Pumy jasne vyhrali na Spiši s nováčikom extraligy + HLASY

0 /

Basketbalistky ŠKP 08 Banská Bystrica odohrali ôsmy duel extraligovej sezóny 2020/2021 na palubovke nováčika v Spišskej Novej Vsi. Ocitli sa v roli favorita a potvrdili papierové predpoklady jednoznačným víťazstvom, i keď vo výkone našich ´púm´ boli rezervy.

ŠKP 08 nevstúpilo do stretnutia ideálne. Prvá štvrtina bola sprvu vyrovnaná. Domáce viedli 3:2 v tretej minúte, v šiestej to bolo v prospech nášho tímu len o tri body (7:10). Napokon však Bystričanky toto dejstvo zvládli a vyhrali ho o sedem bodov – 7:14. Druhá desaťminútovka bola oveľa lepšia. Pumy sa rozstrieľali, zaznamenali najviac košov a išli do výraznejšieho vedenia. Na druhej strane však aj pomerne často inkasovali. Dôležitý bol záver polčasu, kedy sa Spišiačky nevedeli presadiť takmer štyri minúty za stavu 21:32 a my sme za ten čas zaknihovali desať bodov. Na veľkú prestávku mohli ísť ´pumy´ s výraznejším náskokom – 21:42.

Tretia štvrtina bola zvláštna. Oba tímy sa zamerali viac na bránenie a dovedna sme videli len päť úspešných zásahov do koša na oboch stranách, z toho dvakrát z trestných hodov, čiže len tri priamo z hry. Prvý až po štyroch minútach, keď trojku zaznamenala Oborilová (21:46), na to odpovedala dvojkou domáca Dovalová (23:46) a tretí kôš z hry dala naša Vargová – 23:49. Za tohto výsledku vstupovali družstvá do záverečného dejstva, v ktorom sa už jasne prejavila herná kvalita Banskej Bystrice. Za štyri minúty sme súperovi nedovolili skórovať a náskok sme navýšili na rozdiel takmer 40 bodov. O osude stretnutia tak bolo rozhodnuté.

ŠKBD Spišská Nová Ves 23 – BK ŠKP 08 Banská Bystrica  31:74 (7:14, 21:42, 23:49)

Štvrtiny: 7:14, 14:28, 2:7, 8:25, TH: 2/1 (50 %) – 13/9 (69 %), trojky: 2 – 7, fauly: 14 – 6, doskoky: 42 – 40, asistencie: 1 – 4, zisky: 9 – 17, straty: 25 – 17, bloky: 0 – 3, streľba z poľa: 14/62 (22 %) – 29/61 (47 %)

SNV: Jarošová 17 + 13 doskokov, Dovalová 5 (1), Pokrievková 2, Kačírová 0, Puzderová 0 (Lysová 7 (1), Bučková 0, Da Cruz 0, Ivančová 0, Kostelníková 0, Matúšová 0)

BB: Belušová 10 (2), Striešová 10 (2), Holíková 8, Vargová 7, Matejčíková 6 (Janštová 16, Neuschová 5 (1), Oborilová 5 (1), van Dalen 4, Kollárová 3 (1), Malovcová 0, Mesárošová 0)

Milan Špiner, asistent trénera Banskej Bystrice: „V úvodnej štvrtine sme neboli koncentrovaní a do stretnutia sme nastúpili laxne. Pramenilo z toho mnoho chýb tak v obrannej, ako aj v útočnej fáze. Postupne sa dievčatá rozbehli a som rád, že každá hráčka mala na ihrisku dostatočný priestor a minutáž bola rozložená. Celý kolektív potešilo, že svoje prvé body v extraligovom drese zaznamenala najmladšia hráčka tímu Dominika Kollárová. V neposlednom rade musím pochváliť i basketbalistky Spišskej Novej Vsi, pretože celý zápas si odmakali a za žiadneho stavu nepoľavovali v dravosti a chcení. Vo veľa veciach mi práca v domácom družstve zo Spiša pripomína naše novodobé začiatky v extralige v sezóne 2014/2015. Počúvali sme vtedy (a niekedy aj stále počúvame), prečo to celé robíme a aký to má zmysel. Má to zmysel a celému kolektívu zo Spišskej fandím a to nie len preto, že môj otec je miestny rodák. Majú zápal, majú dávku talentu a odhodlanie. Ja v ich práci význam vidím a zároveň verím, že v nastolenej ceste vydržia a budú naďalej napredovať.“

Erika Holíková, hráčka Banskej Bystrice: „Do zápasu sme nastúpili koncentrované, no prvá štvrtina sa nám aj tak nevydarila ako by sme si predstavovali. Boli sme nedôrazné v doskoku. V prvom polčase sa nám nedarilo ubrániť hru 1 na1, ale v druhom sa to zlepšilo najmä vďaka prechodu na zónou obranu. Počas zápasu sme nedokázali premieňať niektoré jasné šance spod košového priestoru. Aj napriek týmto nedostatkom bol tímový výkon dobrý a podarilo sa nám zvíťaziť. V ďalších zápasoch sa pokúsime tieto nedostatky čo najviac minimalizovať.

Dominika Kollárová, hráčka Banskej Bystrice – prvé body v extralige: „Od začiatku sme viedli, takže sme neboli pod tlakom. Možno sme však súpera podcenili, pretože sme mali veľa strát a nedávali sme ľahké strely. Aj s výraznou výškovou prevahou sme pod košom nedominovali. Napriek tomu za pozitívum považujem, že všetky hráčky si dnes zahrali. Nebol to náš najlepší zápas, no výhra sa samozrejme cení.“

Autor: (bl), Foto: (ms)