FOTO: Sovičky slušne vzdorovali favoritovi v Šamoríne + HLASY

ŠPORT
0 /

Tento týždeň basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica dohrávali ešte 1. kolo basketbalovej ženskej Niké extraligy. Predstavili sa v Šamoríne a odohrali tam dobrý zápas. Dlho trápili domáceho favorita.

Šamorínčanky napokon nepripustili vlastné zaváhanie a vyhrali 64:44. Za zmienku stojí najmä výkon Anny Kaliužnej, hráčka bystrického UMB dosiahla 26 bodov a pridala aj 8 doskokov.

Asi prvých päť minút to bolo veľmi vyrovnané stretnutie, potom si domáce začali budovať menší náskok. Druhá štvrtina priniesla len málo bodov na oboch stranách a rozdiel v skóre sa príliš nemenil. Druhý polčas priniesol prebratie v radoch Bystričaniek, dokázali sa dotiahnuť dvakrát na rozdiel jediného bodu v 26. minúte, no potom sa zas vzchopili domáce a do konca tretej štvrtiny svoj náskok natiahli na 14 bodov. Posledná časť hry už prekvapenie nepriniesla, Šamorínčanky ešte navýšili rozdiel v skóre a nakoniec vyhrali o 20 bodov.

Fakty o zápase:

ŠBK Šamorín – BK ŠK UMB Banská Bystrica 64:44 (27:20)

Štvrtiny: 19:12, 8:8, 21:14, 16:10. TH: 19/23 – 8/15. Trojky: 5/12 – 0/8. Fauly: 17 – 21. Rozhodovali: Bara, Gacik a Stopka.

ŠBK Šamorín: Marcová 17 /8 doskokov/, Sujová 13, Vaigl 11, Bábiková 10, Šípková 4 (Lelkes Júlia 6, Soóky 3, Lelkes Anna , Slama a Fenesová po 0).

BK ŠK UMB Banská Bystrica: Kaliuzhna 26 /8 doskokov/, Šunová 6, Háberová a Turčanová po 4, Vyšná 1 (Paulechová 3 /8 doskokov/, Luptáková , Mrváňová , Žilinská , Pistikidis a Slavíková po 0).

Hlasy po zápase:

Trénerka BK ŠK UMB Banská Bystrica Andrea Izáková: Začiatok zápasu bol z našej strany veľmi dobrý. Držali sme sa so súperom krok, boli sme aktívne v útoku a v obrane sme nerobili veľa zbytočných chýb. Škoda, že sme v druhej štvrtine nevyužili súperove zaváhanie a 5 rýchlych faulov na zisk jednoduchších bodov z hranice trestného hodu. Tie sa stali naopak zlomovým bodom zápasu, pretože súper si túto možnosť zisku bodov nenechal ujsť a úspešnými trestnými hodmi v celom zápase si získal skóre na svoju stranu. Žiaľ zápas pre nás „skončil“ v 6. minúte tretej štvrtiny, kde sme prestali hrať hlavou, kopili sa chyby v obrane a my sme už len korigovali výsledok do konca zápasu.

Anna Kaliužná, hráčka UMB najviac bodov i doskokov v zápase: Od prvej štvrtiny  sme premieňali strely spod košového územia  ale dali sme súperovi možnosť dať veľa trestných bodov, kde si spravil náskok o 7 bodov. Hrali sme vyrovnaný zápas, v ktorom sme využili podkošový priestor a hlavne sme hrali  tímovo. Na konci nás zbytočné fauly stáli veľa síl, čo zapríčinilo väčší náskok Šamorína a ten sme už nevedeli stiahnuť.“

Alexandra Ľuptáková, hráčka UMB: „Úvod zápasu sme držali krok s papierovo silnejším súperom. Polčas bol vyrovnaný, no my sme pohoreli na zbytočných fauloch, z ktorých dávali Šamorínčanky trestné hody. V 3. štvrtine si vytvoril náskok 14 bodov, ktorý sme už nedokázali znížiť. V závere zápasu sme ukázali kolektívnosť a bojovali sme o každý bod. Tento zápas nám ukázal, kde mame medzery na ktorých môžeme do odvety zapracovať a výsledok zápasu otočiť v nás prospech.“

Tímea Sujová, asistentka trénera ŠBK Šamorín: „Po odloženom zápase s Popradom sme veľmi tešili na tento zápas. Chceli sme do toho vstúpiť agresívne, aby sme my diktovali tempo a aby si zahrali všetci do sýtosti. Bohužiaľ tento plán sa nám nepodaril lebo sme boli od prvej minúty nedôrazný, robili sme veľa nevynútených chyb a každý si skúsil niečo svoje v útoku a preto sa nám vytratila disciplína a viazla súhra. Nepomohli veľmi ani striedania. Začali sme hrať až od 25-tej minúty a hneď sme natiahli na 20 bodov. Nemôžeme takto hazardovať s výsledkom a preto dúfam že nás toto nakopne a už v ďalšom zápase podáme koncentrovanejší výkon.“

Gabriela Turčanová, kapitánka UMB: „Tento zápas sme chceli vyhrať. V úvode sme hrali koncentrovane a kolektívne. Opäť sme však počas zápasu mali herní výpadky, kde sme súperovi umožnili premeniť veľa ľahkých košov. Aj keď sme zápas nedotiahli do výherného konca, bol to veľmi vyrovnaný súboj. Na domácej palubovke im máme rozhodne čo vrátiť.“ 

Program:

Najbližšie sa predstaví naše UMB v sobotu 27. novembra na domácej palubovke na FHV Tajovského 40 a privíta v mestskom derby ŠKP 08. Duel sa hrá bez divákov o 17.00 hodine.

Poradie:

UMB je v tabuľke na poslednej priečke bez jedinej výhry, Šamorín je šiesty s dvoma víťazstvami, bystrické ŠKP 08 je na štvrtej pozícii so štyrmi plnými bodovými ziskami. Súťaž vedie suverénne Ružomberok s deviatimi výhrami bez jedinej prehry.

Autor: (bl), Foto: fb Šamorínsky basketbalový klub