Pumy išli cez Ružu do finále o Slovenský pohár, na majstra nestačili, získali striebro + HLASY

16 /

Basketbalistky banskobystrickej Slávie si úspešne počínali na turnaji o Slovenský pohár. Získali prvú medailu v novodobej histórii klubu. Bystrické pumy v nedeľu až vo finále podľahli favorizovaným Piešťanským Čajkám, ktoré tak oslavovali zisk trofeje na domácej palubovke. Predtým náš celok zdolal v semifinále druhýkrát po sebe Ružomberok a vo štvrťfinále si poradil s mladými Košičankami.

PIATOK

Basketbalistky banskobystrickej Slávie v piatok odštartovali svoje účinkovanie na Final six turnaji Slovenského pohára v piešťanskej Diplomat aréne súbojom s Young Angels U23 Košice. Prvé tri koše zápasu patrili našim pumám, no mladé Košičanky v ďalšom priebehu držali bodový odstup na úrovni 6-tich bodov. Pri 50-percentnej úspešnosti streľby z poľa na oboch stranách napokon naše družstvo viedlo po prvej štvrtine 16:8. Druhé dejstvo otvorila prvou trojkou zápasu Michaela Grigerová, no nasledujúce momenty patrili košickému mládežníckemu družstvu, ktoré 10-bodovou sériou znížilo a rozdiel jediného bodu (19:18). Trénerka Zuzana Žirková si tak medzitým zobrala time-out, počas ktorého musela na svoje zverenkyne zvýšiť hlas. Hráčky Slávie následne pridali a aj vďaka trojkám Laury van Dalen a Eriky Holíkovej si po 9-tich bodoch v rade vypracovali dvojciferný náskok (28:18). Pumy ešte do prestávky svoj náskok mierne navýšili, ale rozhodne nemohli byť spokojné, keďže proti juniorskému až kadetskému tímu boli obrovským favoritom a v prvom polčase zaostali za súperom v doskokoch.

Hráčky Slávie po prestávke zlepšili svoj výkon, a to najmä v defenzíve, keď do polovice tretej štvrtiny aj s trojkou Lucie Striešovej navýšili svoj náskok na 20 bodov (43:23). Naše ´pumy´ dovolili súperkám v tretej časti zaznamenať len 3 body a už naplno potvrdzovali papierové predpoklady, keď do konca 30. minúty odskočili na 31 bodov (55:24), pričom svojou druhou presnou strelou spoza perimetra sa prezentovala Laura van Dalen. V záverečnej 10-minútovke sledovali diváci takmer identický priebeh ako v tretej. Bystričanky opäť dovolili mladým Košičankám pridať len 3 body, a za druhý polčas ich tak inkasovali len 6. V štvrtej štvrtine sa z diaľky trafila Tamara Podhradská, Vanda Kozáková a Ema Nagyová. Basketbalistky banskobystrickej Slávie tak postúpili do semifinále Slovenského pohára bez väčších problémov.

Slávia Banská Bystrica – Young Angels U23 Košice 74:27 (16:8, 33:21, 55:24)

Štvrtiny: 16:8, 17:13, 22:3, 19:3. TH: 8/11 – 5/12, trojky: 8/27 – 0/4, fauly: 15 – 14, doskoky: 36 – 39, asistencie: 18 – 4, zisky: 24 – 10, straty: 19 – 41, bloky: 4 – 3, streľba z poľa: 29/67 (43%) – 11/42 (26%). Rozhodovali: Bartoš – Bullo, Višniarová. Diváci: 35.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: van Dalen (C) 8, Holíková 5, Pulliam 4, Nofuente 2, Sherrill 2 (Kozáková 13, Striešová 10, Janštová 8, Nagyová 7, Podhradská 6, Grigerová 5, da Cruz 4).

Zostava Young Angels U23 Košice a body: Šedivá 12, Rebejová (C) 4, Pelánová 3, Dubecká 2, Fleischerová 0 (Mandelíková 4, Pomothyová 2, Čatlošová 0, Trusová 0, Karafová 0).

