Pumy na majstrovský Ružomberok nemali, nútene variovali so zostavou + HLASY

0 /

Basketbalistky ŠKP 08 Banská Bystrica v šiestom zápase ženskej extraligy prehrali v sobotu večer na domácej palubovke s majstrovským Ružomberkom 46:98. Kvalita bola jednoznačne na strane súpera, ale nedokázal nám uštedriť nepopulárnu stovku. Niektoré bystrické hráčky boli fyzicky vyčerpané, pretože v ten deň popoludní hrali v Bratislave juniorský zápas.

V úvode sme držali krok s favoritom stretnutia. Presadzovali sa najmä ŠunováStriešová, dokonca sme viedli o dva body, súper najviac o tri, prvá štvrtina skončila priaznivým výsledkom 24:24. V druhej sme najprv viedli po koši Žilinskej 26:24, avšak potom sme sa strelecky na tri a pol minúty odmlčali, čo hostky využili a odskočili na rozdiel siedmich bodov. Po dvoch trojkách Striešovej bol tento rozdiel stále platný a prijateľný, avšak pred veľkou prestávkou sa presadili exbystričanky v ružomberskom drese Moravčíková Mištinová, takže na polčas sa išlo za stavu 34:45.

V tretej štvrtine majstrovské družstvo zlepšilo obranu, hralo agresívnejšie, Liptáčky robili minimum chýb. Bystričanky vyhoreli v útoku, na začiatku premenila dva trestné hody Žilinská (36:45) a potom zaknihovala ďalší kôš až Vargová 35 sekúnd pred koncom tohto dejstva, znížila na priepastných 38:70. Štvrtá štvrtina sa prakticky dohrávala. Hostky sa snažili docieliť stobodový zápis, ale ten im naše dievčatá zlepšeným záverom stretnutia nedovolili zaknihovať.

Na zamyslenie stojí fakt, že naše juniorské družstvo hralo o 14-tej hodine zápas v Bratislave, týkalo sa to extraligových hráčok Vargovej, Holíkovej a Mesárošovej, navyše tam cestovala i trénerka a zároveň ďalšia extraligová hráčka van Dalen a asistent trénera Milan Špiner.  O 18-tej už museli byť všetci spomínaní aktéri v Banskej Bystrici pripravení na duel s Ružomberkom. Navyše Oborilová nebola vôbec k dispozícii, pretože hrala v Bielorusku za Košice európsku súťaž v rámci už vopred dohodnutej spolupráce. Tréner nášho ŠKP 08 Miloslav Michálik tak musel variovať so zostavou a aj toto bol dôvod, prečo sme už na Ružomberčanky v druhom polčase nestačili a odišli po fyzickej stránke.

BK ŠKP 08 Banská Bystrica – MBK Ružomberok  46:98 (24:24, 34:45, 38:72)

Štvrtiny: 24:24, 10:21, 4:27, 8:26, TH: 10/14 – 18/20, trojky: 4 – 2, fauly: 19 – 19

BB:  Šunová 14 (1), Striešová 13 (2), Žilinská 6, Grigerová 3 (1), Háberová 0 (Vargová 6, Holíková 4, van Dalen 0, Matejčíková 0, Mesárošová 0)

RK: Yatskovets 19 + 12 doskokov, Williams 19, Turudić 15 (1), Dudášová 10, Mištinová 10 (Fekete 11, Moravčíková 8, Škvareková 5 (1), Mesíková 1, Havranová 0, Kelčíková 0)

Vyjadrenie po zápase:

Miloslav Michálik, tréner Banskej Bystrice: „Prvý polčas bol v poriadku. Môžem byť spokojný s predvedenou hrou, mali sme energiu. Veľký problém nastal v tretej štvrtine, v ktorej nás Ružomberok svojou kvalitnou hrou v obrane pritlačil, nevedeli sme sa s tým vysporiadať. Dalo sa to aj očakávať. Predvedená hra mojich zverenkýň v prvom polčase je podstatná, pretože v tretej a štvrtej štvrtine sme odišli hlavne po fyzickej stránke. Bol to totiž špecifický deň pre nás. Sami sme nevedeli ako nastúpime, pretože sme museli hrať juniorský zápas o 14-tej hodine v Bratislave. Dievčatá, ktoré tam nastúpili, museli stihnúť aj extraligový zápas, plus cesta k tomu. Je to pre mňa sklamaním. My sa tu snažíme vychovávať hráčky, generáciu okolo reprezentácie U 18, vytvárať dievčatám podmienky, a tie by mali mať aj nejaký efekt, ale toto efekt neprináša. Očakával som od klubov, ktorých sa to týka, že nám pomôžu a nepostavia sa proti nám. Mohli sme spraviť to, že by sme Ružomberku prehodili zápas na nedeľu, ale nechceli sme ísť proti nim, keďže vieme, že hrajú aj európske zápasy a takisto by im chýbal jeden deň na regeneráciu. Nechcem sa však na to vyhovárať. Kvalita a sila na strane súpera bola už v druhom polčase značná a naplno sa prejavila.“

Petra Šunová, najviac bodov za ŠKP 08: „Bol to pre nás náročný zápas proti majstrovskému družstvu, ale v prvom polčase sme sa držali, tam môže byť spokojnosť s predvedeným výkonom. Dobre sme hrali v obrane, založili sme aj rýchle protiútoky a koše sme dokázali trafiť i z ´vonku´. Druhý polčas sme žiaľ vypustili, tam sa prejavila väčšia skúsenosť ružomberského tímu. Hostky hrali dobre, my sme už na ne dostatočne nestačili. Napriek tomu som rada, že sme celkovo podali dobrý kolektívny výkon.“

Juraj Suja, tréner Ružomberka: „Veľmi som spokojný s druhým polčasom z našej strany. Tam to už bolo adekvátne tomu, čo sme chceli dnes v Banskej Bystrici predviesť. Boli sme už dobrí na doskoku, nebolo tam toľko chýb v obrane a stratených lôpt ako v prvom polčase. Ten bol z našej strany zlý, hlavne prvých 15 minút. Prvá štvrtina bola obzvlášť zlá. Potom sme sa však do toho dostali a druhý polčas ma uspokojil.“

Nikola Dudášová, desať bodov za Ružomberok, odchovankyňa banskobystrického basketbalu: „Prvý polčas bol veľmi zlý z našej strany, či v obrane alebo v útoku. Ani jedna z nás nehrala dobre. Nesústredili sme sa na základné veci, teda mať veľa doskokov, ľahké strely. V druhom polčase sme sa našťastie spamätali a bolo to už lepšie z našej strany. Tam už môže byť spokojnosť s predvedenou hrou. Ja sa namotivujem na každý zápas, nielen na tento proti svojmu materskému klubu. Určite však bolo pekné vidieť v banskobystrickom hľadisku moje kamarátky a rodinu.“

Autor: (job), Foto: fb ŠKP 08 (I. Golembiovský)