Pumy v play-off nepokorili Ružomberčanky, duel si prehrali v 1. štvrtine + HLASY

0 /

Basketbalistky ŠKP 08 Banská Bystrica v druhom zápase play-off ženskej extraligy prehrali s Ružomberkom aj na domácej palubovke a zahrajú si tak o konečné 5. až 8. miesto. Mrzieť ich môže hlavne prvé štvrtina, v ktorej inkasovali 32 bodov.

O zápase rozhodla prvá štvrtina, v ktorej od začiatku viedli hosťujúce basketbalistky, my sme v tretej minúte dokázali Jassovou znížiť na 5:7, ale potom sa rozstrieľala Lázárová a rozdiel bol desaťbodový 5:15. Ružomberčanky od začiatku hrali ´presing´, prezentovali sa dobrou agresivitou, v hre 1 na 1 dominovali a to robilo Bystričankám najväčšie problémy. Verlíková a trojkou Jelenčíková vykresali ešte nádej, keď znížili na 10:15, no potom to opäť nevídane padalo súperovi do koša, my sme dali kôš z hry iba v závere Matejčíkovou, ktorá znížila na 16:30. Toto dejstvo však skončilo po presnom zásahu Kmeťovej 16:32.

Druhú desaťminútovku naše basketbalistky vyhrali, hoci sprvu nič nenasvedčovalo tomu, že by sa tak mohlo udiať. Padalo už málo košov, my sme sa dokázali presadiť iba z trestných hodov po fauloch na van Dalen. V 16. minúte teda bolo 19:39 a tréner Michálik si musel zobrať oddychový čas. Ten pomohol. Pumy sa dokázali prispôsobiť agresivite súpera, navyše boli často faulované, čo dokázali pretaviť do bodov z trestných hodov. Prvé úspešné zásahy v závere polčasu zaznamenala aj kapitánka Števulová, ktorá znižovala na 29:41. Dôležité bolo, že sme dokázali predtým eliminovať Campbellovú. Škoda, že v poslednej sekunde nedala trojku Pavlendová.

Do tretej štvrtiny nastúpili Bystričanky s odhodlaním, ale na palubovke to vyzeralo inak. Hostky začali trojkou Kmeťovej, nám absolútne nešla streľba, hoci aktivita našim hráčkam vpredu nechýbala. Po troch minútach a tridsiatich sekundách sme mohli zaknihovať kôš z trestných hodov Jassovej, no netrafila sa a na opačnej strane zvyšovala náskok súpera Lázárová29:47. Až po štyroch minútach sme zaznamenali napokon prvé body v tomto dejstve. Chytila sa Matejčíková a pridala sa k nej i Verlíková. Za stavu 35:49 bral oddychový čas kouč Ruže. Po ňom sa dostavili veľmi sporné verdikty rozhodcov, čo rozhnevalo našich trénerov. Arbitri nám udelili dve technické chyby za protesty, čo využila Baburová. Domáce družstvo bolo podlomené, presadila sa už iba jeden krát Matejčíková a stav po tretej desaťminútovke bol už jasný – 39:56.

Záverečná štvrtina sa už iba dohrávala. Za necelých šesť minút bodovala iba Verlíková a súper tak viedol v 36. minúte o 21 bodov! Ružomberok následne stiahol z palubovky legionárky, do hry poslal hráčky z druhého sledu a nám sa podarilo znížiť. Presadzovala sa najmä van DalenStriešová. Po jej koši na 49:62 si zobral oddychový čas lodivod hostí. Následne vyrobila hrubú nešportovú chybu Bartánusová, ale van Dalen dala iba jeden trestný hod – 50:62. Na vyrovnanie už veľa času nezostávalo, konkrétne dve minúty a deväť sekúnd. Skúsené hostky si záver postrážili, keď dva koše zaznamenala Baburová, hoci posledné slovo mala Striešová v poslednej sekunde, stanovila dvojkou výsledok na 52:66.

Najbližšie odohrajú Banskobystričanky prvý súboj o 5. až 8. miesto doma s Nitrou v hale na Štiavničkách v nedeľu 26. marca o 19.00 hodine.

