1 /

Basketbalistky banskobystrickej Slávie zvládli aj druhý semifinálový zápas ženskej Niké extraligy. Na domácej palubovke bez zranenej Ruth Sherrill pred vyše 500 divákmi zdolali vlaňajšieho vicemajstra MBK Ružomberok o osemnásť bodov a v sérii hranej na tri víťazstvá vedú 2:0. Získali tak postupový finálový mečbal, ktorý môžu využiť už v sobotu v ružomberskej Koniarni.

Po prvých košoch zápasu sa o prvú trojku duelu postarala hosťujúca Andrea Andělová, ktorú ale vzápätí na opačnej strane napodobnila Erika Holíková (7:7). Bystrické pumy si 11-bodovou šnúrou vypracovali vedenie 15:7 a trénera hostiek Juraja Suju prinútili zobrať si prvý oddychový čas. V druhej polovici prvej štvrtiny si Slávistky aj napriek dvom ďalším trojkám Ružomberčaniek 8-bodový náskok udržali, keďže prvú 10-minútovku zakončila svojou druhou presnou strelou spoza perimetra Holíková a bolo 25:17.

V úvode druhej štvrtiny si Slávistky vypracovali 14-bodové vedenie (35:21), ale hostky následne stiahli späť na 8-bodový rozdiel (37:29). Po bystrickom oddychovom čase mali vo zvyšnej časti druhého dejstva ´pumy´ mierne navrch. Po polčase viedli o 11 bodov najmä vďaka solídnej 55-percentnej úspešnosti streľby z poľa. Ružomberčanky sa spoliehali najmä na trio AndělováBuknováSvetlíková. Všetky tri pokorili v zápase dvojcifernú bodovú hranicu a celkovo sa postarali o približne dve tretiny bodov hosťujúceho družstva. Polčas skončil výsledkom 44:33.

Po zmene strán sa obraz hry príliš nezmenil. Hráčky Slávie bodík po bodíku navyšovali svoj náskok, až v 26. minúte viedli po prvýkrát o 20 bodov (57:37). Tento odstup napokon platil aj po konci tretej štvrtiny – 62:42. Banskobystrický tím nepribrzdila ani absencia zranenej pivotky Ruth Sherrill. V útoku vyčnievala Žofia Hruščáková, ktorá v zápase nastrieľala 21 bodov a pridala aj 12 doskokov, takže zaznamenala double-double. Darilo sa aj Ceejey Nofuente, ktorá si pripísala 16 bodov, 9 doskokov či 7 asistencií. Vydarený deň mala i Erika Holíková, ktorá v rámci svojich 14-tich bodov premenila oba svoje pokusy spoza oblúka.

Štvrtú štvrtinu otvorila trojkou naša kapitánka Laura van Dalen a krátko na to ju napodobnila aj Lindsey Pulliam. Napriek tomu Bystričanky poslednú 10-minútovku nevyhrali, keď v nej zaostali tesne o 2 body. Mali však komfortný náskok a trénerka Žirková dopriala minúty aj najmladším hráčkam z lavičky. Bystrické pumy tak zvládli domácu úlohu a vybojovali druhý semifinálový bod. Slávistky môžu spečatiť postup do finále v treťom zápase série, ktorý sa odohrá v sobotu 1. apríla od 17.00 hod. v Ružomberku.

Slávia Banská Bystrica – MBK Ružomberok 82:64 (25:17, 44:33, 62:42) – stav série: 2:0 (hrá sa na 3 víťazné zápasy).

Štvrtiny: 25:17, 19:16, 18:9, 20:22. TH: 12/18 – 4/6, trojky: 6/14 – 8/30, fauly: 17 – 18, doskoky: 44 – 35, asistencie: 21 – 15, zisky: 5 – 8, straty: 14 – 12, bloky: 0 – 2, streľba z poľa: 32/65 (49%) – 26/70 (37%). Rozhodovali: Šarišský, Bartoš, Cibulka. Diváci: 516.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Hruščáková 21/12 doskokov, Nofuente 16,  Holíková 14, Pulliam 12, Kozáková 4 (Striešová 8, van Dalen 5, Nagyová 2, Grigerová 0, da Cruz 0, Podhradská 0, D. Kollárová 0).

Zostava MBK Ružomberok a body: Svetlíková 15, Buknová 13, A. Andělová 13 (3), Havranová 5, Jarošová 5 (Štefančová 5, Dovčíková 4, Urbanová 4, Uramová 0).

