Pumy aj štvrtýkrát zdolali Bratislavčanky, poistili si piate miesto v extralige + HLASY

0 /

Basketbalistky ŠKP 08 Banská Bystrica vyhrali v ženskej extralige piaty zápas a postili si piate miesto v tabuľke. V hale na Štiavničkách zdolali v zaujímavom zápase Dubček Bratislava o trinásť bodov 63:50. Tohto súpera pokorili vo všetkých stretnutiach tejto sezóny.

Úvod zápasu našim dievčatám vyšiel. Išli sme do vedenia 4:0 a po trojke Striešovej a dvojke Žilinskej to bolo ešte veselšie – 9:2. Následne sme však v obrane viackrát faulovali a súper sa postupne doťahoval. Strelecky sa presadzovala hlavne Krajčovičová, ktorá zaznamenala v prvej štvrtine deväť bodov a práve po jej trojke súper dokonca viedol – 12:15. Tréner Michálik si musel zobrať oddychový čas a ten zabral, pretože sa presadila opäť pivotka Žilinská a do druhého dejstva išli ´pumy´ iba s jednobodovým mankom 14:15.

Hoci Vaiglová v úvode druhej desaťminútovky zvýšila najprv náskok súpera na tri body, Bystričanky našli rýchlo odpoveď. Znižovala Vargová, trojku pridala van Dalen a následne sa presadila aj faulovaná Žilinská, ktorá dvojku potvrdila i úspešným trestným hodom – viedli sme tak razom 22:17. Lenže aj Bratislavčanky ukázali, že im to ide spoza veľkého oblúka. Najprv sa presadila Bertovičová a potom dvakrát Krajčovičová. Dubček otočil stav na 22:25. Kouč Michálik preto opäť siahol po oddychovom čase a znovu to bol dobrý ťah. Po ňom sa naše dievčatá chytili. Striešová dala dve trojky v rade a otočila vývoj duelu na 28:25. Bratislavčankám oddychový čas nepomohol, pretože aj po ňom to padalo viac do koša basketbalistkám ŠKP 08. Zásluhou Vargovej, Striešovej a Háberovej sme viedli už o desať bodov, čo ešte v závere potvrdzovala Žilinská. Polčas sa skončil priaznivo pre tím spod Urpína, výsledkom 39:29.

V tretej štvrtine sa hostky snažili skresať náš náskok, po dvoch trojkách v rade v podaní ŠeligovejŠtefanákovej svietil na tabuli stav 42:37, ale ´pumy´ to nevyviedlo z miery, odpovedali košmi Grígerovej Striešovej a trojku zaznamenala Háberová. Viedli sme 49:37. No potom sme prestali hrať svoj typický basketbal. V obrane to bolo kostrbaté a súper sa po trojke a dvojke striedajúcej Rieckej chytil. Znížil na 49:42 a keď v 28. minúte pridala ďalší presný zásah produktívna Krajčovičová, tréner Michálik už musel siahnuť po oddychovom čase za stavu 49:44. Hráčkam dôrazne dohovoril, ale tie záver tohto dejstva tak či onak nezvládli V útoku sa nepresadzovali a Bratislavčankám dovolili ešte dvakrát skórovať.

Do štvrtej štvrtiny sa teda nastupovalo za stavu 49:48 a bolo zarobené na drámu. Tá sa však napokon nekonala, pretože Bratislavčankám sa zranila najproduktívnejšia hráčka Krajčovičová a to výrazne ovplyvnilo hru i sebavedomím súpera. Prvý kôš dala naša Žilinská v tomto dejstve po dvoch minútach a tridsiatich sekundách, naň odpovedala po štyroch minútach Bertovičová (51:50). To bol však jediný presný zásah Dubčeka v tejto časti hry. Bystričanky totiž dobre hrali v obrane a v 37. minúte sa im zadarilo aj v útoku. Presadili sa OborilováVargová, viedli sme 55:50. Bratislavský kouč si zobral oddychový čas, po ktorom dva trestné hody nepremenila Vaiglová. A to taktiež otriaslo hostkami, pretože vzápätí sa presadila spod koša naša pivotka Žilinská, o malú chvíľu premenila i jeden z dvoch trestných hodov a bolo vymaľované – 58:50. Po ďalšom oddychovom čase súpera sa presadila z dvoch trestných hodov van Dalen a v poslednej sekunde to zaklincovala trojkou Oborilová. Pumy teda vyhrali 63:50.

