Prvé bystrické basketbalové derby v extralige žien na UMB pre ŠKP 08 + HLASY

ŠPORT
0 /

V sobotu večer sa na palubovke UMB odohrávalo prvé historické extraligové banskobystrické derby v basketbale žien. Zavítalo tam skúsenejšie družstvo ŠKP 08 a potvrdilo rolu favorita. Domáce ´sovičky´ nestačili na hosťujúce ´pumy´ a podľahli im o takmer 50 bodov. Duel pre pandemické opatrenia Vlády SR nemohli sledovať diváci.

Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica sú nováčikom v ženskej extralige a zatiaľ iba hľadajú cestu ako uhrať prijateľnejšie výsledky s favoritmi, ktorí sú už dlhšie etablovaní v najvyššej slovenskej súťaži. Zvykne sa však hovoriť, že derby nemá favorita, no v sobotu večer tak tomu nebolo. Od začiatku stretnutia totiž diktovali tempo hostky z BK ŠKP 08 Banská Bystrica. Išli rýchlo do výraznejšieho vedenia (0:6, 3:16), v druhej štvrtine síce ´sovičky´ znížili Paulechovou a Piperkovou na 7:169:18, avšak o niekoľko minút sa ´pumy´ znovu skonsolidovali a najmä zásluhou uzdravenej Striešovej a Belušovej si znovu vytvorili dostatočný náskok. Do druhého polčasu išli banskobystrické družstvá za stavu 13:32 a UMB nedokázalo ani v ňom znižovať stratu alebo hrať vyrovnanejšiu partiu s ŠKP 08. Hostky nepoľavovali v aktivite ani v tempe, dominovali pod oboma košmi a náskok neustále navyšovali. Domácim nešla streľba z poľa a nepremieňali ani trestné hody. Po tretej štvrtine svietil na tabuli stav 18:57 a na konci duelu 26:75. Prvé historické banskobystrické derby v extralige žien tak skončilo výrazným výsledkom v prospech skúsenejších ´púm´.

Fakty o zápase:

BK ŠK UMB Banská Bystrica – BK ŠKP 08 Banská Bystrica 26:75 (5:16, 13:32, 18:57)

Štvrtiny: 5:16, 8:16, 5:25, 8:18, TH: 10/1 (10 %) – 14/11 (78 %), trojky: 1 – 8, fauly: 19 – 11, doskoky: 38 – 50, asistencie: 9 – 23, zisky: 16 – 11, straty: 28 – 24, bloky: 1 – 6, streľba z poľa: 12/63 (19 %) – 28/59 (47 %)

UMB: Piperková 13 (1), Chovancová 4, Turčanová 2 + 8 dodkokov, Dobrotová 0, Vyšná 0 (Paulechová 6, Adriana Moravčíková 1, Luptáková 0, Mrváňová 0, D. Žilinská 0)

ŠKP: Striešová 12 (2), Belušová 11 (1), Mesárošová 8 (2), Matejčíková 7 (1), Vargová 6 + 9 doskokov (Neuschlová 10, Holíková 8 (1), Malovcová 7 (1), Oborilová 2, Šimčíková 2, L. Žilinská 2, Bahledová 0)

Hlasy po zápase (bystricoviny.sk):

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Dnešný zápas mal výnimočný podtón pre viaceré dievčatá. Výsledok hovorí za všetko, po taktickej stránke sa nič nedodržalo, čo som vyžadovala od dievčat. Súper diktoval tempo hry, doskakoval lopty pod naším košom a premieňal streľbu zo stredných a dlhších vzdialeností. Tento duel si musíme rozobrať, aby sme dokázali eliminovať chyby a nedostatky a pripraviť sa na nasledujúci.“

Katarína Piperková, najviac bodov za BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Na tento zápas sme sa veľmi tešili, nakoľko pre mnohé z nás to bol veľmi špecifický duel. Do stretnutia sme išli s tým, že chceme podať čo najlepší výkon. Bohužiaľ, nedali sme do zápasu to, čo sme si povedali na začiatku. Súper od úvodných minút udával tempo hry a my sme sa mu nedokázali prispôsobiť. Z každého takéhoto duelu si musíme brať ponaučenie a v budúcnosti sa vyvarovať chybám.“

Milan Špiner, asistent trénera BK ŠKP 08 Banská Bystrica:Na zápas sme sa zodpovedne pripravovali celý týždeň a nechceli sme nič podceniť. Dá sa povedať, že sme splnili väčšinu vecí, ktoré sme si pred stretnutím prízvukovali. Šancu dostali všetky dievčatá a mňa veľmi teší, že juniorky zbierajú drahocenné skúsenosti. Treba povedať, že s trénerom Michálikom sme pred týmto derby duelom čakali väčší odpor domácich hráčok, nakoľko sa dievčatá poznajú z pôsobenia v našom klube a pred zápasom pôsobili veľmi odhodlane a namotivovane.

Lucia Striešová, návrat do zostavy po zranení a hneď aj najviac bodov za ŠKP 08 Banská Bystrica:K zápasu sme pristúpili veľmi zodpovedne, keďže sme vedeli, že súperky nás veľmi dobre poznajú a nič nám nedarujú. Od začiatku sme hrali rýchlo a plnili všetko, čo sme si povedali v šatni. V obrane sme boli taktiež koncentrované a z našej hry sme nepoľavili počas celého zápasu. Myslím si, že s našim výkonom môžeme byť veľmi spokojné. Tiež som rada, že som si už aj ja mohla po niekoľkých mesiacoch odohrať svoj prvý zápas.

PROGRAM:

Najbližšie obe naše banskobystrické družstvá majú vítať súperov na domácich palubovkách a to zhodne v sobotu 31. októbra. UMBo 17.00 hodine hostí lídra z Ružomberka ŠKP 08 o 18.00 hodine na Štiavničkách privíta BAM Poprad. Všetko je to však podmienené negatívnymi testami na koronavírus, s čím zrejme môžu mať problémy najmä basketbalistky spod Tatier.

Autor: (bl), Foto: fb ŠKP 08 (I. Golembiovský)