0 /

Basketbalistky Slávie Banská Bystrica v 8. Kole Niké ženskej extraligy porazili na východe republiky Young Angels Košice rozdielom triedy. Zaknihovali štvrtú pokorenú stovku v extraligovej sezóne a to aj vďaka výbornej úspešnosti streľby za tri body, t. j. spoza veľkého oblúka.

Po reprezentačnej prestávke sa do zostavy Slávie vrátila po zranení Lucia Striešová. Trénerka Zuzana Žirková už mohla počítať aj so staronovou posilou – Američankou Lindsey Pulliam. Pumy vstúpili do zápasu dvomi úspešnými trojkami balkánskeho dua Snežana Bogićević – Božica Mujović. Spoza perimetra sa im darilo aj v ďalšom priebehu prvej štvrtiny, keď sa za tri body presadila ešte Kristýna Brabencová a Lindsey Pulliam. Bystrické hráčky boli presné aj z čiary trestného hodu, pričom Young Angels urobili v prvej 10-minútovke až 11 strát, čoho výsledkom bolo 10-bodové vedenie Slávie (15:25). Slávistky mali v druhej časti navrch ešte výraznejšie, keď v jej úvode predviedlo 10-bodovú šnúru (19:40), počas ktorej pridala Mujović svoju druhú aj tretiu trojku. V streľbe spoza trojkového oblúka sa zverenkyniam trénerky Žirkovej darilo aj naďalej a svoju druhú a celkovo ôsmu tímovú trojku zaznamenala v závere druhej štvrtiny Brabencová. Domácim naopak v prvom polčase z diaľky nepadalo, keď sa za tri body trafili až v jeho závere, a to na desiaty pokus. Slávistky do veľkej prestávky navýšili svoj náskok na 24 bodov (29:53).

Druhý polčas otvorila svojou druhou presnou trojkou Pulliam, ale potom bodovali častejšie Young Angels, ktoré zlepšili svoju úspešnosť streľby a v 37. minúte znížili na 17-bodový rozdiel (49:66). Záver tretieho dejstva už patril ´pumám´, ktoré tak vyhrali aj tretiu štvrtinu, pričom po tretíkrát sa spoza perimetra trafila Bogićević. Po 30-tich minútach mali slávistky na konte už 79 bodov (51:79), a tak mohli pomýšľať na stovku. Banskobystrické hráčky v štvrtej štvrtine v ofenzíve nepoľavili. V prvej minúte záverečnej časti pridala už svoju štvrtú trojku Bogićević, a to zo štvrtého pokusu, hoci neskôr si stopercentnú úspešnosť „pokazila“. Krátko na to sa medzi úspešné strelkyne z diaľky zapísala aj Striešová a na palubovku sa už dostala aj Simona Neuschlová, ktorá sa v 37. minúte postarala o kôš, ktorý pridal v kolónke bodov na konte Slávie tretiu cifru (61:100). Slávistky po dominantnej štvrtej štvrtine napokon v stretnutí 8. kola Niké Extraligy žien vyhrali o 42 bodov – 68:110.

Ide už o štvrtú pokorenú stovku bystrického tímu v extraligovej sezóne, zároveň o druhú v rade, keďže pred reprezentačnou prestávkou sa Pumy dostali nad magickú hranicu aj v mestskom derby na palubovke UMB. V Košiciach sa bodovo presadili všetky hráčky na súpiske Slávie, pričom 20-bodovú hranicu pokorila Mujović aj Bogićević. Double-double si s 15-timi bodmi a 10-timi doskokmi pripísala Patricia Bura. Celkovo sa Žirkovej zverenkyne trafili spoza perimetra až 12-krát, a v tomto smere sa prezentovali výbornou 46-percentnou úspešnosťou. Presné boli aj v trestných hodoch, kde zaznamenali 88-percentnú úspešnosť. Hráčky košického celku môže mrzieť najmä 29 stratených lôpt. Američankám Hailey Leidel (15) a Kristine King (14) sa na domácej strane bodovo vyrovnala ešte len čerstvo 16-ročná Katarína Šedivá (14).

Young Angels Košice – Slávia Banská Bystrica 68:110 (15:25, 29:53, 51:79)

Štvrtiny: 15:25, 14:28, 22:26, 17:31. Rozhodovali: Zubák, Cibulka, Kiss. TH: 20/30 – 24/27, trojky: 6/20 – 12/26, fauly: 22 – 24, doskoky: 36 – 41, asistencie: 15 – 24, zisky: 7 – 15, straty: 29 – 12, bloky: 3 – 5, streľba z poľa: 21/54 (38%) – 37/75 (49%). Diváci: 100.

