´ s cieľom uhrať čo najprijateľnejší výsledok. Žiaľ k psychike im vôbec nepomohli správy o tom, že od pondelka nebudú mať kde trénovať a ich existencia v súťaži je nateraz ohrozená.

Duel sa od začiatku vyvíjal jednoznačne v prospech domáceho celku. Čiže tak, ako sa aj čakalo. Jasný nástup Ružomberka v úvode zápasu, dominantné vedenie, udržiavané a zvyšované; s jemným poľavením na začiatku tretej štvrtiny. Domáci kouč dal priestor celej (úzkej) lavičke, zahrali si aj mladé nádeje Škvareková, Uramová a Havranová. Bystričanky prišli do Koniarne s výrazne omladeným tímom, dokázali úradujúcemu majstrovi ako-tak vzdorovať len niekoľko minút po polčase. Dobrý výkon predviedla pivotka Žilinská a zaujala i nová tvár v našom družstve Holíková. Liptáčky nastúpili s oklieštenou zostavou, v ktorej chýbali viaceré opory, o výhru sa však obávať nemuseli, a po očakávanom vývoji stretnutia sa zaslúžene tešili z vysokého víťazstva o 57 bodov.

Naše ´pumy´ cestovali do Ružomberka s neistotou a vedomím, že od pondelka nemajú kde trénovať a ani hrať, keďže Mesto Banská Bystrica nepodpísalo zmluvu s VŠC Dukla o prenájme športovej haly. Budúcnosť ženského basketbalu pod Urpínom je momentálne neistá, píše o tom aj oficiálny web MBK Ružomberok.

Bystricoviny sa pri hodnotení zápasu spýtali aj na tento moment asistenta trénera BK ŠKP 08 Banská Bystrica Milana Špinera:

„Úvodný zápas sezóny sme už zvyčajne odohrali proti jednému z finalistov uplynulého ročníka. Tento krát rovno proti majstrovi. Skúsenosti boli samozrejme na strane majstra a s tým sme aj počítali. S naším omladeným kádrom sme sa chceli popasovať o každú loptu a nazbierať čo možno najviac skúseností. Myslím si že po polčase sa baby trošku oťukali a hlavne úvod druhej polovice zápasu nám vyšiel. Tešiť nás môžu nazbierané minúty proti takémuto súperovi a skúsenosti pre naše hráčky, ktoré v juniorskej lige nemajú šancu nazbierať. Uvidíme ako sa bude extraliga v Banskej Bystrici uberať ďalej. Do Ružomberka sme cestovali s vedomím, že nemáme kde od pondelka trénovať. Mesto Banská Bystrica sa totižto zatiaľ nedohodlo s VŠC Dukla a nedošlo k podpisu zmluvy o prenájme priestorov. Bez tejto pomoci mesta nemôžeme ďalej fungovať v extralige a boli by sme nútení odhlásiť sa zo súťaže. Športová hala Dukla na Štiavničkách je totižto jediná hala v Banskej Bystrici, ktorá spĺňa kritériá extraligy. V najbližších dňoch sa budeme pokúšať rokovať s najvyššími predstaviteľmi mesta a dúfame, že budeme pokračovať v ženskej najvyššej slovenskej súťaži. Zatiaľ však môžem konštatovať, že nevieme kde prebehne pondelkový tréning extraligového družstva a či vlastne budeme pokračovať. Po prvom kole nového ročníka je to pre nás všetkých šok, ale stále veríme, že v spolupráci s Mestom Banská Bystrica zabezpečíme pre odchovankyne banskobystrického basketbalu konfrontáciu so špičkou Slovenska.

Slovo po zápase dostala aj naša nová hráčka (druhá najproduktívnejšia z ŠKP 08) Erika Holíková:

„Bol to môj prvý zápas za extraligu. Vôbec som nečakala, že budem tak veľa hrať. Myslím si, že sme hrali celkom dobre, aj keď sme stratili veľa lôpt. A po strate sme sa nevracali do obrany, z čoho sme zbytočne dostali veľa rýchlych protiútokov.“

Tréner Ružomberka Juraj Suja pre klubový web MBK uviedol:

„Mal som rešpekt pred týmto zápasom, pretože dva týždne sme nehrali basketbal 5 na 5, trápime sa so zraneniami. Treba však hráčky pochváliť, ako sa s tým vysporiadali, nenechali nič na náhodu, nič nepodcenili, bolo tam minimum chýb. Dievčatá si zaslúžia pochvalu, aj mladé, teším sa z toho, dúfam, že tak budú pokračovať.“

MBK Ružomberok – BK ŠKP 08 Banská Bystrica 86:29 (27:8, 50:19, 64:26).

Body: Mištinová 25, Jackovecová 24, Stašová 10, A. Moravčíková 9, Dudášová a Škvareková po 7, Havranová 4 – Žilinská 8, Holíková 7, Striešová 6, van Dalen a Háberová po 3, Mesárošová 2.

Rozhodovali: Holländer, Obertová, Uhrin. TH: 12/6 – 6/5. Trojky: 8-2. Diváci: 400. Úspešnosť streľby: 52,2% – 24,4%.

Autor: (bl + mbk), Foto: fb MBK (R. Maškurica)