0 /

Nedeľná dohrávka 8. kola basketbalovej Niké Extraligy žien priniesla zaujímavý výsledok. Banskobystrické UMB si na pôde Popradu vybojovalo naspäť dva body, ktoré takpovediac požičalo Podtatrankám v 1. kole. Univerzitné ´sovičky´ zvíťazili 77:64, keď premenili až trinásť trojok z 25 pokusov, čo je viac ako 50 percentná úspešnosť.

V prvej štvrtine dali hosťujúce basketbalistky spod Urpína päť trojok v rade, čo im vynieslo vedenie v zápase o deväť bodov (6:15). Do prestávky sa z trestných hodov presadila ešte Piperková a ďalšie tri trojky pridali Matejčíková Kollárovou, celkovo osem premenených trojok a dva trestné hody vyniesli ´sovičkám´ dvanásťbodové vedenie 14:26. Druhá štvrtina už bola vyrovnanejšia. Domáce si dali väčší pozor na streľbu UMB spoza veľkého oblúka a inkasovalo odtiaľ už iba jeden kôš. V 13. minúte stiahli Popradčanky manko na 18:26, 20:28 a v sedemnástej minúte dokonca na 27:3129:33! Lenže potom šupla jedinú trojku v tomto dejstve za bystrický tím Matejčíková, následnými dvojkami sa pridala k tejto hráčke aj Piperková a polčas skončil presvedčivo 30:45.

Ani v tretej štvrtine podtatranské basketbalistky nevedeli nájsť recept na dobrú kolektívnu obranu UMB. Celok spod Urpína pridal v tejto časti ďalšie tri trojky a darila sa i streľba za dva body. Náskok bol tak ešte vyšší, až dvadsaťbodový – 46:66. Štvrtú štvrtinu domáci tím vyhral o sedem bodov, ale dráma na palubovke sa nekonala. ´Sovičky´ si pohodlné vedenie bez väčších problémov postrážili a zaknihovali prvú výhru v extralige po výsledku 64:77. Najlepšou strelkyňou zápasu bola Banskobystričanka Janka Matejčíková, ktorá zaknihovala spoza oblúka bilanciu 5/8 a celkovo 27 bodov. Veľmi dobre ju dopĺňala Dominika Kollárová, ktorá mala bilanciu spoza oblúka 4/8 a dohromady 22 bodov na konte.

Janka Matejčíková s č.7

BAM Poprad – BK ŠK UMB Banská Bystrica 64:77 (30:45)
Štvrtiny: 14:26, 16:19, 16:21, 18:11. TH: 14/22 – 10/13. Trojky: 4/24 – 13/25. Fauly: 19 – 21. Rozhodovali: Uhrin, Kiss, Begáni. Diváci: neuvedené.

BAM Poprad: Vyšňová 12, Paulechová 8, Lysová 7, Barillová a Tetemondová po 2 (Kmetoniová 10, Slivková 7, Húsková 5, Rothová a Sagalincová po 4, Kollarová 2, Langová 1)

BK ŠK UMB Banská Bystrica: Matejčíková 27 /5 trojok/, Kollárová 22 /12 doskokov, 4 trojky/, Piperková 14, Mrváňová 3, Vyšná 2 (Šimčíková 4, Luptáková 3, Slavíková 2, Turčanová a Mindoková po 0)

Trénerka UMB Andrea Izáková: „Teším sa z tejto výhry a veľmi to tímu prajem. Zaslúžili sme si ju. Drina z tréningu sa vypláca. V tomto zápase nám to aj konečne padlo, ale hrali sme kolektívne celých štyridsať minút. Verila som dievčatám, verili si aj samé, verili sme jedna druhej a vyplatilo sa. Ideme ďalej v tvrdej práci. O týždeň nás čaká ďalšia výzva CBK Košice.“

Najviac bodujúca hráčka UMB Janka Matejčiková: „V prvom rade som nesmierne rada, že sa nám podarilo vyhrať. Musím všetky ´baby´ pochváliť za to, ako sme ´makali´ v obrane. Vypomáhali sme si a bojovali, z čoho sa nám darilo aj v (proti) útoku. Myslím si, že dnes sme boli družstvom s väčšou energiou a ´chtíčom´ po víťazstve. Hrali sme pekne kolektívne a hlavne rýchlo a celých štyridsať minút. Nepoľavili sme ani vtedy, keď domáce začali sťahovať. Je to ťažké, vydreté víťazstvo, ale o to krajší pocit to je. Musím aj vyzdvihnúť našu vysokú úspešnosť spoza oblúka. Stále sme ešte robili určité chyby a zbytočné straty, na ktorých musíme popracovať, ale dnes si ideme užiť to, že sme vyhrali.“

Dominika Kollárová, hráčka BK ŠK UMB, 22 bodov v zápase: „Do zápasu sme nastúpili celkom energicky a rýchlo sme si vypracovali náskok, ktorý sa nám napriek niekoľkým zakolísaniam podarilo udržať. Výrazne nás podržala úspešnosť streľby za tri body a taktiež sme súpera prevýšili doskokmi, čím sme si zabezpečili zakončenia z druhých šancí a Popradu sme ich naopak nedovolili. Tešíme sa teda z výhry a dúfame, že podobný scenár sa v tejto sezóne ešte zopakuje.“

Najbližšie sa predstaví banskobystrické UMB na domácej palubovke v hale FF na Tajovského 40, a to v sobotu 19. novembra, kedy hostí nováčika CBK Košice.

Autor: (job), Foto: fb BAM Poprad (Daniel Faix)