Zostava Young Angels Košice a body: Leidel 15, King 14, Šedivá 14, Blanárová 2, Rodáková 1 (Bohušová 7, Dulovičová 5, Plavnická 5, Filická 4, Szmereková 1, Rebejová 0).

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Bogićević 23/4 trojky, Mujović 21/3 trojky, Bura 15/doskokov, da Cruz 5, Holíková 3 (Pulliam 16, Martišková 10, Striešová 7, Brabencová 6, Neushlová 4).

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Zápas hodnotím vcelku pozitívne vzhľadom na to, že sme mali ťažký týždeň a netrénovali sme v kompletnej zostave. Vyzeralo to už aj celkom k nejakej spokojnosti, ale konečne nám trošku pomohla aj tá úspešnosť trojkových pokusov. Ťažko povedať, prečo sa nám v streľbe za tri body tak darilo. Tie pozície sú stále rovnaké, akurát sme sa chytili hneď na začiatku prvými strelami, takže to bolo iné, ako keď na začiatku nedáte päť-šesť pokusov, potom sa strieľa inak. Takže sa nám hralo v útoku omnoho lepšie, a tým pádom aj v tej obrane sme potom hrali lepšie. Áno, aj vďaka našej obrane urobili súperky veľa strát, ale bolo tam aj veľa nedostatkov. Pri tej výškovej rotácii, ktorú momentálne máme, ale nemôžeme hrať inú obranu, takže vznikajú situácie, kedy musíme ísť do switchu, a to je o tom, ako si pomáhame. Som aj rada, že Lucia Striešová sa mohla dostať do zápasového tempa, lebo chýbala dlho. Pokiaľ ide o Lindsey, tak sme vedeli, čo môžeme od nej očakávať. Myslím si, že to jej americké sebavedomie, sebaistotu a energiu toto družstvo potrebovalo.“

Lindsey Pulliam, návrat do Slávie, 16 bodov v zápase: „Bol z to z našej strany veľmi dobrý zápas, na víťazstve má zásluhu celý tím. Spolupracovali sme na oboch koncoch palubovky, zdieľali sme loptu v ofenzíve a v obrane sme hrali tímovo. Súperky sme donútili strácať loptu, čo bol jeden z kľúčových faktorov. Máme v tíme veľa výborných strelkýň, čo sme v zápase ukázali pri streľbe za tri body. Užila som si prvý zápas so staronovými aj novými spoluhráčkami a myslím si, že sa to bude z hľadiska súhry len a len zlepšovať.“

Lucia Striešová, hráčka Slávie, návrat po zranení, 7 bodov v zápase: „Myslím si, že to bol z našej strany dobrý zápas, aj vzhľadom na to, že nás trénovalo menej, zbierali sme sa po repre pauze a prvýkrát sme hrali na tréningu päť na päť až v piatok. Takže si myslím, že sme podali dobrý výkon, aj keď sme občas mali problém s obrannou tranzíciou. Pokiaľ ide o môj návrat po zranení, tak pred zápasom som si myslela, že sa budem horšie rozbiehať. Asi mi zo začiatku chýbalo sebavedomie, ale inak som sa cítila dobre a myslím, že v druhom polčase to už bolo v pohode.“

Tréner Young Angels Daniel Jendrichovský: „Tento zápas sa zlomil už v pondelok na tréningu, keď sa nám zranila Carlie. Po jej strate sme nenašli ani jedinú hráčku, ktorá by dokázala v tomto zápase vytvoriť niečo ostatným. Hlavne Bystričanky majú Mujovič, ktorá dokáže vytvárať pozície sebe i ostatným. Mala 21 bodov, 8 asistencií a dirigovala svoje družstvo tak, že sme sa s tým nedokázali vyrovnať. Naše rozohrávačky hrali s panickým strachom a ani jeden systém sme nezačali tak, ako sme chceli. Nepustili nás k tomu ony, ani naša ustráchanosť. Od pondelka sme si jednoducho na Sláviu neverili a toto je o kvalite. Napriek tomu som presvedčený o tom, že sme mali ukázať oveľa viac srdiečka a mali sme sa viac pobiť. Škoda, že sme nemohli do takého zápasu využiť viac hráčok devätnástky. Tie by využili každú svoju minútu lepšie, ale momentálne máme naozaj ťažký program. Hráme o druhé miesto v MEL a Katka s Emou Szmerekovou toho majú dosť.“

Zuzana Žirková

Nasledujúci zápas odohrajú basketbalistky banskobystrickej Slávie vo štvrtok 23. novembra od 17.00 h, keď sa v rámci 5. kola skupinovej fázy FIBA Eurocupu predstavia na palubovke gréckeho celku Panathinaikos Atény.

Autor: (bl + web Slávia), Foto: fb Good Angels KE Peter Jäzva Jesenský