1 /

Aj druhý zápas štvrťfinálovej série Niké Extraligy žien medzi Sláviou Banská Bystrica a BK ŠK UMB Banská Bystrica priniesol tentoraz hale FTVŠ na Tajovského ulici vysoké víťazstvo favorizovaných ´púm´, za ktoré už nastúpila uzdravená slovenská reprezentantka Žofia Hruščáková.  Sovičky duel na domácej palubovke prehrali 37:113 a v sérii hranej na dve víťazstvá sa tešia z postupu do elitnej štvorky Slávistky.

Sobotňajší druhý zápas štvrťfinálovej série play-off Niké Extraligy žien medzi bystrickými sovičkami a pumami dopadol podobne ako ten prvý. Po dlhodobom zranení sa na zápasovú súpisku Slávie vrátila Žofia Hruščáková, na maródke sú ešte stále legionárky Božica Mujović a Kseniya Malashka. Do druhého duelu série vstúpili hráčky UMB lepšie ako do prvého. V prvej polovici prvej štvrtiny platil stav 7:7 a hostky si do prvej krátkej prestávky vypracovali len 5-bodový náskok – 13:18. V druhej časti však favorizovaný vicemajster pridal v obrane a zjednodušil hru v útoku, čoho výsledkom bola až 46-bodová šnúra. V druhej štvrtine inkasovali zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej len v jej dvanástej sekunde a potom už do polčasu ani raz, po polčase tak svietil na tabuli výsledok 15:64.

Bodovú šnúru Slávistiek zastavili ´sovičky´ až v úvode 23. minúty, a to na čísle 53. Pumy nepredviedli takú dlhú bodovú sériu ani v rekordnom zápase s Trenčínom. Pre obe družstvá išlo najmä o prípravu na dôležitejšie súboje v play-off o konečné umiestnenie v najvyššej súťaži, ktoré ich čakajú. V druhom polčase sa už diváci niečoho podobného ako v druhej štvrtine nedočkali. Tretia štvrtina skončila 27:91 a v štvrtej naďalej hostky výrazne navyšovali svoj náskok a napokon zvíťazili o 76 bodov – 37:113. Desiatu stovku v extraligovej sezóne pokorili ´pumy´ na začiatku 34. minúty po trestných hodoch Kristýny Brabencovej, najviac bodujúcej hráčke Slávie v sobotňajšom mestskom derby. Bodovalo všetkých jedenásť hráčok na súpiske vicemajstra, teda aj Žofia Hruščáková, ktorá pri svojom návrate na palubovku nazbierala za necelých päť minút 6 bodov.

BK ŠK UMB Banská Bystrica – Slávia Banská Bystrica 37:113 (13:18, 15:64, 27:91) – konečný stav série: 0:2.

Štvrtiny: 13:18, 2:46, 12:27, 10:22. Rozhodovali: Stopka, Kubík, Višniarová. TH: 11/18 – 12/13, trojky: 2/19 – 9/23, fauly: 18 – 18, doskoky: 37 – 50, asistencie: 11 – 36, zisky: 4 – 27, straty: 38 – 11, bloky: 0 – 7, streľba z poľa: 12/53 (22%) – 46/89 (51%). Diváci: 40.

Zostava BK ŠK UMB a body: Vaigl 14, Krajčírová 9, Dovčíková 7, Mrváňová 6, Háberová 1 (Poliaková 0, Cvoligová 0, Shapovalova 0).

Zostava Slávia a body: Brabencová 18, Pulliam 17/3 trojky, Martišková 14/11 asistencií, Bogićević 11, Bura 6 (Žilinská 11, Holíková 9, Striešová 9, da Cruz 6, Sherrill 6, Hruščáková 6).