BK ŠKP 08 Banská Bystrica – MBK Ružomberok 52:66 (16:32, 29:41, 39:56)

Štvrtiny: 16:32, 13:9, 10:15, 13:10. TH: 27/20 – 12/9. Fauly: 15 – 25. TCH: 2 – 0. Trojky: 2 – 3. Rozhodovali: Bara, Hollander a Bartoš. Diváci: 350.

ŠKP 08: Ozdincová 0, Jassová 4 (10 doskokov), Verlíková 7, Jelenčíková 3 /1/, Pavlendová 2 (Števulová 4, van Dalen 11, Matejčíková 10, Striešová 11 /1/, Piperková 0)

Najviac bodov Ružomberok: Baburová a Lázárová po 13, Smithová 8.

Hlasy po zápase pre Bystricoviny:

Miloslav Michálik, tréner Banskej Bystrice: Nezachytili sme úvod. Tam sme prepadávali v jednoduchej hre 1 na 1. Inkasovať 32 bodov za jednu štvrtinu je strašne veľa. Potom sme zlepšili obranu, snažili sme sa niečo zmeniť, začali sme hrať agresívnejšie, takže s druhou, treťou i štvrtou štvrtinou môže byť nejaká spokojnosť. Narástlo nám trošku sebavedomie. Mrzieť nás teda môže prvá štvrtina, kde sme urobili chyby a inkasovali sme jednoduché koše. Spokojnosť môže byť s tým, že sme sa dokázali vyrovnať s agresívnou hrou súpera, v oboch zápasoch sme sa nezľakli tvrdosti a dokázali sme aj my hrať agresívne. K rozhodcom sa však radšej nevyjadrujem.“

Laura van Dalen, hráčka Banskej Bystrice – 11 bodov v zápase: Ružomberčanky vybehli na nás presingom a my sme postrácali dosť veľa lôpt. Zahaproval nám návrat do obrany a súper tým pádom dokázal dávať ľahké koše. Vytvoril si náskok, ktorý si už potom celý zápas udržiaval. Príčina našej prehry bola v prvej nezvládnutej štvrtine, ale potom sme zabojovali a nenechali sme sa len tak hladko poraziť. “

Jana Matejčíková, hráčka Banskej Bystrice – 10 bodov v zápase:Začiatok nám nevyšiel podľa predstáv. Dostávali sme ľahké koše, nevedeli sme ubrániť 1 na 1. Potom sa to už zlepšilo, no mali sme trošku problém s presingom, ktorý na nás Ružomberčanky vytvárali takmer celý prvý polčas. Keď sme sa už naučili do toho hrať, bolo to lepšie. Mrzí ma táto prehra, pretože až na prvú štvrtinu sme odohrali dobrý zápas Mali sme na viac. Súper mal vysokú úspešnosť streľby, nejakých 72 percent v prvom polčase, čo je vysoké číslo. My sme mali nízku úspešnosť, najmä čo sa týka trojkových pokusov. Hanbiť sa však nemáme za čo. Môžeme sa tešiť na ďalšie zápasy, v ktorých by sme chceli vyhrávať.“

Juraj Suja, tréner Ružomberka: „Sme spokojní, zvládli sme zápas. Vedeli sme, že to tu nebude ľahké, veď v tejto sezóne sme v Bystrici prehrali. Zodpovedne sme sa preto na tento duel pripravili, o čom svedčal dobrý vstup do stretnutia. Musím vysloviť veľkú spokojnosť s tým, ako sme zvládli prvú štvrtinu. Potom to už bolo rozpačité, často sme faulovali, už to nebol taký koncentrovaný výkon. V závere polčasu sme darovali Bystričankám osem trestných hodov a dostali sa iba na mínus dvanásť bodov, čo bolo hrateľné skóre. Otvorili sme však dobre druhý polčas a priebeh bol podobný ako v tom prvom. Dostali sme sa na plus dvadsať bodov a znova sme tento náskok stratili. Chcem však pogratulovať aj Banskej Bystrici, ktorá zaznamenala v tejto sezóne výrazný progres. Držím im palce v ďalšej fáze sezóny.“

Autor: (job), Foto: archív facebook BK ŠKP 08 (Ivan Golembiovský)