0 /

Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica neuspeli v prvom štvrťfinálovom zápase play-off ženskej Niké extraligy. U majstra v Piešťanoch prehrali výrazným rozdielom, hoci zaznamenali slušných 50 bodov. Odveta je na programe v sobotu pod Urpínom. Štvrťfinále sa hrá na dve víťazné stretnutia.

Najväčší favorit play-off, úradujúci majster a víťaz pohára Piešťanské Čajky proti bystrickému UMB jasne dominoval na domácej palubovke, a to veľkú porciu minút dostali hráčky z lavičky, keď ich najlepšou strelkyňou bola 27-bodová Natália Martišková. Piešťany vstúpili do duelu 9-bodovou šnúrou. Súpera pustili k prvým bodom po 150 sekundách a celkovo si v prvej štvrtine umne rozložili nielen body, ale aj minutáž. K vybudovaniu potrebného vedenia si pomohli ďalšou 10-bodovou šnúrou a prvú štvrtinu vyhrali napokon dominantne 30:6. Podobne sa majstrovi darilo aj v druhej časti, aj keď v tomto prípade dovolil „sovičkám“ o čosi viac bodov. V ofenzíve to Čajkám bez väčších starostí klapalo, čoho dôkazom bola aj dobrá bilancia v úspešnosti streľby. Úradujúci šampión to mal doma pod kontrolou, prvý polčas vyhral 60:19.

Ani po prestávke si nedovolili Piešťany poľaviť zo svojej hry, v tomto prípade z toho bol 9-bodový úsek a už v polovici tretej štvrtiny vedenie o 50 bodov. Domáci tréner tak mohol dávať aj väčšiu príležitosť hráčkam z lavičky. Do poslednej 10-minútovky sa išlo za stavu 86:33. Čajky otvorili štvrtú štvrtinu náskokom 13:2 a fanúšikov potešili aj prekonaním 100-bodovej hranice. Úspešnou strelkyňou sa v tomto prípade stala Mujovičová. Piešťanské Čajky od úvodnej štvrtiny neustále vyhrávali a stále navyšovali svoj náskok, napokon nastrieľali 116 bodov a duel vyhrali o 66 výsledkom 116:50. Najvyrovnanejšia bola tretia štvrtina, ktorú univerzitné basketbalistky prehrali iba o dvanásť bodov a štvrtá, v ktorú prehrali o trinásť bodov, ale nastrieľali v nej najviac – 17 bodov. Vynikla najmä pivotka UMB Kaliužná, ktorá zaznamenala až dvadsať bodov a 9 doskokov.

Piešťanské Čajky – BK ŠK UMB Banská Bystrica 116:50 (30:6, 60:19, 86:33), stav série: 1:0 /hrá sa na 2 víťazné zápasy/

Štvrtiny: 30:6, 30:13, 26:14, 30:17. TH: 14/21 – 6/8. Trojky: 10 – 4. Fauly: 13 – 15. Rozhodovali: Bartoš, Hudec, Fáber. Diváci: 411.

Piešťanské Čajky: Andělová 19, James a Mandič po 14, Jurčenková 12 /10 doskokov/, Mujovič 7 /11 asistencií/ (Martišková 27, Chovaníková 14, Kraislová 7, Valová 2), tréner: Peter Jankovič.

BK ŠK UMB: Kaliužná 20, Turčanová 6, Háberová 5, Piperková a Mrváňová po 2 (Šimčíková 6, Luptáková 5, Cvoligová a Benková po 2, Heliová 0), trénerka: Andrea Izáková.

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Vedeli sme, že nás čaká fyzicky aj technicky kvalitný super, čo sa ukázalo aj v prvom polčase, kedy sme sa nevedeli často vysporiadať s tlakom na loptu, rýchlosťou súperiek a hrou 1:1. Až v druhom polčase, kedy došlo k častejšiemu striedaniu hráčok z lavičky súpera , sa hra miestami vyrovnala a využili sme najmä výškovú prevahu v našom tíme a spolu s niekoľkými úspešnými strelami z väčšej vzdialenosti sme zaznamenali konečných 50 bodov. Na druhej strane ma mrzí, že sa nám nepodarilo splniť stanovené ciele v obrane a inkasovali sme veľa ľahkých košov, z ktorých potom rýchlo narástlo finálne skóre. Gratulujem súperkám.“

Hráčka UMB Simona Benková pre bystricoviny.sk: „Do dnešného zápasu sme nastúpili s vedomím, že budeme hrať proti najlepšiemu tímu ligy. Išli sme do zápasu s tým, aby sme si zahrali čo najviac kolektívne – jedna za druhú a uhrali čo najlepšie možné skóre, čo sme chceli zabezpečiť najmä obranou. Domáce robili veľmi veľa rýchlych break-ov, a tak isto si to veľmi pekne rozhadzovali na 3-bodove strely, čo sme nestihli ubrániť a tak sa nám dokázali veľmi rýchlo bodovo vzdialiť. Teší nás samozrejme aspoň tých 50 bodov, ktoré sme im dokázali dať. Teraz si už len musíme prejsť zápas a rozobrať chyby, aby sme mohli v sobotu na domácej palubovke zahrať zase o niečo lepšie, pripadne si niečo ďalšie v zápase vyskúšať. Súperkám gratulujeme k výhre a tešíme sa na domáci zápas.“

Klaudia Háberova, hráčka UMB pre exz.sk: „Dnes to bolo o tom, aby sme si z chuti zahrali. Nie sme po zdravotnej stránke úplne v pohode, máme niektoré dievčatá po chorobe, zraneniach a podobne. Prvý polčas sme sa dosť ťažko vyrovnávali so súperovým tlakom a strácali sme lopty, po ktorých sme inkasovali rýchle koše. V druhom polčase to vyzeralo kúsok lepšie z našej hernej stránky, aj keď v obrane sme vyhoreli najmä kondične. Dať ale 50 bodov súperovi ako sú Piešťany je myslím si slušný výkon. Samozrejme súperovi gratulujeme k výhre. Tešíme sa na odvetu, v ktorej už budeme vo vyššom počte, takže si znova môžeme skúsiť nejaké veci a pripraviť sa na dôležitejšie zápasy pre nás.“