Michal Suriak, asistent trénerky Slávie Banská Bystrica: „Prvý polčas bol z našej strany zlý. Hrali sme úplne bez energie a agresivity. Príležitosť zahrať si dostali slovenské hráčky, hlavne tie mladé, ale hrali sme tak, ako keby sa Košičanky idú poraziť samy a dajú nám to zadarmo. V prvom polčase nám však nič nedarovali. Dievčatám sme cez prestávku povedali, že sa musia zobudiť, že zápas sa nevyhrá sám. Išlo nám najmä o to, aby mladé hráčky nazbierali skúsenosti. Cieľ, ktorý sme dievčatám dali do druhého polčasu, splnili. Hra sa zlepšila, boli sme agresívnejší v obrane, na čom chceme stavať našu hru. Som rád za víťazstvo a za to, že všetky baby skórovali. Teraz nás čaká Ružomberok, takže sa už musíme pripraviť naň.“

Carlota Sofia da Cruz, 16-ročná rozohrávačka, vyhlásená za hráčku zápasu na strane Slávie: „Prvá štvrtina nešla úplne podľa našich očakávaní. Pravdepodobne sme podcenili súpera, brali sme tento zápas na ľahkú váhu a výhru sme brali automaticky. Asi sme neboli dostatočne sústredené, a preto ten prvý polčas vyzeral zle. Náš výkon bol chaotický a bez energie. Keďže na strane súpera boli mladé hráčky, tak boli plné energie a ubehali nás. Do druhého polčasu sme od trénerky dostali úlohu – dostať maximálne 9 bodov, čo nás motivovalo, aby sme sa zomkli ako tím, začali spoločne brániť a makať na ihrisku. To, že som bola vyhlásená za hráčku zápasu, je zásluhou celého tímu a všetkých piatich dievčat, ktoré boli v danom momente na ihrisku. Som rada, že sme sa dokázali spojiť ako tím a zvládli sme našu úlohu.“

Vanda Kozáková, pivotka Slávie, najviac bodov spomedzi púm: „Do zápasu sme nevstúpili ani zďaleka tak, ako sme chceli. Cez polčasovú prestávku nám trénerka vyčistila žalúdok a potom sme už začali plniť všetko, čo sme chceli. Podarilo sa nám splniť aj náš malý interný cieľ, takže spokojnosť.“

SOBOTA

Basketbalistky banskobystrickej Slávie sa po týždni opäť radovali z výhry nad Ružomberkom. V dueli o postup do finále Slovenského pohára Liptáčky v Piešťanoch jasne prevýšili a po prvýkrát si vybojovali priamy súboj o cennú trofej.

Zverenkyniam trénerky Zuzany Žirkovej sa v sobotu 14. januára podarilo zvíťaziť pod Čebraťom v 1. kole nadstavbovej časti extraligy (bolo tomu tak po vyše 33 rokoch) a po týždni sa s Ružomberkom stretli opäť, tentokrát v rámci semifinále Slovenského pohára v piešťanskej Diplomat aréne.

Prvý kôš zápasu dali Ružomberčanky (vedené ako domáci tím), no Erika Holíková prvou trojkou poslala svoj tím do vedenia. Z nasledujúcich minút, ktoré priniesli vyrovnaný priebeh so striedaním vedenia, zaujala presná strela spoza perimetra v podaní Lindsey Pulliam na konci 24-sekundového limitu na útok. Naše pumy zakončili prvú štvrtinu 10-bodovou šnúrou, vďaka ktorej viedli po 10-tich minútach o 7 bodov (12:19). Zámorské posily v drese Banskej Bystrice sa v úvode druhej štvrtiny postarali o navýšenie náskoku na dvojciferný počet bodov, pričom z diaľky sa trafila Ceejay Nofuente (14:27) a tréner Ružomberka Juraj Suja reagoval time-outom. Slávistky však mali naďalej navrch a na koše súperiek reagovala dvomi veľmi dôležitými trojkami Michaela Grigerová. Tú napodobnila Lindsey Pulliam, ktorá v 18. minúte zvýšila spoza oblúka už na 20-bodový odstup (20:40, po polčase 21:42).

