Prvá výhra univerzitných ´sovičiek´ v extralige, posilnené už o Števulovú + HLASY

1 /

Už aj basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica sa dočkali víťazstva v ženskej basketbalovej extralige. V stredu večer v súboji nováčikov súťaže zdolali v Spišskej Novej Vsi domáce družstvo ŠKBD o dvadsať bodov. Pomohla im k tomu aj bývalá kapitánka z konkurenčného banskobystrického ŠKP 08 Petra Števulová.

Úvod zápasu bol vyrovnaný. Do vedenia išli domáce, no naše basketbalistky otočili vývoj zásluhou TurčanovejPiperkovej na 4:8. Spišiačky však ešte zdvihli hlavu v šiestej minúte viedli 13:10, no prvú štvrtinu napokon prehrali o bod 15:16. Na začiatku druhej sa prezentovala trojkou Bystričanka Števulová, ktorá vlani prestúpila k ´sovičkám´ z konkurenčných ´púm´, no rovnako trojkou odpovedala domáca Hrušovská a následne dvojkou otáčala Lysová na 20:19. Lenže do koša sa opäť trafila aj Števulová a to dvakrát v rade – 20:23 a od tej chvíle už viedol iba náš tím z UMB. Náskok postupne navyšoval a polčas vyhral o deväť bodov – 26:35.

Ani po veľkej prestávke sa žiadny obrat nekonal. Najprv ´sovičky´ ešte zveľadili vedenie (28:40), no Jarošová z ŠKBD znižovala na 33:42, no to bol posledný úspešný pokus zo strany nášho súpera v treťom dejstve. Následne sa triafali do košov iba Bystričanky a do poslednej desaťminútovky vstupovali s trinásťbodovým náskokom – 33:46. V nej sa presadzovali Piperková, TurčanováŠtevulová, teda skúsenejšie hráčky UMB, a náš celok sa tak mohol tešiť zo zaslúženého a zároveň i z prvého víťazstva v ženskej extralige v tejto sezóne 2020/2021.

Bystricoviny.sk oslovili po zápase Petru Števulovú, ktorá bola ešte na jar vlani kapitánkou BK ŠKP 08 Banská Bystrica a dnes je už hráčka konkurenčného BK ŠK UMB Banská Bystrica, svoj prestup nám objasnila nasledovne:

„Ešte pred začiatkom letnej prípravy minulý rok som ukončila pôsobenie v klube ŠKP 08 Banská Bystrica s tým, že basketbal už hrať nejdem. Rozhodla som sa tak na základe vtedajších udalostí a hlavne na základe môjho vnútorného pocitu. O pár týždňov neskôr ma oslovila trénerka Izáková s tým, či nechcem hrať za UMB. Keďže som vedela ako to v tomto tíme funguje, nakoniec som súhlasila a dnes to vôbec neľutujem. V novom klube mám skvelé spoluhráčky a hlavne kamošky, s ktorými sa na tréningu zasmejeme, zahráme si a získala som ľudí, ktorí ma podporia nielen čo sa týka basketbalu. Chcem, aby sme sa bavili basketbalom aj naďalej a aby nám chuť do hry neskazili neprajníci, či prehratý zápas.

Petra nemohla nastúpiť od prvého kola aktuálnej sezóny za UMB, pretože si ešte pred začiatkom sezóny na prípravnom zápase zlomila prst. O to viac sa na tento zápas tešila a hodnotila ho po dvadsaťbodovom zápise (najlepšia strelkyňa) a po zaslúženej výhre pozitívne:

„Na zápas do Spišskej Novej Vsi sme išli s tým, že chceme vyhrať. Myslím, že sme si konečne zaslúžili pretrhnúť sériu prehier. Pred zápasom som mala zmiešané pocity, predsa to bol po nejakom čase môj prvý extraligový zápas. To však nemenilo nič na tom, že si ideme z chuti zahrať. V zápase sme mali úseky, keď sme strácali ľahké lopty ale našťastie nás to tentoraz nestálo víťazstvo. Duel sme si užili, z chýb sa musíme poučiť. Som rada, že sa stretnutie skončilo v náš prospech.“

ŠKBD Spišská Nová Ves – BK ŠK UMB Banská Bystrica 47:67 (15:16, 26:35, 33:46)

Štvrtiny: 15:16, 11:19, 7:11, 14:21, TH: 10/5 (50 %) – 15/9 (60 %), trojky: 8 – 6, fauly: 14 – 15. Rozhodovali: Karnay, Životský a Čurilla. Bez divákov.

Najviac bodov za ŠKBD SNV: Lysová 13, Jarošová a Pokrievková po 10.

UMB: Piperková 11 (3), Adriana Moravčíková 3 (1), Turčanová 19 + 19 doskokov, Paulechová 3 + 10 doskokov, Dobrotová 2, /Števulová 20 (2), Vyšná 5, Luptáková 0, Mrváňová 2, Chovancová 2)

Ďalšie hlasy po zápase (zdroj fb BK ŠK UMB):

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Dnes sme išli do zápasu s tým, že si ideme ukradnúť na palubovke súpera naše prvé víťazstvo. A veľmi sa tešíme, že nám to aj vyšlo, napriek mnohým chybám, ktoré sme počas zápasu urobili. Opäť veľa stratených lôpt, ktorými sme ponúkli súperovi šancu držať sa na kontakt, ale úspešné strely Števulovej nakopli v 2. minúte 2. štvrtiny celý tím a 6-minútový úsek, ktorý sme vyhrali 14:6, rozhodol o ďalšom priebehu zápasu, kde sme bod po bode zvyšovali svoj náskok až do víťazného konca. Verím, že nás toto víťazstvo nabudí a prenesie sa aj do najbližších zápasov, kde nás čakajú favoriti súťaže. Ďakujeme všetkým našim verným fanúšikom, ktorí nám držali prsty a verili, že sa spoločne dočkáme prvého extraligového víťazstva.

Gabriela Turčanová, kapitánka BK ŠK UMB, najviac doskokov: Do zápasu sme vstupovali s chuťou bojovať a jasným cieľom zvíťaziť. Aj napriek tomu, že súper nepoľavil v nasadení a agresivite, celý zápas sa niesol v náš prospech. Pomohla nám najmä výšková prevaha našich hráčok, ako aj návrat do hry zranenej Peti Števulovej, či náš šiesty hráč- “lavička”. Z víťazstva sa veľmi tešíme, je ale potrebné zostať koncentrované do ďalších zápasov.“

Autor: (job), Foto: fb BK ŠK UMB BB