Pumy dali stovku aj Šamorínu, bodovali všetky hráčky, hoci neboli v plnej sile + HLASY

0 /

V 2. kole Niké ženskej extraligy sa predstavili vicemajstrovské basketbalistky Slávie Banská Bystrica na palubovke Šamorína. Po druhýkrát v sezóne tam nastrieľali trojciferný počet bodov a vyhrali 104:61. Na stovke sa bodovo pričinili všetky hráčky na súpiske Bystrických púm.

Slávistkám chýbala Patricia Bura, Natália Martišková, či Kristýna Brabencová, ale aj tak od úvodu hostky dominovali. Do zápasu vstúpili 8-bodovou šnúrou a už v prvej štvrtine pokorili 30-bodovú hranicu (15:31). V druhej časti sa obraz hry nezmenil a Bystričanky pokračovali v navyšovaní svojho náskoku. Prvý polčas zakončila s klaksónom svojou druhou trojkou Liana Užovičová, keď upravila na 25:56.

Po zmene strán to už také dominantné zo strany ´púm´ spod Urpína nebolo. Zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej vyhrali tretiu štvrtinu len o tri body, pričom ich v nej inkasovali až 18. Stále však mali komfortný náskok – 43:77 a išlo najmä o to, aby si schuti zahrali aj mladé hráčky z lavičky. V úvode záverečnej 10-minútovky sa z čiary trestného hodu presadila Tamara Podhradská, čo znamenalo, že v zápase bodovali všetky hráčky na banskobystrickej súpiske. Pumy išli za ôsmou pokorenou stovkou v extraligovej sezóne, čomu v štvrtej štvrtine pomohla svojou treťou a hneď aj štvrtou trojkou Užovičová. Tretiu cifru v kolónke bodov Slávie pridala v predposlednej minúte hneď zo svojho prvého pokusu spoza perimetra Carlota Sofia da Cruz. Konečným rezultátom bol tak výsledok 61:104. Posledný kôš Slávie v zápase dala Striešová.

Bystrické hráčky sa prezentovali slušnou, 52-percentnou úspešnosťou streľby z poľa, pričom premenili až 9 z 21 pokusov za tri body. Mrzieť ich však môže až 61 inkasovaných bodov. Na strane ´púm´ to najviac padalo 17-bodovej Lindsey Pulliam a 16-bodovej Snežane Bogićević. Celkovo až päť hráčok Slávie zaznamenalo dvojciferný počet bodov.

ŠBK Šamorín – Slávia Banská Bystrica 61:104 (15:31, 25:56, 43:77)

Štvrtiny: 15:31, 10:25, 18:21, 18:27. Rozhodovali: Stopka, Višniarová, Valachovič. TH: 16/20 – 23/25, trojky: 3/10 – 9/21, fauly: 21 – 20, doskoky: 16 – 45, asistencie: 19 – 27, zisky: 16 – 19, straty: 25 – 19, bloky: 2 – 7, streľba z poľa: 21/46 (45%) – 36/68 (52%). Diváci: 120.

Zostava ŠBK Šamorín a body: Marcová 21, Lüttmerdingová 19, Vargová 9, Slama 0, Soóky 0 (Bábiková 5, Vondrysková 3, Ošťádalová 2, Fenesová 2, Németh 0). Vyfaulované: 35. Lüttmerdingová, 40. Bábiková.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Pulliam 17, Malashka 11, Mujović 11, da Cruz 9, Holíková 8 (Bogićević 16, Užovičová 14, Striešová 9, Neuschlová 5, Podhradská 4).

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Vzhľadom na to, že tento týždeň sme poľavili v tréningových jednotkách po troch zápasoch, tak tento zápas prebehol podľa predpokladov. Mladé hráčky mali v sobotu v nohách už jeden duel, ale myslím si, že to zvládli veľmi pozitívne. Aj napriek chybám, ktoré sú v procese prirodzené. Áno, inkasovali sme veľa bodov, hlavne z pohľadu komunikačných chýb.“

Liana Užovičová, hráčka Slávie, 14 bodov, 4 trojky: „Na zápas sme prišli v oklieštenej zostave, no to nemenilo nič na našom predzápasovom nastavení. Na Šamorínčanky sme sa snažili počas celého zápasu vyvíjať tlak v obrane a hrať kolektívne a rýchlo do útoku. Útočne sa nám zápas vydaril, no na druhú stranu sme podľa môjho názoru od súperiek inkasovali až príliš veľa bodov. S naším chtíčom sme Šamorín jasne preskákali na doskoku, získali sme si tým možnosti na ďalšie zakončenia  a naopak sme si postrážili súperky, aby ony túto výhodu nemali šancu využiť. Z môjho pohľadu som si dnešný zápas užila, dostala som od trénerky dôveru, čo sa prejavilo aj na mojej minutáži, ktorá bola v mojom prípade v tejto sezóne zatiaľ najvyššia. Samozrejme som rada aj za body, ktoré mi dnes celkom padali, ale beriem to skôr ako bonus a motiváciu do budúcna. Určite by sa na mojom výkone našlo aj množstvo chýb, no to pochopiteľne patrí k tomu, snažím sa však z každej poučiť a postupne na nich pracovať.“

Carlota Sofia da Cruz, hráčka Slávie, 9 bodov, pokorila stovku: „Po náročnej sérii troch zápasov sme mali trošku uvoľnenejší týždeň. K zápasu sme ale pristupovali ako ku každému inému, aj napriek oslabeniu o tri hráčky. Hrali sme rýchly a jednoduchý basket. Brzdili nás však chyby v obrane, nedostatočná komunikácia a hlúpe fauly. Z každého zápasu sa učíme a tento nie je výnimkou. Verím, že sa takýmto chybám v budúcnosti vyvarujeme. Šťastná stovka opäť vyšla na mňa a povinnosť pečenia koláča platí aj teraz.“

Teraz prichádza na rad reprezentačná prestávka. Po nej sa basketbalistky Slávie predstavia na Slovenskom pohári v Ružomberku. Vo štvrťfinále sa v piatok 16. februára o 14.00 h stretnú s CBK Košice.

Autor: (bl + web Slávia), Foto: fb Šamorínsky basketbalový klub