0 /

Po dlhom mesiac a pol trvajúcom čakaní hrali bystrické pumy domáci zápas. V stredu privítali  v extraligovom šlágri 3. kola v domácej hale na Štiavničkách úradujúce majsterky z Piešťan. Tie už tento rok zdolali v nadstavenom čase v Ružomberku vo finále Slovenského pohára a v roku 2019 sa podarilo Bystričankám uspieť na palubovke súpera v kúpeľnom meste (69:72), išlo vtedy o nevídanú senzáciu. Tá sa udiala aj v stredu 28. februára. Banskobystrická Slávia totiž doma zdolala Piešťanské Čajky po prvýkrát v histórii, a to vysokým 28 bodovým rozdielom 86:58.

V ŠH Dukla na Štiavničkách sa zrodilo druhé extraligové historické víťazstvo Banskej Bystrice nad Piešťanskými Čajkami. Pri tom prvom v roku 2019 boli ako hráčky zo súčasného kádra Lucia StriešováErika Holíková a takisto asistentka trénerky Žirkovej Laura van Dalen. Pumy zdolali majstra v súťažnom zápase celkovo po tretí raz, prvýkrát v histórii sa im to podarilo doma pod Urpínom.

Obe družstvá boli od začiatku precízne a sústredené v defenzíve, veľa košov v úvode nepadalo. V závere 5. minúty poslala Sláviu do najtesnejšieho vedenia (5:4) prvou trojkou duelu Brabencová. Po ďalších minútkach bez zmeny skóre sa v krátkom slede trafila z diaľky Pulliam aj Mujović. Krátko nato ich na opačnej strane napodobnila Ke’Shunan James, keď znížila späť na rozdiel jediného bodu (11:10). Prvú 10-minútovku zakončila štvrtou trojkou Slávie Martišková18:14. V úvode druhej časti skórovala spoza perimetra aj Striešová, ale svoju druhú odpoveď za tri body našla James (23:21). Trojkový koncert pokračoval a aj ďalšie koše padali spoza oblúka. Svoj druhý pridala Striešová, následne kontrovala Herminjard. Čajky sa nakrátko ujali tesného vedenia (31:32), no bystrické hráčky potom odskočili výborným úsekom na 41:34, pričom siedmu trojku ´púm´ v prvom polčase dala Malashka. Zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej napokon odišli do šatne s 8-bodovým náskokom – 44:36.

Slávistky úvod druhého polčasu nezaspali a v prvých dvoch minútach si vypracovali dvojciferný náskok (49:36). Po oddychovom čase trénera hostiek Petra Jankoviča aj vďaka druhej trojbodovej strele Brabencovej navýšili rozdiel už na 18 bodov! Čajky sa v druhom polčase presadili až po tri a pol minútach, keď svoju tretiu trojku pridala James, ale Brabencová sa o chvíľu presadila spoza oblúka opäť a už to bolo o dvadsať (59:39). Úradujúce majsterky do konca tretej štvrtiny manko len mierne skresali – 67:50. Štvrtú štvrtinu otvorila desiatou bystrickou a svojou druhou trojkou Malashka a po reakcii hostiek prinavrátila 20-bodové vedenie Slávie košom s faulom Pulliam. Piešťanské Čajky sa už do zápasu nevrátili a ´pumy´ napokon vyhrali rozdielom triedy. V piatom tohtosezónnom vzájomnom stretnutí nastrieľali až 11 trojok a prezentovali sa solídnou 51-percentnou úspešnosťou streľby z poľa. Čajky porazili po prvýkrát v extraligovej sezóne, a to rozdielom triedy 86:58. Historické prvé domáce víťazstvo sledovalo v stredu večer v hale na Štiavničkách i napriek TV prenosu na RTVS viac než 500 divákov.

Slávia Banská Bystrica – Piešťanské Čajky 86:58 (18:14, 44:36, 67:50)

Štvrtiny: 18:14, 26:22, 23:14, 19:18. TH: 17/23 – 9/17, trojky: 11/25 – 7/22, fauly: 18 – 23, doskoky: 32 – 31, asistencie: 23 – 17, zisky: 12 – 8, straty: 13 – 22, bloky: 5 – 1, streľba z poľa: 29/56 (51%) – 21/54 (38%). Rozhodovali: Kúkelčík, Bara, Gacík. Diváci: 502.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Pulliam 21, Malashka 15/3 trojky, Mujović 11, Bura 7, Martišková 4 (Brabencová 18/3 trojky, Striešová 6, da Cruz 2, Holíková 0, Užovičová 0)

Zostava Piešťanské Čajky a body: James 20/4 trojky, Herminjard 7, Stašová 5, Jurčenková 4, Taušová 2 (Mitrasinović 8, Mandić 5, Moravčíková 7, Vandlíková 0). Vyfaulovaná: 34. Jurčenková, 40. James.