Banskobystrické hráčky nezastavila ani polčasová prestávka. Práve naopak,  v prvej polovici tretej štvrtiny ani raz neinkasovali a po 14-bodovej šnúre viedli už o vyše 30 bodov (22:56). V tretej 10-minútovke predviedli ´pumy´ najdominantnejší výkon, keď ju vyhrali 25:8, pričom si pomáhali výbornou streľbou. V tretej štvrtine pridala už svoju tretiu trojku Pulliam, druhú Nofuente i Holíková a svoju prvú si pripísala Lucia Striešová. Žirkovej zverenkyne tak pred záverečnou štvrtinou viedli o takmer 40 bodov (29:67). Aj preto dostali priestor aj najmladšie pumy, pričom zámorské trio už oddychovalo. Ružomberčanky vyhrali štvrtú štvrtinu 19:9, no nič to už nezmenilo na tom, že sme sa radovali z presvedčivého víťazstva a premiérového postupu do finále Slovenského pohára.  Ani jednému družstvu sa príliš nedarilo na trestných hodoch, kde mali Liptáčky menej ako polovičnú úspešnosť. Naším pumám sa darilo strelecky, keď premenili až polovicu pokusov za 3 body a ich celková úspešnosť streľby z poľa činila 43 percent. Ružomberčanky naopak zakončili duel s len 26-percentnou úspešnosťou streľby.

MBK Ružomberok – Slávia Banská Bystrica 48:76 (12:19, 21:42, 29:67)

Štvrtiny: 12:19, 9:23, 8:25, 19:9. TH: 13/27 – 17/28, trojky: 3/21 – 11/22, fauly: 21 – 19, doskoky: 38 – 44, asistencie: 7 – 15, zisky: 11 – 9, straty: 17 – 14, bloky: 0 – 2, streľba z poľa: 16/60 (26%) – 24/55 (43%). Rozhodovali: Šarišský, Obertová, Bullo. Diváci: 60.

Zostava MBK Ružomberok a body: Buknová 14, Havranová 9, A. Andělová 7, Hadačová 4, Svetlíková 3 (Dovčíková 5, Jarošová 2, Štefančová 2, Uramová 2, Urbanová 0, Michaličková 0, Ďuratná 0).

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Pulliam 16, Nofuente 11, Sherrill 9, Holíková 6, van Dalen 1 (Grigerová 12, Striešová 7, Janštová 4, da Cruz 4, Kozáková 4, Nagyová 2, Podhradská 0).

Zuzana Žirková, trénerka Slávie Banská Bystrica: „Vedeli sme, čo nás čaká. Súper nastúpil v trošku pozmenenej zostave a aj s nejakou tou agresivitou, ale dokázali sme sa s tým vysporiadať. Začali sme hrať veľmi jednoducho a rýchlo, padli nám k tomu nejaké koše. Samozrejme, keď ste v laufe v útoku, tak aj obrana sa pridá, aj keď ja hovorím, že by to malo byť naopak – chytiť sa v obrane a pridá sa útok. Dnes to ale bolo obojsmerné. Oproti zápasu v Ružomberku sme nezmenili nič, stále ideme jednotnou cestou. Dievčatá vidia samy, že keď ju dodržiavajú, tak funguje. Minimálne z psychologického hľadiska znamená toto víťazstvo pre nás veľa, aj preto, že sme Ružomberok neporazili len raz. Dnes sme vyhrali vysokým rozdielom, takže môžeme byť spokojní. Či to bol dnes najlepší výkon pod mojím vedením? Z ofenzívneho hľadiska jednoznačne, ale chyby sú tam stále. Zajtra je úplne iný deň, ešte sme neskončili. Počas finále tu bude výborná atmosféra, prostredie tu v Piešťanoch je veľmi prajné. My zabojujeme o každý jeden bod a verím, že to bude pekný zápas pre divákov.“

