FOTO: Slávistky prehrali v Ružomberku a prišli o 1. priečku, Žirková nešetrí kritikou + HLASY

ŠPORT
0 /

Basketbalistky Slávie Banská Bystrica v 9. kole Niké ženskej extraligy neuspeli na palubovke Ružomberka a duel tam prehrali o dvanásť bodov. Prepustili tak prvú priečku Piešťanským Čajkám, ktoré si doma hladko poradili s košickými ´anjlekami´. Nedeľný šláger na Liptove bol dlho vyrovnaný, no v záverečnej štvrtine dominovali hráčky domáceho MBK, keď vyhrali poslednú desaťminútovku  značným rozdielom – 17:4!

V Ružomberku panovala opäť výborná atmosféra. Derby cez kopec otvorila dvomi trojkami Buknová a po vyrovnaní bystrického tímu sa spoza perimetra trafila aj Andělová (9:6). Prvú štvrtinu však vyhrali o 6 bodov – 13:19 ´pumy´ spod Urpína, keď zaznamenali 8-bodovú šnúru, Mujović trafila dve strely z diaľky a 3-bodovú akciu predviedla po koši s faulom aj Pulliam. Ružomberčanky však hneď v úvode druhej časti otočili priebežný stav 8-bodovou sériou (21:19). Slávistky reagovali a prinavrátili si náskok na úrovni dvoch košov, ale domáce mali v druhej štvrtine navrch a v jej samom závere vyrovnala na 40:40 trojkou Hadačová.

Tretia 10-minútovka bola najvyrovnanejšia. Obe družstvá sa v nej striedali vo vedení, ktoré nebolo ani na jednej strane vyššie ako 2-bodové. Súboj dvoch účastníkov Eurocupu tak sľuboval napínavý záver, keďže pred štvrtou desaťminútovkou svietil na tabuli stav 55:56. Ružomberčanky však jednoznačne ovládli posledné dejstvo. Bystričanky pri výbornej obrane domácich zakončovali len z náročných pozícii a veľmi nepresne, čoho výsledkom boli len 4 body v štvrtej štvrtine, všetky po trestných hodoch! Liptáčky tak posledných 10 minút nedostali kôš z hry a po záverečnej siréne sa radovali zo zaslúženého víťazstva o 12 bodov – 72:60.

Fakty o zápase:

MBK Ružomberok – Slávia Banská Bystrica 72:60 (13:19, 40:40, 55:56)

Štvrtiny: 13:19, 27:21, 15:16, 17:4. Rozhodovali: Kúkelčík, Karniš, Sirocký. TH: 22/32 – 14/16, trojky: 6/23 – 4/18, fauly: 17 – 25, doskoky: 46 – 37, asistencie: 12 – 6, zisky: 11 – 7, straty: 12 – 23, bloky: 0 – 3, streľba z poľa: 22/68 (32%) – 21/53 (39%). Diváci: 528.

Zostava MBK Ružomberok a body: Yatskovets 18 + 11 doskokov, Andělová 14, Buknová 8, Havranová 7, Hadačová 5 (Kaliužna 12, Mikovčáková 6, Jarošová 2, Štefančová 0)

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Mujović 20, Bura 11+16 doskokov, Bogićević 10, Martišková 3, Brabencová 0 (Pulliam 16, Holíková 0, da Cruz 0, Striešová 0)

Hlasy po zápase:

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Dvadsaťtri útočných doskokov súpera a štrnásť bodov po stratách, teda všetko, čo sme vedeli, ale bohužiaľ, z našej strany žiadna bojovnosť, žiadny box-out, alebo že by sa niekto hodil po lopte. Všetky sa len vozili, nechávali sme zodpovednosť na dve hráčky, a tým pádom to dopadlo tak, ako to dopadlo. Čo sa stalo, keď sme vyhrávali? Stratili sme zase dve lopty a zase sme boli v tom istom. Samy dobre vieme, že keď ich necháme naštartovať sa, tak potom to už nejde. A na konci to presne už nešlo, už neboli sily, ony boli na koni, a potom už nešlo vlastne nič. My sme si zápas v podstate prehrali niekedy na začiatku druhého polčasu. Priznám sa, nedokázali sme udržať tempo s nimi. Ja im gratulujem za dnešný výkon, lebo si to jednoznačne zaslúžili. My sme si dnes nezaslúžili ani prísť na palubovku.“

Carlota Sofia da Cruz, 16-ročná hráčka Slávie: „Už v prvom polčase som mala pocit, že sme neboli úplne stopercentne koncentrované. V druhom polčase, keď už bol ten priebežný stav vyrovnaný, sme sa splašili. Mala som pocit, že sme prestali hrať kolektívne. Na tom to podľa mňa stojí, na tej kolektívnej obrane, z ktorej potom prichádzajú aj body v útoku. Najväčší problém nám robili doskoky. Aj keď sme si mysleli, že už tú loptu máme, tak nám ju zobrali, a tam sa ukázala ich bojovnosť. Súperky asi viacej bojovali, naozaj sa hádzali po každej lopte. Všetky sme boli pod tlakom, aj ja som bola v strese v takomto vyrovnanom zápase.“

Andrea Andělová, hráčka MBK Ružomberok, 14 bodov v zápase: „Som veľmi spokojná, pretože sme víťazstvo nad Bystricou potrebovali, keďže je to ten silnejší tím v lige. Dodržiavali sme všetko, čo sme si povedali, boli sme disciplinované a hrali sme tímovo. Je to super a ideme ďalej, chceme byť nad nimi. Kľúčová bola určite naša obrana. V štvrtej štvrtine sme hrali ešte agresívnejšie a súperky sa nedostali k jednoduchým zakončeniam, čo bolo nakoniec kľúčové.“

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: „Gratulujem dievčatám k víťazstvu nad Banskou Bystricou. Bol to výborný zápas, naozaj výborný. Mal všetko, čo mal mať. Obidve družstvá makali, malo to aj dynamiku. Bystrica bola stále v miernom vedení, potom sme to začali otáčať, proste ten zápas bol pre mňa, na slovenské pomery, úžasný. Verím, že ľudia, ktorí tu boli, si prišli na svoje. Chcem poďakovať divákom, ktorí prišli v nedeľu do Koniarne, naozaj sme cítili ich podporu. Fanklub bol znova úžasný, im patrí tiež vďaka a verím, že sme ich potešili, že si toto víťazstvo takisto užijú. Dievčatá šliapali úplne do záveru, štvrtú štvrtinu sme vyhrali 17:4, takže super. To, čo si oddreli v lete, teraz našli. Mali sme 23 útočných doskokov, čo svedčí o obrovskej motivácii a snahe bojovať, zobrať to pre nás. Len 12 stratených lôpt, takže tieto parametre sú výborné pre nás.“

Program:

Basketbalistky banskobystrickej Slávie odohrajú nasledujúci zápas vo štvrtok 30. novembra od 20.00 h, keď zakončia svoje tohtosezónne účinkovanie v Eurocupe na palubovke belgického Mechelenu.

Tabuľka:

Autor: (bl + web Slávia), Foto: fb Slávia BB (I. Golembiovský)