Pumy neboli horšie ako Poprad, no zahrajú si napokon o 7. miesto + HLASY

0 /

Basketbalistky ŠKP 08 Banská Bystrica neuspeli ani v druhom zápase play-off slovenskej ženskej extraligy o 5. až 8. miesto s Popradom. Prehrali v odvete i na domácej palubovke, hoci neboli horším družstvom. Mohli pomýšľať na víťazstvo, ak by ubránili strely súpera spoza veľkého oblúka a mali o niečo vyššiu úspešnosť streľby. Séria hraná na dve víťazstvá sa tak skončila v náš neprospech 0:2 na zápasy.

V úvode sme sa ujali vedenia po trojke Števulovej, no súper otočil štyrmi košmi v rade výsledok, z toho tri zaknihovala mimoriadne produktívna Grígerová. Števulová s Vargovou následne znížili stav na 7:8, ale následne sme sa strelecky nevedeli presadiť viac než tri minúty, čo využili hostky a vytvorili si rozhodujúci náskok – 7:19. Do druhej štvrtiny sa išlo za stavu 10:20 a v nej sme sa nedokázali výraznejšie bodovo priblížiť súperovi. Ten dokonca viedol v 17. minúte o pätnásť bodov – 16:31. Od tohto momentu sme sa chytili trojkou Matejčíkovej, následne premenila štyri trestné hody Striešová a priebežný stav 23:31 nám vlieval nádej, že by polčas mohol skončiť prijateľným rozdielom. Proti však bola hosťujúca Havranová, takže na veľkú prestávku sme išli napokon s desaťbodovým mankom 25:35.

Tretia štvrtina našim dievčatám vyšla najlepšie. Vyhrali ju 14:8! Hneď košmi Verlíkovej Števulovej sme stiahli Poprad na šesť bodov a v 24. minúte po ďalšej dvojke Matejčíkovej si musel popradský kouč zobrať oddychový čas – bolo 33:37. Ozdincová následne znížila iba na rozdiel dvoch bodov a Vargová dokonca vyrovnala na 37:37. Hostky však zabrali, z trestných hodov sa presadila Sojáková, dve dvojky dala Filičková, opäť sme teda prehrávali o šesť bodov. Striešová však ešte do konca tohto dejstva z trestných hodov znížila, takže do poslednej desaťminútovky bolo všetko otvorené – 39:43.

Úvod štvrtej časti vyšiel Popradčanke Sojákovej. Po prísne odpískanom faule na našej strane premenila najprv trestné hody a po nich pridala trojku – 39:48. Hralo sa obojstranne útočne, čo bolo nezvyčajné z pohľadu nášho družstva. Striešovou a Verlíkovou sme sa znovu priblížili hostkám na rozdiel piatich bodov, no potom sa dostavila hluchšia takmer štvorminútová pasáž na našej strane, neprial nám ani jeden z arbitrov, čo hostky využili na dosiahnutie komfortného náskoku – 50:66. V závere sme tak už iba korigovali nepriaznivý výsledok na konečných 57:66.

Najbližšie sa Banskobystričanky predstavia v sobotu 13. apríla o 18.00 hodine na domácej palubovke v prvom súboji play-off o konečné 7. miesto. Súperom bude bratislavský Slovan.

ŠKP 08 Banská Bystrica – BAM Poprad 57:66 (10:20, 25:35, 39:43)

Štvrtiny: 10:20, 15:15, 14:8, 18:23. TH: 17/13 – 16/11. Fauly: 17 – 15. Trojky: 4 – 7. Úspešnosť streľby: 28,6% – 48,0%. Rozhodovali: Lukáč, Špirka a Čurilla. Diváci: 120.

ŠKP 08: Števulová 14 (2), Ozdincová 6, van Dalen 3, Žilinská 3, Háberová 2 (Striešová 9 (1), Verlíková 9, Matejčíková 7 (1), Vargová 4)

BAM: Grigerová 17 (2) + 11 doskokov, Filičková 11, Goršič 9, Havranová 5, Rodáková 3 (1) (Sojáková 13 (3), Tetemondová 5 (1), Rusiňáková 2, Babiková 1, Vyšňová 0)

Miloslav Michálik, tréner Banskej Bystrice: Nemyslím si, že by bol Poprad v tomto zápase nad naše sily. Neboli sme horším družstvom na palubovke. Rozhodla popradská úspešnosť streľby za tri body. To je jediný ukazovateľ, v ktorom bol súper lepší. Keď hostky potrebovali dať kôš za tri body, tak ho aj dali. My sme sa snažili v útoku, mali sme o dvadsať pokusov viac než popradský celok, čo je skvelé vzhľadom na našu útočnú hru v celej sezóne, no i tak sme prehrali. Všetko záleží od úspešnosti streľby a tá bola u nás 28 percentná. Nehovorím, že je úplne zlá, ale mohla byť vyššia. Nemôžem byť teda nejako nespokojný s niečím, len nám súper ušiel v streľbe za tri body. To boli zlomové momenty, ktoré nás položili.“

Petra Števulová, bystrická kapitánka, najviac bodov za ŠKP 08: „Myslím si, že sme mali dnes na to, aby sme vyhrali. Boli sme dostatočne namotivované na víťazstvo. Mrzí ma, že sa nám nepodarilo stav série vyrovnať, ale môžeme ísť z tohto zápasu so vztýčenou hlavou. Žiaľ, inkasovali sme veľa trojok, hlavne v tých rozhodujúcich chvíľach zápasu. Nedostúpili sme k hráčkam súpera. Myslím si, že Popradčanky neboli v tomto zápase lepšie, ale mali možno aj viac šťastie než my. Čaká nás teda boj o siedme miesto. Verím, že sa nám ho podarí získať.“

Ľuboslav Kovalský, tréner Popradu: „Bol to veľmi vyrovnaný zápas. Bystrica hrala diametrálne inak ako u nás, bola bojovnejšia. Videli sme, že chcú ešte o túto sériu zabojovať. My sme boli na to pripravené, čakali sme, že to bude agresívnejšie zo strany domácich, to sa aj potvrdilo. Rozhodol kolektívny výkon z našej strany, tak ako aj minulý zápas. Ďalej kvalitná obrana a chytili sme sa v kľúčových momentoch dobrou streľbou, keď nás už Bystričanky dobiehali. Pomohli nám hlavne tri trojky v rade z troch útokov v štvrtej štvrtine. Tam sme sa znovu odpútali od domáceho družstva a vytvorili si už rozhodujúci náskok, ktorý sme ku koncu stretnutia viac menej kontrolovali.“

Michaela Grígerová, najviac bodov i doskokov za Poprad: „Vedeli sme, že tento zápas bude oveľa ťažší než v Poprade. Bystrica u nás prehrala vysoko, takže išla do tejto odvety nabudená, keďže sa hrá iba na dva víťazné zápasy. My sme sa však na súpera poctivo pripravovali a sústredili sa hlavne na naše veci a obranu. Som rada, že nám vychádzali útoky. Podržala nás aj streľba, celkom nám to do koša padalo. Až na pár chýb to bol z našej strany dobrý zápas.“

Autor: (job), Foto: fb ŠKP 08 (I. Golembiovský)