Lindsey Pulliam, hráčka Slávie, 16 bodov v zápase: „Do zápasu sme vstúpili s veľmi dobrou intenzitou a zakrátko sme začali kontrolovať hru. Energiu sme držali na vysokej úrovni po celých štyridsať minút. Najdôležitejšie bolo, že sme hrali dobre v obrane. Vedeli sme, že v útoku vieme skórovať a v defenzíve sme boli sústredené po celý zápas, vďaka čomu sa nám darilo zastavovať útoky súpera. Stále sa však môžeme zlepšovať, a to vo všetkých aspektoch hry, napríklad v komunikácii v obrane či v malých veciach v útoku. Verím, že to ukážeme už v nedeľu vo finále. Očakávam, že to bude agresívny zápas, budeme musieť pracovať tvrdo. Na finále sa nesmierne teším.“

Michaela Grigerová, hráčka Slávie, 12 bodov v zápase: „Mali sme veľmi dobrý začiatok, dobre sme bránili a dali sme ľahké strely. Po polčase sme vyhrávali už o 20 bodov, takže sme sa to snažili udržať, pretože sme vedeli, že Ružomberok nám to len tak nepustí. Som rada, že sa to podarilo. V tretej štvrtine sme sa chytili hneď od úvodu, čo bolo dôležité. Vieme, že Ružomberok sa po polčase vždy snaží pritvrdiť v obrane, takže sme chceli ostať naďalej koncentrované, čo sa aj potvrdilo. Pokiaľ ide o moju úspešnosť v trojkách, mala som otvorené strely a len som sa ich snažila premeniť, čo sa dnes podarilo, takže som veľmi rada, že som mohla pomôcť tímu aj bodmi.“

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: „Gratulujem Banskej Bystrici k postupu do finále, zaslúžila si ho. Súperky išli v prvej štvrtine do vedenia a viedli po zvyšok zápasu, takže nás dnes zdemolovali. Dnes bol rozdiel v tom, že minule sme prehrali o päť a dnes o tridsať bodov. Súper nás dnes neprekvapil, my sme prekvapili sami seba, týždeň čo týždeň…“

NEDEĽA

Basketbalistky banskobystrickej Slávie získali prvú medailu v novodobej histórii klubu. V nedeľu vo finále Slovenského pohára podľahli favorizovaným Piešťanským Čajkám, ktoré tak oslavovali zisk trofeje na domácej palubovke.

Finálovú účasť si hráčky Slávie vybojovali v sobotu domiantnou výhrou nad Ružomberkom. Slušne zaplnená Diplomat aréna v Piešťanoch sledovala v nedeľu večer pomerne vyrovnaný úvod duelu. O prvý kôš zápasu sa postarala Lindsey Pulliam, ktorá nám po následnom vyrovnaní Čajok na 6:6 prinavrátila vedenie tromi premenenými trestnými hodmi. Krátko na to zvýšila Ruth Sherrill prvou trojkou stretnutia na 8:12, ale Piešťanky potom 9-bodovou šnúrou otočili priebežný stav. V závere prvej štvrtiny znížila Ceejay Nofuente svojím druhým košom na 3 body (17:14). Lucia Striešová otvorila druhé dejstvo vyrovnávajúcim košom spoza perimetra a po ďalších bodoch Pulliam sme išli do vedenia (17:19). Čajky však reagovali 11-bodovou sériou, v ktorej premenili dve trojky a bodovú odmlku našich púm zastavila svojou druhou presnou 3-bodovou strelou Striešová (28:22). Na konci 17. minúty odskočili domáce po prvýkrát na dvojciferný rozdiel, ale Vanda Kozáková trojkou s klaksónom znížila na polčasových 9 bodov (38:29), vďaka čomu boli Bystričanky pred druhým polčasom stále v hre.

