FOTO: Slávistky si v prvom dueli play-off hladko poradili s nováčikom z Košíc + HLASY

ŠPORT
0 /

Basketbalistky banskobystrickej Slávie v prvom štvrťfinálovom zápase play-off v ženskej Niké extralige zdolali na domácej palubovke CBK Košice rozdielom triedy. Schuti si zastrieľali, keď pokorili 100-bodovú hranicu. O postupe do semifinále môžu rozhodnúť už v sobotu na východe Slovenska. Séria sa totiž hrá na dva víťazné zápasy.

Prvý kôš dali hostky, ale banskobystrické hráčky si už zakrátko vypracovali dvojciferný náskok (17:7). Pivotka Ruth Sherrill už svojou druhou trojkou v prvej štvrtine naštartovala 16-bodovú šnúru, vďaka ktorej napokon ´pumy´ nastrieľali za prvých 10 minút slušných 35 bodov. Slávia tešila fanúšikov od úvodu peknými akciami a po prvej desaťminútovke viedla suverénne 35:11. Trénerka Zuzana Žirková prestriedala a už od druhej časti boli v hre prevažne dievčatá z lavičky. V tomto dejstve dali Banskobystričanky už menej bodov, „len“ 23, keďže ich úspešnosť streľby z poľa padla pod 50 percent. Na druhej strane ´pumy´ inkasovali v druhej desaťminútovke len dva koše a po polčase tak viedli už o vyše 40 bodov – 58:15.

Tretia štvrtina bola spočiatku bodovo vyrovnaná, ale v jej druhej polovici už opäť dominovali banskobystrické hráčky. Tie si do konca tretej 10-minútovky vypracovali už 60-bodové vedenie (86:26) a svoju úspešnosť streľby vrátili na 50 percent. Pumy však v štvrtej štvrtine poľavili v obrane, keď inkasovali až 21 bodov. Rovnaký počet pridali. O kôš, ktorý na svetelnej tabuli na strane Slávie pridal tretiu cifru, sa v 36. minúte postarala Dominika Kollárová. Práve táto iba 19-ročná basketbalistka bola najlepšou strelkyňou zápasu, keď aj s dvomi trojkami zaznamenala 18 bodov. So 16-timi bodmi jej sekundovala Vanda Kozáková. Bodovo sa presadili všetky hráčky na súpiske Slávie. Hráčky spod Urpína v stretnutí nazbierali až 32 ziskov a duel vyhrali po výsledku 107:47.

Fakty o zápase:

Slávia Banská Bystrica – CBK Košice 107:47 (35:11, 58:15, 86:26) stav série: 1:0 (hrá sa na dva víťazné zápasy).

Štvrtiny: 35:11, 23:4, 28:11, 21:21. TH: 14/20 – 6/8, trojky: 7/26 – 5/15, fauly: 16 – 18, doskoky: 52 – 35, asistencie: 28 – 12, zisky: 32 – 8, straty: 14 – 40, bloky: 6 – 2, streľba z poľa: 43/88 (48%) – 18/55 (32%). Rozhodovali: Obertová, Cibulka, Bullo. Diváci: 136.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Sherrill 10, Da Cruz 9, Pulliam 6, Hruščáková 6, Nofuente 2 (D. Kollárová 18, Kozáková 16, Grigerová 12/9 ziskov, Podhradská 10, Holíková 7/10 doskokov, van Dalen 6, Striešová 5).

Zostava CBK Košice a body: Lukačiková 14, Kašperanová 13, Škvareková 7, Krištofová 6, Tomajková 0/11 doskokov (Sunitrová 3, Šoltésová 2, Nigutová 2, Mrázová 0, Liashenko 0).

Hlasy po zápase:

Zuzana Žirková, trénerka Slávie Banská Bystrica: „Škoda toho záveru, lebo tam to už nebolo podľa mojich predstáv. Bohužiaľ, nejaká taktická vyspelosť mi tam chýbala. Dievčatá bojovali o zajtrajší tréning a bohužiaľ, ten tréning bude musieť zajtra byť. Bolo tam ale aj veľa pozitív. Hrali sme agresívne, dokázali sme robiť tie veci, ktoré sme mali. Hrali sme jednoducho, snažili sme sa hrať aj rýchlo, aj si niečo skúsiť a zobrať zodpovednosť na seba. Až na tie posledné minúty to bolo úplne v poriadku. Mladé hráčky sa toho zhostili dobre, akurát v tých posledných minútach, keď už niekto nevládze, tak sa musí prekonať. Prídu ťažšie zápasy, kde sa fyzická vyspelosť bude musieť spojiť aj s taktickou.“

Dominika Kollárová, hráčka Slávie, 18 bodov v zápase: „Pozitívom je určite to, že sme dostali šancu my, ktoré sa nedostávame do rotácie v dôležitých zápasoch. Bolo to aj cieľom tohto zápasu, aby si naše líderky oddýchli a pripravili sa na tú ďalšiu časť, ktorá bude oveľa dôležitejšia. My ostatné sme samozrejme za to vďačné, že sme si mohli zahrať normálny extraligový zápas play-off proti normálnemu súperovi. Určite som rada, že sme sa všetky presadili, všetky sme mali priestor. Aj ten výsledok vyzerá fajn. Štvrtá štvrtina bola z našej strany trošku chaotická. Snažili sme sa zdvojovať, a možno z toho pramenili aj chyby, ktoré viedli k ich ľahkým košom. Takisto mali súperky podľa mňa aj kúsok šťastia v niektorých trojkách, ktoré boli skoro od polky, ale tak nevadí. Na konci sme si aj určili malý cieľ, ktorý sa nám síce nepodarilo splniť, ale aj tak je to fajn. Máme víťazstvo, to je dôležité. Pokiaľ ide o môj výkon, tak som predovšetkým rada, že som opäť pomohla tímu. Taktiež som vďačná za čas na palubovke, ktorý som dostala. Dúfam, že to bolo z mojej strany presvedčivé.“

Carlota Sofia Da Cruz, hráčka Slávie, 9 bodov v zápase: „Tie úplne prvé minúty nám až tak nevyšli, ale potom sme sa do toho dostali. Začali sme brániť agresívne a dobrou obranou sa nám podarilo získať aj pár lôpt, čo bolo naším cieľom. Som samozrejme rada, že nám padla stovka, ale v tej obrane to nebolo úplne ideálne. Dostali sme veľa bodov, čo by sa proti takémuto súperovi nemuselo stávať. Myslím si, že my mladé hráčky sme priniesli veľa energie a zachovali sme tú úroveň. Podarilo sa nám splniť ciele a hrať tak, ako sme chceli. V štvrtej štvrtine sme v niektorých momentoch až príliš chceli zdvojovať súperky, vypadli sme a prebili nás presilovou situáciou. V závere sme to už v obrane miestami nezvládali a zlyhávali sme.“

Program:

Basketbalistky banskobystrickej Slávie odohrajú druhý štvrťfinálový duel play-off v sobotu 18. marca o 15.00 hodine v Košiciach.

Autor: (bl, cb úprava + slaviabb.sk), Foto: fb Slávia Banská Bystrica (M. Búrik)