Andrea Izáková, trénerka UMB: „Prvé kolo play off máme za sebou, boli to fyzicky aj psychicky náročné zápasy, ale som rada, že sme sa nevzdali, napriek zúženej rotácii hráčok. Ustáli sme úvodný tlak a odohrali celkom vyrovnanú 1. štvrtinu, škoda 2. štvrtiny, v nej sme sa herne stratili a súper nás vyškolil jednoduchými rýchlymi akciami. Do druhého polčasu sme išli s cieľom nezopakovať už hru z predchádzajúcej štvrtiny a zabojovať o každý kôš, čo sa nám miestami podarilo a zahrali sme aj niekoľko pekných akcií do konca zápasu. Ďakujem dievčatám, že sa nevzdali a aj pri tej úzkej rotácii bojovali do konca. Slávii gratulujeme k výhre a držíme palce do ďalšej časti súťaže. My si ešte musíme počkať na súpera, máme trochu viac času na zotavenie a pripravenie sa do 2. kola play off. Ďakujem aj všetkým bystrickým fanúšikom za dobrú atmosféru.“

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Áno, na začiatku sme sa trošku prispôsobili tomu, že to bol možno taký zápas-nezápas. Chvíľku nám to trvalo, kým sme sa dostali do zápasu, ale potom sme si dali priority, čo musíme splniť. Potom to už išlo v podstate samo. Tých zápasov máme teraz tak málo, že si nemôžeme dovoliť takto začať, pokračovať ani skončiť, takže chvalabohu sa to zmenilo a otočilo. Áno, návrat „Žofi“ je určite vzpruhou, aj keď hrala len chvíľku. Treba to nejak dávkovať, takže verím, že to nadávkujeme úplne perfektne a správne až do konca.“

Katarína Mrváňová, kapitánka UMB pre bystricoviny.sk: „Do zápasu sme nastúpili veľmi dobre a nebojácne. Celú prvú štvrtinu sme dokázali so Sláviou držať krok. Lenže basketbal sa nehrá 10 minút. V druhej štvrtine nám úplne odišiel útok. Nerobili sme pohyb na ihrisku v správny čas, z čoho pramenilo veľa stratených lôpt. Slávia nás celý zápas bránila po celom ihrisku, čo bolo pre nás super, pretože si myslím, že nám to robilo už menší problém ako v minulom zápase a určite to využijeme v najbližších zápasoch. Slávii gratulujeme a držíme palce v ďalších kolách play off. Nás čakajú najdôležitejšie zápasy teraz. Určite nám veľkonočná prestávka padne vhod, aby sme sa na to mohli pripraviť zdravotne, mentálne aj herne.

Žofia Hruščáková, hráčka Slávie, návrat po zranení: „Mám za sebou asi tak dva tréningy s tímom. Dostala som pár minút, taká bola dohoda, aby sme to nepresilili hneď na začiatok. Ale myslím si, že dobre po tých piatich mesiacoch. Noha bolela, ale mám ju. Mali sme ťažký začiatok. Asi sme očakávali, že sa zápas vyhrá sám. To sa stáva, nebudeme si klamať, došlo k podceneniu súpera. Ale rýchlo sme sa spamätali a nakoniec to bolo v poriadku.“

Yeva Shapovalova, hráčka UMB pre bystricoviny.sk: „Dnešný zápas sme odohrali v nekompletnom tíme, mali sme len 8 hráčok, a preto bol pre nás zápas výzvou, aby sme ho zvládli fyzicky aj psychicky. Prehrali sme síce rozdielom triedy, ale každá z nás sa snažila a myslím, že sme do zápasu dali všetko, lebo prvú štvrtinu sme ukončili s malým náskokom na strane súpera. Po polčase bolo skóre väčšie, ale my sme sa nenechali odradiť a snažili sme sa prijateľné skóre udržať. Myslím si, že sme odviedli dobrú prácu pod košom pri doskokoch. Samozrejme, vyskytli sa aj chyby, ako napríklad to, že sme niekedy zlyhali v obrane a v útoku sme dávali prihrávky cez ruky, čo viedlo k okamžitému protiútoku. Budeme na tom pracovať v tréningu a dúfam, že sa v budúcnosti zlepšíme.“

Nasledujúci zápas odohrajú basketbalistky banskobystrickej Slávie v semifinále play-off Niké Extraligy proti MBK Ružomberok. Prvý duel série, ktorá sa bude hrať na tri víťazstvá, je na programe v stredu 3. apríla v Športovej hale Dukla na Štiavničkách. Hráčky UMB sa predstavia na palubovke súperaten istý deň, na to, proti komu vlastne nastúpia si ešte musia počkať.

Autor: (bl), Foto: Zdroj: BK ŠK UMB (Ivan Golembiovský)