Chlieb sa lámal v tretej štvrtine, ktorú ovládli Čajky jednoznačne 24:9, hoci už zakrátko nazbierali 5 faulov. Hráčky Piešťan dostali svoj náskok po prvýkrát nad 20 bodov v 26. minúte. Úradujúci slovenský majster sa prezentoval výbornou defenzívou a naše Slávistky púšťal zväčša len do ťažších pozícií. Domáce mali prevahu v doskokoch (51 – 35 v celom zápase) a svoju úspešnosť streľby z poľa držali na 40-timi percentami, zatiaľ čo Bystrické pumy mali v celom stretnutí len tretinovú úspešnosť. Družstvá vstupovali do štvrtej štvrtiny za stavu 62:38, a o víťazovi tak už bolo rozhodnuté. V záverečnej 10-minútovke pripomínal obraz hry prvý polčas a hráčky Slávie sa párkrát dostali blízko k zníženiu na menej ako 20-bodový rozdiel. V 38. minúte sa to dokonca podarilo Kozákovej, ktorá pridala svoju druhú trojku (76:57). Posledné koše však patrili Čajkám, ktoré po výhre o 25 bodov oslavovali so svojimi fanúšikmi zisk druhého Slovenského pohára v histórii klubu z kúpeľného mesta. Spokojné môžu byť aj naše pumy, ktoré sa počas predposledného januárového víkendu postupom do svojho prvého finále Slovenského pohára postarali o najväčší úspech v modernej histórii nášho klubu.

Víťaznému tímu pomohla vo finále výrazne najužitočnejšia hráčka celého Final six turnaja Božica Mujović z Čiernej Hory, ktorá si pripísala 17 bodov, 5 doskokov či 5 asistencií. Dvojcifernú hranicu pokorila aj 10-bodová Ke’Shunan James, rovnaký počet zaznamenala česká reprezentantka Gabriela Anělová, ktorá bola vyhlásená za najlepšiu hráčku zápasu na strane Čajok. Na strane Slávie bola ocenená americká pivotka Ruth Sherrill, ktorá sa vo finále pohára prezentovala 18-timi bodmi a 6-timi doskokmi. So 14-timi bodmi jej sekundovala Lindsey Pulliam, ktorej sa však v boji o pohár nedarilo spoza perimetra, keď nepremenila ani jeden zo 7-mich trojkových pokusov.

Piešťanské Čajky – Slávia Banská Bystrica 82:57 (17:14, 38:29, 62:38)

Štvrtiny: 17:14, 21:15, 24:9, 20:19. TH: 17/26 – 11/19, trojky: 7/20 – 6/23, fauly: 21 – 22, doskoky: 51 – 35, asistencie: 13 – 14, zisky: 10 – 10, straty: 17 – 16, bloky: 5 – 4, streľba z poľa: 29/65 (44%) – 20/62 (32%). Rozhodovali: Šarišský, Bartoš, Bullo. Diváci: 800.

Zostava Piešťanské Čajky a body: Mujović 17, G. Andělová 10, James 10, Mandić 8, Jurčenková 6 (Martišková 8, Moravčíková 8, Vandlíková 6, Taušová 5, Rusiňáková 4).

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Sherrill 18, Pulliam 14, Holíková 6, Nofuente 5, van Dalen 0 (Kozáková 8, Striešová 6, Grigerová 0, da Cruz 0, Janštová 0).

Zuzana Žirková, trénerka Slávie Banská Bystrica: „Najskôr by som chcela pogratulovať súperovi k poháru, odohrali svoj štandardný výkon. My sme sa nedokázali vysporiadať z ich agresivitou a tretia štvrtina nás stála cennejší výsledok. Do tretej štvrtiny prišli domáce s nasadením, hrali svoju hru a dali jednoduché koše. My nie sme ešte pripravení zvládnuť taký tlak v ten daný moment. My sme vďační za to, že sme sa dostali do finále, ale naša cesta ide ešte ďalej, bič plieska na konci. Som rada, že tu bolo toľko divákov, a že sme ich potešili aspoň nejakými peknými akciami. Z psychologického hľadiska znamená tento úspech pre nás určite veľa. Urobili sme si tu dobré meno a získali sme rešpekt.“

