0 /

Naše Bystrické ´pumy´ vycestovali v prvý októbrový deň do Piešťan, kde v Diplomat aréne nastúpili na prvý zápas extraligovej sezóny proti majstrovským Čajkám. Duel vyhral domáci favorit, avšak v druhom polčase sa Slávia vyrovnala súperovi a potešila dobrým výkonom.

Úvod zápasu hráčkam Slávie nevyšiel, keď sa domáce družstvo ujalo vedenia 7:0. Po znížení na rozdiel 3 bodov nasledovala ďalšia 7-bodová séria Čajok. Do konca prvej štvrtiny sme stratu skresali na 7 bodov, pričom presnou trojkou sa prezentovala Laura van Dalen, ktorá bola v prvom zápase sezóny kapitánkou Slávie. Naše hráčky nezachytili ani úvod druhej štvrtiny, keď Čajky 9-bodovou šnúrou odskočili na 29:13. Manko narastalo a domáce Piešťany viedli po polčase, aj vďaka štyrom presným strelám spoza perimetra v druhej štvrtine, o rovných 20 bodov.

Hráčky Slávie v druhom polčase zlepšili svoj výkon. V tretej štvrtine sme zaostali len o dva body, keď sa presadzovala najmä Iggy Allen, ktorá sa v tretej 10-minútovke trafila spoza trojkového oblúka dvakrát. Poslednú štvrtinu dokázali naše pumy tesne o dva body vyhrať, pričom Iggy Allen pridala svoju štvrtú trojku v zápase. Bodový náskok z prvého polčasu sme tak Čajkám v druhej polovici zápasu nedovolili navýšiť.

Domáci tím sa mohol spoľahnúť najmä na štvoricu hráčok zo základnej päťky, ktoré nazbierali dvojciferný počet bodov. Na strane Čajok to padalo najviac 17-bodovej Ke’shunan James. So 16 bodmi jej sekundovala Božica Mujovič, ktorá pridala až 7 asistencii. Najlepšou strelkyňou púm bola Iggy Allen, ktorá sa prezentovala 21 bodmi, 8 doskokmi a 3 asistenciami. Michaela Grigerová si pripísala 9 bodov, z toho jednu trojku. Nina Janštová pridala k 8 bodom aj 7 doskokov. Hoci mali hráčky Slávie percentuálnu úspešnosť streľby z poľa vyššiu, za majsterkami zaostali najmä v útočných doskokoch (23 – 9) a oveľa častejšie strácali loptu (7 – 19).

Piešťanské Čajky – Slávia Banská Bystrica 76:56 (44:24)

Štvrtiny: 20:13, 24:11, 17:15, 15:17. Rozhodovali: Ženiš, Obertová, Sirocký. TH: 8/14 – 4/6, trojky: 8/26 – 6/16, fauly: 14 – 16, doskoky: 44 – 35, asistencie: 17 – 11, zisky: 13 – 4, straty: 7 – 19, bloky: 0 – 1, streľba z poľa: 30/76 (39 %) – 23/53 (43 %). Diváci: 150

Zostava Piešťanské Čajky a body: James 17, Mujovič 16, Jurčenková (C) 14, Andělová 13, A. Mandič 0 (Moravčíková 6, Taušová 5, Martišková 4, Vandlíková 1, Kraislová 0, Chovaníková 0)
Tréner: P. Jankovič

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Allen 21, Grigerová 9, J. Mandić 6, Kaliuzhna 5, van Dalen 3 (C) (Janštová 8, Holíková 2, Podhradská 2, Neuschlová 0, Nagyová 0)
Tréner: M. Michálik

Miloslav Michálik, hlavný tréner A-družstva Slávie: „Veľký problém sme mali s útočným doskokom. Súperovi sme dovolili 23 útočných doskokov, čo je obrovsky veľa. Z druhých šancí sme inkasovali 18 bodov, po rýchlych protiútokoch tiež 18 bodov a po stratách 23 bodov. Na to boli baby upozorňované, že s týmto bude problém. Pred zápasom som im povedal, že musíme Piešťany ubrániť na postupný útok, čo sa nám nepodarilo. Na druhej strane, keď sme sa dokázali dostať do hry päť na päť, tak to už bolo lepšie. Vstupy do prvej a druhej štvrtiny sme prehrali 16:0, čiže tam bola zrejme nekoncentrovanosť, alebo nervozita. Pozitívom oproti zápasom, ktoré sme absolvovali v Trutnove, je to, že sme išli stále celých 40 minút, snažili sme sa niečo s tým zápasom spraviť a nepoložili sme sa. Chýbal mi lepší pohyb v útoku, v niektorých momentoch sme boli veľmi statickí.“

Iggy Allen, krídelníčka Slávie, 21 bodov v zápase: „Zápas proti Čajkám nám ukázal, na čom musíme zapracovať z hľadiska individuálneho aj tímového výkonu. Neboli od nás lepšie o 20 bodov. Pozitívom je, že sme bojovali až do konca. Mali by sme zapracovať na tom, aby sme vstúpili do zápasu lepšie. Takisto náš prechod do obrany môže byť lepší, ale dá sa to napraviť. Zoberieme si ponaučenie z tohto zápasu a v tréningu zapracujeme na spomenutých aspektoch hry.“

Michaela Grigerová, rozohrávačka Slávie, 9 bodov v zápase: „Vstup do sezóny nám žiaľ nevyšiel podľa našich predstáv. Je jasné, že každý chce prvý zápas sezóny vyhrať, a tak sa pozitívne naladiť do jej ďalšieho priebehu. Piešťany však dnes boli lepším tímom. Prevýšili nás najmä v útočnom doskoku a najväčší problém nám robil ich rýchly prechod do protiútoku, z ktorého nám dávali jednoduché koše. Oproti prípravným zápasom však bolo v našom hernom prejave aj zlepšenie. Z môjho pohľadu sme hrali s väčšou energiou a nasadením. Nehrali sme odovzdane, ale naopak, aj napriek vyššiemu polčasovému rozdielu, sme sa v druhom polčase pobili o každú loptu. Druhý polčas bol z našej strany podstatne lepší, a aspoň trochu sme sa tak priblížili tomu, ako sa v budúcich zápasoch chceme prezentovať.“

Peter Jankovič, tréner Piešťanských Čajok pre exz.sk: „Myslím si, že spokojnosť s prvým zápasom, hlavne v prvom polčase veľmi dobre v obrane. Hrali sme rozumne aj v útoku a po prvom polčase bol rozdiel 20 bodov. V tretej štvrtine sme to ešte navýšili. Dali sme aj priestor mladým hráčkam z lavičky, ktoré nesklamali, aj keď sme už náskok v podstate nedokázali zvyšovať. Banská Bystrica hrala do konca agresívne, trošku to skresali. Na prvý zápas to nebolo zlé, v širšom pohľade možno vyjadriť spokojnosť, ale určite ešte máme na čom pracovať.“

Basketbalistky Slávie odohrajú najbližší zápas vo štvrtok 6. októbra, keď o 19.00 h privítajú v domácej hale na Štiavničkách v prvom zápase kvalifikácie Eurocupu grécky celok Eleftheria Moschatou.

Autor: (bl), Zdroj: slaviabb.sk, Foto: fb Piešťanské čajky