Pumy v obrovskej dráme so Slovanom zachránili až v predĺžení extraligu + HLASY

2 /

Basketbalistky ŠKP 08 Banská Bystrica v treťom zápase play-off ženskej extraligy o konečné siedme miesto dokázali na domácej palubovke zdolať bratislavský Slovan 64:61 po predĺžení a sériu hranú na dve víťazstvá napokon vyhrali 2:1. Naše družstvo tak neskončilo na poslednom mieste a definitívne zachránilo najvyššiu slovenskú súťaž pre budúcu sezónu.

V prvej štvrtine išli Bystričanky do vedenia, hostky iba znižovali naše vedenie, dvakrát sa im podarilo síce vyrovnať, ale záver tohto dejstva patril Jelenčíkovej, ktorá premenila trestné hody a viedli sme 22:16. Druhá štvrtina nám však absolútne nevyšla. Domáce basketbalistky v nej zaknihovali len osem bodov, nedokázali sme ustrážiť hlavne hrajúcu asistentku Slovana Talajkovú, ktorý dala v prvom polčase 22 bodov! Aj vďaka nej Bratislavčanky v 15. minúte vyrovnali a keďže mala naša pivotka Jassová tri fauly, tréner Michálik ju pre istotu stiahol na určitý čas z palubovky, čo sa negatívne odzrkadlilo na doskokoch pod košom. Až po druhom oddychovom čase v rýchlom slede sa ´pumy´´ ako tak spamätali, no to už prehrávali 25:33, napokon sa polčas skončil 30:38.

Tretiu štvrtinu začali basketbalistky spod Urpína výborne. Troma košmi v rade v podaní Števulovej, van DalenJelenčíkovej znížili na rozdiel dvoch bodov, takže po oddychovom čase siahol kouč Slovana. Ten zabral, pretože nám sa nepodarilo vyrovnať, naopak rozdiel sa znovu zväčšil, minútu pred koncom tohto dejstva bolo 40:49. Dvojka Jassovej znamenala, že do štvrtej desaťminútovky sa išlo za stavu 42:49. V nej sa Bystričanky krôčik po krôčiku doťahovali na súpera, bojovali na palubovke o každú loptu, veľkú robotu odvádzala pod oboma košmi naša jediná pivotka Jassová. Tri minúty pred koncom riadneho hracieho času sme už viedli o bod 54:53, ale na opačnej strane sa presadila za tri body Turzáková a bolo 54:56. Bystričanky odpovedali dvojkou van Dalen a mohli ísť aj do vedenia, lenže z hry to nepadlo do koša Ozdincovej ani Jelenčíkovej a desať sekúnd pred klaksónom nepremenila trestné hody Ozdincová.

Duel preto dospel do predĺženia, v ktorom zaznamenala na úvod veľmi dôležitú trojku v poslednej možnej chvíli pred vypršaním času na streľbu kapitánka Števulová. Ujali sme sa teda vedenia 59:56. Hostky znížili Talajkovou na rozdiel bodu, ale potom sme veľmi dobre bránili, najmä Jassová platila na Slovanistky pod košom. Dôležité bolo, že hostky už dlhší čas hrali bez vyfaulovaných dvoch basketbalistiek Turzákovej a Bilíkovej a Talajková nepremenila dva trestné hody. Kľúčový bol teda kôš van Dalen 71 sekúnd pred koncom predĺženia na 61:58. Tarkovičová síce vyrovnala trojkou na 61:61, ale keďže zostávalo už iba odohrať jedenásť sekúnd, prišiel taktický faul Bratislavčaniek a Jelenčíková sa z trestných hodov nemýlila – 63:61. Bratislavčanky sa potom snažili vyrovnať, no loptu sme získali my a po ďalšom faule súpera jeden z dvoch trestných hodov opäť premenila Jelenčíková64:61. Slovan sa v poslednej sekunde predĺženia pokúsil o kôš za tri body z väčšej vzdialenosti, konkrétne Tarkovičová, ale lopta bola nepresná, takže radosť vypukla v družstve našich ´púm´, ktoré definitívne zachránili najvyššiu ženskú basketbalovú súťaž pre Banskú Bystricu.