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Dievčatá nastúpili so sebavedomím, a ono sa to hneď odrazilo. Dostali spätnú väzbu od divákov, takže sa hralo fantasticky. Padli nám nejaké strely vždy, keď sa to lámalo. Donútili sme Čajky k 22 stratám, výborná obrana. Bura odviedla výbornú robotu v obrane, ale to každá jedna, ktorá vstúpila na ihrisko. Čajky nie sú momentálne v pohode, my sme to využili tak, ako to ony využívali po minulé roky. Príde ďalší zápas a môže to byť úplne inak. Naštartovalo nás víťazstvo v Slovenskom pohári, chytili sme istotu. Tým pádom dievčatá inak nastupovali do zápasu, určite nás to povzbudilo. Aj sa konečne zmeny, ktoré tu boli, dali dokopy. Každá si našla svoje miesto, a tým pádom sa už inak vidia na ihrisku. Odozva divákov je tá najkrajšia odmena. Škoda, že ich nebolo ešte viac, lebo sme sa im naozaj odvďačili za to, že chodia. Verím, že v budúcnosti ich bude chodiť ešte viac.“

Juraj Koval, prezident Slávie Banská Bystrica pre bystricoviny.sk: Všetci sme radi, že sa nám podarilo vyhrať nad Piešťanskými Čajkami už aj v riadnom hracom čase  a to na domácom ihrisku pred zaplnenou tribúnou. Je to výhra nad Čajkami po veľmi dlhej dobe, prvá doma. Navyše išlo o televízny zápas a ešte sa hralo aj v strede týždňa, no dúfali sme, že po našich zlepšených výkonoch a víťazstve v Slovenskom pohári si ľudia prídu užiť kvalitný basketbal, čo sa aj potvrdilo. Treba sa však pozrieť aj na objektívne okolnosti tejto výhry. Piešťanské Čajky cestovali dlhší čas po Alpe Adria Cup-e domov ako my a k tomu ešte museli cestovať k nám. To nahrávalo nášmu družstvu. Vo finále extraligy, ak sa tam prebojujeme, môže byť všetko inak. Pravdepodobne začneme v Piešťanoch, takže určite by som nepredbiehal, lebo nás čaká v semifinále ťažký Ružomberok. Nechcem robiť na základe tejto výhry žiadne prognózy. Chceme si teraz hlavne udržať formu pred play-off a potiahnuť ju až do finále.“

Kristýna Brabencová, hráčka Slávie, 18 bodov, 3 trojky, 4 bloky pre bystricoviny.sk: „Padalo nám to tam dnes, a to aj z diaľky, aj spod koša. Dali sme aj zopár ľahkých a takisto aj ťažkých košov. To nám pomohlo. Súperky v druhom polčase nevedeli nájsť recept ako nás zastaviť. Priznám sa, že som nečakala takýto vývoj, že vyhráme o toľko bodov. Dôležité bolo, že sme konečne nepodcenili tretiu štvrtinu a hrali sme s čistou hlavou. Presadili sme sa tímovou hrou. To, že sa nad Piešťanmi nevyhralo ešte nikdy v histórii doma bol možno pre niektoré hráčky nátlak, najmä pre tie slovenské, ktoré vedeli, že od roku 2019 sa nad nimi nevyhralo, ale my sme si za touto ligovou výhrou išli od začiatku sezóny a to sa teraz podarilo takýmto super rozdielom. Vieme už teda, že ich vieme zdolať aj o viac bodov a že na ne máme a môžeme si veriť aj v ďalších zápasoch sezóny proti nim. Pohár nám pomohol po mentálnej stránke, lebo sme sa dlho trápili v zápasoch proti Piešťanským Čajkám. Začali sme si už viac veriť, nedali sme súperovi nič zadarmo, takisto ako aj on nám, dnes sa nám podarilo obrátiť aj viac šťastia na našu stranu.“

Kseniya Malashka, hráčka Slávie, 15 bodov, 3 trojky:Užila som si tento zápas, bol intenzívny. Skvelá energia na palubovke, takisto z lavičky, podporovali sme sa navzájom. Hrali sme na hrane našich možností, delili sa o loptu a ukázali všetko, na čom pracujeme v tréningu. Dnes si užijeme víťazstvo a potom pokračujeme v práci. Rozhodujúce bolo, že sme na ne vyleteli hneď od začiatku. Som veľmi šťastná, že som tu a užívam si hru s mojím tímom. Atmosféra bola úžasná. Užívala som si pohľad na toľko ľudí, detí. Vždy chcem hrať pre deti, takže čím viac ľudí príde, tým viac príde aj detí, čo je dobré pre budovanie slovenského basketbalu.“

Peter Jankovič, tréner Piešťanských Čajok pre bystricoviny.sk: „To, čo sme si povedali pred zápasom, zostalo v šatni. Prvý polčas to nebol nejaký veľký ´prúser´ z našej strany, ale druhý bol veľmi zlý, ako keby mi niekto vymenil po Alpe Adria Cup-e tím z noci na deň. Neviem, čo sa stalo. Musíme sa pozbierať. Máme náročný program, nemali sme dostatočnú regeneráciu. Nie je hanba prehrať v Banskej Bystrici, je to šport, len ma mrzí ten vysoký rozdiel. Druhý polčas nezniesol žiadne kritériá. Vybrali sme si hluché obdobie, prišlo trošku nešťastne pred play-off. Miesto toho, aby sme trošku zregenerovali, tak sa nám program nahustil. Nik sa nedíva na to, že či máme nejaký problém, alebo nie. Každý po nás poľuje a chce náš skalp a tímy za tým idú, lebo vidia, že máme nejaký vnútorný problém. Musíme s tým nejako bojovať, aj keď ešte neviem ako.“

Program:

Nasledujúci zápas odohrajú basketbalistky banskobystrickej Slávie v stredu 6. marca od 18.00 h, keď doma v Športovej hale Dukla privítajú MBK Ružomberok.