Laura van Dalen, kapitánka Slávie: „Veľmi sme sa tešili z toho, že sme postúpili do finále. Snažili sme sa nastaviť tak, že ideme zvíťaziť. Dali sme všetko do toho, aby sme súpera potrápili a mysleli aj na víťazstvo, aj keď sa nám to nepodarilo. Boli tam fázy, kedy to vyzeralo, že sa možno opúšťame, ale Piešťany hrali dobre, touto cestou im gratulujem. Mali dobrý zápas aj skvelú divácku kulisu, čiže vyhral ten lepší. Turnaj je však z nášho pohľadu úspešný, keďže sme sa po prvýkrát dostali do finále. Odohrali sme výborný zápas proti Ružomberku a to finále bolo takou čerešničkou na torte. Prvá medaila a prvé finále sú ďalšie úspechy, ktoré sme nazbierali. Myslím si, že je to aj odkaz basketbalovej verejnosti, že naša výkonnosť stúpa, že naše ciele sú najvyššie a pôjdeme si za tým.“

Ruth Sherrill, pivotka Slávie, 18 bodov v zápase, hráčka zápasu na strane púm: „Hralo sa agresívne. V prvom polčase sme súpera trápili, ale v druhom polčase sme začali strácať. Napriek tomu som hrdá na to, ako sme bojovali po celých štyridsať minút. V tretej štvrtine sme začali kopiť straty a naša obrana mohla byť agresívnejšia, aby sme sa vyrovnali energii súperiek. Celkovo to však bola dobrá skúsenosť pre celý tím, veľa sme sa naučili. Tieto veľké zápasy sú užasné, milujem hrať pred takouto kulisou. V takýchto zápasoch sa veľa naučíte, takže som si duel užila. Užívala som si hru s tímom na celom turnaji, mali sme výborné zápasy. Stále sa spoznávame, takže tri zápasy za tri dni nám padli vhod.“

Peter Jankovič, tréner Piešťanských Čajok: „Ďakujem Banskej Bystrici za korektný a veľmi pekný zápas. Predviedli veľmi dobrý výkon, určite išli výkonnostne hore. Zápas bol veľmi ťažký, boli sme pod väčším tlakom ako Banská Bystrica, čo bolo na nás zo začiatku vidieť, ale postupom času sme sa oklepali. Skúsenosti z Eurocupu nám veľmi pomohli v dnešnom zápase. Konečný rozdiel možno nezodpovedá až tak tomu, čo sa dialo na palubovke, ale som rád, že sme si to uhájili doma, pred svojimi divákmi.“

Gabriela Anělová, hráčka zápasu na strane Piešťanských Čajok: „Sme veľmi rady, pretože Banská Bystrica sa posilnila a vedeli sme, že to nebude jednoduchý súper. Verili sme, že budú s nami vo finále. Bola to taká skúška, veľmi sme nevedeli, čo od nich čakať. O to viac sme rady, že sme to takto zvládli. V tíme Banskej Bystrice je cítiť iná chémia ako predtým, dievčatá sa viac podporujú a sú dravšie. Tri legionárky im veľmi pomohli a v lige to budeme mať ešte dosť ťažké. Bolo vidieť, že sme viac zohrané ako ony, keďže sa len začínajú zohrávať. Na to, ako krátko sú spolu, hrali slušný basketbal. U nás sa uplatnili aj skúsenosti z Eurocupu.“

Božica Mujović, hráčka Čajok, najužitočnejšia hráčka celého turnaja: „Individuálne ocenenie som si nezaslúžila sama, má na ňom podiel celý tím. Zisk Slovenského pohára pre nás znamená, že rastieme každým zápasom. Dnes rozhodlo to, ako sme hrali v obrane, bojovali, spolupracovali a nevzdávali sa. Banská Bystrica bola naozaj dobrým súperom, hrali dobre a ukázali, že môžu hrať basketbal na vskutku vysokej úrovni.“

16.00 h, finále: Piešťanské Čajky – Slávia Banská Bystrica 82:57

Vstupenky na najbližšie domáce zápasy Slávie proti Piešťanským Čajkám (sobota 4. február) a MBK Ružomberok (sobota 18. február) si môžete zakúpiť na tomto odkaze – VSTUPENKY NA DOMÁCE ZÁPASY SLÁVIE.

Autor: (bl, cb úprava + slaviabb.sk), Foto: Lukáš Droppan z finále o SP