BK ŠKP 08 Banská Bystrica – BK Slovan Bratislava 64:61 po predĺžení (22:16, 30:38, 42:49, 56:56)

– konečný stav série hranej na dve víťazstvá: 2:1

Štvrtiny: 22:16, 8:22, 12:11, 14:7 – 8:5. TH: 25/15 – 6/2. Fauly: 15 – 27. Trojky: 3 – 7. Rozhodovali: Kovalčík, Mekelová a Perečinský. Diváci: 80

ŠKP 08: Ozdincová 9, Jassová 7 (+22 doskokov!), Jelenčíková 18 (+8 doskokov), van Dalen 16/1/, Števulová 9/1/ (Matejčíková 5/1/, Piperková 0, Háberová 0)

Najviac bodov Slovan: Talajková 26, Tarkovičová 15/3/, Bilíková 10

Hlasy po zápase pre Bystricoviny:

Miloslav Michálik, tréner Banskej Bystrice: „Mali sme obrovský problém v momente, kedy odišla Beáta Jassová z ihriska. Pretože náhradu na jej miesto pivotky nemáme. V druhom polčase to bolo badateľné, mali sme o desať doskokov viac a práve táto naša hráčka zaznamenala celkovo až 22 doskokov. Potrebujeme teda aspoň jednu takúto basketbalistku v dolnom postavení, aby sme mohli uspieť. To sa potvrdilo aj v tomto zápase, že keď bola na palubovke, tak sa nám zápas podarilo otočiť. Bol to na záver dobrý a dramatický duel pre diváka. Moje zverenkyne siahli až na dno svojich síl. Mohlo iba osem hráčok nastúpiť a nechali na ihrisku všetko. Som rád, že ich podržali aj diváci, ktorí sem merali cestu a ´baby´ to húževnatosťou a dravosťou napokon dotiahli do víťazného konca.“

Beáta Jassová, najviac doskokov za ŠKP 08: Do zápasu sme išli s jasným cieľom a to vyhrať. Moje problémy s faulmi zapríčinili to, že musela hrať nízka zostava na ihrisku a vtedy súper využil výškovú prevahu a urobil si mierny náskok. V tretej štvrtine sme sa postupne doťahovali bodovo za súperom, no začiatok štvrtej nám ušiel. Nevešali sme však hlavy, ale bojovali ďalej, až sa nám podarilo stav vyrovnať a zápas posunúť do predĺženia. Myslím si, že na ihrisku sme nechali naozaj všetko. Hrali sme do poslednej minúty jedna za druhou tímovo a veľkú energiu nám dávali i fanúšikovia. Vďaka tomu sa nám podarilo dotiahnuť zápas do víťazného konca.“

Natália Jelenčíková, najviac bodov za ŠKP 08: „Tento zápas bol hlavne o nervoch. Išli sme do neho s tým, že všetko alebo nič. Celý priebeh duelu bol bojovný a agresívny, či už z jednej alebo z druhej strany. Som hrdá na tento tím, že sme nepoľavili v koncentrácii a išli sme za víťazstvom. Každá dala do toho srdiečko a ukázali sme, prečo hráme basketbal.“

Laura van Dalen, druhá najviac bodujúca hráčka ŠKP 08: „Vedeli sme o čo nám ide a boli sme na to pripravené. Súper taktiež vedel o čo ide, takže sa bojovalo o každú loptu a každý jeden bod. V určitej fáze si Slovan spravil až deväťbodový náskok, čo nás stálo veľa síl, ale bola vidieť na našej strane určitá psychická výhoda, keď sme to dotiahli. Predĺženie sme zvládli i takou našou energiou, aj takticky. Dôležité bolo, že sa ani jedna z nás nevyfaulovala. Všetky sme hrali tímovo, preto sme to napokon dotiahli do víťazného konca.“

Danilo Rakočevič, tréner Slovana Bratislava:Rozhodla skúsenosť hráčok Bystrice v extralige. My máme prevažne mladé družstvo, bez týchto skúseností. Okrem toho sme mali veľký problém s faulmi, prvá rozohrávačka nemohla dohrať zápas. Škoda, že až na konci súťaže sme začali hrať dobrý basketbal a dostali sa do formy. Máme však skvelé juniorky, hrajú final four, takže to bude pre nás vrchol sezóny. Navyše baráž o udržanie sa v extralige hráme práve proti našim juniorkám, takže licenciu pre extraligu si udržíme pre budúci rok. Gratulujem Banskej Bystrici, obe družstvá ukázali dobrý basketbal Verím, že v budúcej sezóne sa stretneme opäť v tejto súťaži.“

Autor: (job), Foto: autor