Zuzana Žirková, trénerka Slávie pre bystricoviny.sk:Ja som veľmi rada, že prišlo toľko ľudí do haly na Štiavničkách, že si to tu užili. A že aj deti sa naučili chodiť na basketbal. My sme sa všetkým odvďačili výkonom, ktorý sme predviedli na palubovke. V podstate od začiatku sme kontrolovali priebeh zápasu v náš prospech  a na konci sme ušetrili aj nejaké sily. Boli sme v inej rotácii než obyčajne, ale aj Ružomberčanky mali inú rotáciu, to k tomu patrí. Ja neskrývam spokojnosť. V štvrtej štvrtine som dala priestor i mladším hráčkam, hra sa teda zmenila. Myslím si, že pre ne aj tieto malé skúsenosti im dajú veľa, aspoň v to dúfam. My sme vďaka tomuto ťahu ušetrili aspoň malú silu na sobotu, pretože vieme, ako sa hrá v Ružomberku a budeme to potrebovať. Chceme vyhrať sériu 3:0, aj ´baby´ chcú mať trošku voľna, budú mať tak motiváciu tohto voľna, ak vyhrajú“

Trénerka Žirková sa vyjadrila aj k chýbajúcej Ruth Sherrill: „Určite ju nebudeme tlačiť do sobotňajšieho duelu v Ružomberku. Má drobné zranenie s bočným väzom, takže teraz je to na jej tele, ako to celé zvládne. A či nám vôbec pomôže v play-off, to sa ukáže až časom.“

Žofia Hruščáková, hráčka Slávie, najviac bodov i doskokov v zápase pre bystricoviny.sk: „Čakali sme, že to bude náročnejší zápas ako v Ružomberku. Adekvátne sme sa na tento duel pripravili, pretože v prvom zápase u nich sme mali nejaké výpadky. Nechceli sme na domácej palubovke prehrať a myslím si, že sme to zvládli. Zostali sme koncentrované a náskok, ktorý sme si vybudovali, sme dokázali udržať. Celý zápas sme zaslúžene viedli a napokon aj vyhrali. Ja som sa po zranení Ruth Sherrill pripravila na vyššiu minutáž, vedela som, že budem viac hrať. Každá hráčka však prispela k tomuto výsledku, každá jedna bola platná na palubovke, aj preto sme vyhrali. Ja osobne cítim zo strany dievčat i trénerky veľkú dôveru a to mi pomáha dobre sa cítiť na palubovke. A ak sa cítite dobre, tak to príde aj samo, že sa vám darí. Atmosféra na Štiavničkách bola skvelá, chceme sa do tejto haly ešte vrátiť, ale nie v semifinálovej sérii. Verím, že ju ukončíme v Ružomberku. Diváci boli úžasní, povzbudzovali nás v tejto hale Dukly. Ja si pamätám, keď som chodila do Banskej Bystrice hrať s Košicami, tak tu bolo málo ľudí, možno by sme ich napočítali na rukách dvoch ľudí. Teraz to bolo niečo úžasné. Teším sa, že ženský basketbal v tomto meste získava na popularite.“

Erika Holíková, hráčka Slávie, 14 bodov v zápase pre web Slávie: „Padli mi strely, fanúšikovia reagovali, a to mi pomohlo k tomu, aby som podala dobrý výkon. Chytila som sa prvou trojkou, potom som dala nejaké ľahké koše a už to išlo. Som rada, že sme dokázali v domácom prostredí vyhrať, a že prišlo toľko fanúšikov. Povzbudzovali nás, dodávali nám energiu a som rada, že sme ich potešili víťazstvom a takýmto dobrým výkonom. Nedovolili sme Ružomberčankám vrátiť sa do zápasu nejakými ľahkými strelami, alebo druhými šancami. Dali sme si pozor, aby sa to už nestalo, a preto sme už mali pohodu po celý zápas. Prvý pokyn bol, že máme vyhrať pre Ruth, keďže nehrala kvôli zraneniu. Snažili sme sa robiť všetko pre to, aby sme dokázali nahradiť jej hru.“

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: „Bez obrany sa nedá hrať play-off. Dnes sme sem prišli s výkonom v obrane, ktorý bol žalostný. Takto nemáme šancu na úspech ani so slabším súperom ako je Banská Bystrice. Rešpektujeme silu Bystrice. Sú vyššie, fyzickejšie, majú širšiu rotáciu a sú aj kvalitnejšie. Treba to všetko rešpektovať, ale na druhej strane, našou cestou je dobrá obrana a dnes sme ju neukázali v žiadnej fáze zápasu. Súper nám dal 82 bodov, v prvej štvrťke nám dal 25, urobili sme chudobné tri fauly, to je katastrofa. Samozrejme verím, že sériu môžeme ešte otočiť. Keď sa nám podarí to otvoriť trošku v obrane a byť disciplinovanejší, lebo robíme kopec individuálnych chýb. Jasné, že verím. V sobotu sme boli na dve strely, rozhodla jedna situácia. Doma budeme chcieť hrýzť a pokúsiť sa o nejaký malý zázrak. Sústredil som sa na zápas, takže som atmosféru popravde veľmi nevnímal, ale hala bola slušne zaplnená. Ďakujem aj fanklubu z Ružomberka, ktorý meral cestu a stojí za nami v dobrom aj v zlom.“

Séria sa teraz sťahuje do ružomberskej Koniarne, kde sa hráčky Slávie v sobotu 1. apríla od 17.00 hod. pokúsia postúpiť do finále ženskej Niké extraligy.

Autor: (job + slaviabb.sk), Foto: fb Slávia BB (I. Golembiovský)