Najbližší zápas našich ´púm´ so štvrtým Šamorínom bude v sobotu 14. marca v Rates aréne vo Zvolene (Neresnícka cesta) o 18:00 hodine. Pre fanúšikov je možnosť využiť dopravu autobusom zabezpečeným klubom. Je však potrebné sa záväzne nahlásiť na facebooku klubovej stránky vo formáte: meno a počet miest. Autobus bude pristavený o 17:00 hodine v daný deň pred ŠH Dukla.

BK ŠKP 08 Banská Bystrica – Dubček Bratislava 63:50 (14:15, 39:29, 49:48)

Štvrtiny: 14:15, 25:14, 10:19, 14:2. Trojky: 8-6, TH: 6/5 – 4/0, Fauly: 10 – 10. Rozhodovali: Doušek, Uhrin, Macura. Diváci: 125.

BB: Striešová 16(4), Žilinská 16, Oborilová 10(2), Van Dalen 5(1), Grigerová 2, (Háberová 7, Vargová 7, Matejčíková 0, Holíková 0, Mesárošová 0)

Dubček: Krajčovičová 18(2), Šeligová 7(1), Riecka 5(1), Štefaňáková 3(1), Jarinová 2, (Bertovičová 11(1), Vaiglová 4, Arendáčová 0)

Miloslav Michálik, tréner B. Bystrice: „O našom víťazstve rozhodla naša hra v tých úsekoch, kedy sme nevymýšľali nejaké hlúposti. Bolo to však dnes ako na hojdačke. Striedali sme dobré fázy, ktorými sa chceme prezentovať, s tými zlými. Boli tam hluché minúty, ktoré sa dajú prirovnať k mládežníckym kategóriám. Rozhodla teda o výsledku naša hra v úsekoch, v ktorých sme si vybudovali väčší náskok. V tretej štvrtine sme viedli o dvanásť bodov, no potom si hráčky vymsleli vlastný obranný koncept, ktorý nefunguje, a razom to bolo len o bod. Musíme plniť veci, ktoré vieme plniť. Rozhodujúca bola aj disciplína v kľúčových momentoch zápasu, kedy sa už súper na nás dotiahol.“

Lucia Striešová, kapitánka B. Bystrice, 16 bodov, štyri trojky v zápase: „V prvom polčase sa nám darilo. Spravili sme si náskok, no v tretej štvrtine sme poľavili. Hlavne v obrane. Súperovi sme dovolili nastrieľať skoro až dvadsať bodov, to sa nám nemôže stávať. Potom sme sa našťastie viac koncentrovali a dotiahli to do víťazného konca. Robili nám problémy podkošové hráčky súpera. Najmä Krajčovičová, ktorá sa na začiatku tretej štvrtiny zranila. Súpera to oslabilo. Nechávali sme Dubčeku aj niektoré voľné trojbodové strely. Na to si tiež musíme dávať väčší pozor.“

Viliam Pešta, asistent trénera Bratislavy: „Striedali sme dobré momenty, dobré úseky hry so zlými a nezvládnutými z našej strany. Dokázali sme sa priblížiť domácim pred štvrtou štvrtinou na rozdiel bodu, no nanešťastie sa nám vzápätí zranila naša najproduktívnejšia hráčka, čo ovplyvnilo celý zvyšok zápasu. Gratulujem Banskej Bystrici k víťazstvu. Myslím si, že sa ešte v play-off uvidíme…“

Pavla Bertovičová, druhá najproduktívnejšia hráčka Dubčeku: „Mrzí nás, že sme to na konci druhej štvrtiny nezvládli. Tam nám domáce ušli. Rovnako sme nezvládli ani záver stretnutia, čo je už pravidlom v každom zápase. Tieto dve pasáže boli nakoniec kľúčové. V tretej štvrtine sme stiahli náskok súpera na rozdiel bodu, dobre sme bránili. Žiaľ potom prišli chyby a na pivote nám začala veľmi chýbať zranená Monika Krajčovičová. Bola pritom najlepšia strelkyňa v zápase. Chýbali nám jej bodíky. Ovplyvnilo to tím, pretože je jeho pilierom.“

Autor: (job), Foto: fb ŠKP 08 (I. Golembiovský)