0 /

Basketbalistky Young Angels Košice zdolali v 13. kole základnej časti extraligy na domácej palubovke Banskú Bystricu 65:51. V košickom drese zažili premiéru Američanky Channon Flukerová a Bria Gossová. Obe vynikli vo svojich silných stránkach. Flukerová si pripísala 14 doskokov a Gossová zaznamenala 13 bodov.

Banskobystričanky držali krok so súperom úvodné štyri minúty. V piatej však už prehrávali o šesť bodov a celkovo prvá štvrtina skončila v prospech Košičaniek, výrazne ju vyhrali 22:10. V druhej štvrtine boli ´pumy´ opäť sprvu vyrovnaným súperom favorizovaným ´anjelkám´,  dokonca trikrát znížili rozdiel na jedenásť bodov, no od šestnástej minúty zaznamenali hluchšiu pasáž, strelecky sa odmlčali na dlhých päť minút, takže polčas sa napokon skončil v prospech domáceho družstva 41:22.

Basketbalistky Young Angels Košice vyrukovali do svojho prvého tohtoročného zápasu aj s dvojicou amerických posíl. Miesto po odídenej Allison Le Clairovej zaplátali jej krajanky Bria Gossová a Channon Flukerová. Aj vďaka nim si „anjelky“ vypracovali v prvom polčase 24-bodový náskok a trénerka Zuzana Žirková tak mohla v druhom polčase ponúknuť priestor i menej nasadzovaným hráčkam.

Po veľkej prestávke nastalo zlepšenie v bystrickom tíme. Najprv sme síce prehrávali už o priepastných 23 bodov, ale vyšla nám štvrtá štvrtina. Tú naše ´pumy´ vyhrali 18:11, keď sa strelecky darilo najmä Oborilovej a Striešovej. Do koša nám padli aj zakončenia spoza veľkého oblúka za tri body. Výsledkom tak bola prijateľná prehra iba o štrnásť bodov.

YOUNG ANGELS Košice – BK ŠKP 08 Banská Bystrica  65:51 (22:10, 41:22, 54:33)

Štvrtiny: 22:10, 19:12, 13:11, 11:18, TH: 15/21 – 7/10, trojky: 4 – 6, fauly: 17 – 18

KE:  Kozáková 17 (1), Balážová 6 (1), Majorošová 6 (1), Mikovčáková 4, Bartánusová 3 (1) (Goss 13, Fluker 8, Machalová 8, Bohušová 0, Kristlová 0)

BB:  Striešová 14 (2), van Dalen 9 (1), Žilinská 4, Grigerová 0, Háberová 0 (Oborilová 13 (3), Matejčíková 4, Mesárošová 4, Holíková 2, Vargová 1, Šunová 0)

Milan Špiner, asistent trénera Banskej Bystrice: „Celkovo môžeme zápas hodnotiť pozitívne. So súperom sme sa snažili pobiť v každej situácií a dievčatá podali dobrý výkon. Košice mali dve nové americké posily, ktoré im podstatnou mierou pomohli k zaslúženej výhre. V našej hre boli veľmi pekné momenty a dievčatá si zápas podľa mňa užili. Čakajú nás dôležité zápasy a od tohto výkonu sa môžeme odraziť a ukázať progres či už tímový, alebo individuálny.“

Petra Oborilová, hráčka ŠKP 08: „Do zápasu sme nastúpili trochu nekoncentrovane a neplnili sme veci na ktorých sme sa dohodli a to hlavne v obrane. Za prvý polčas sme dostali až 40 bodov s čím sme neboli vôbec spokojné. V druhej polovici hry sa nám to podarilo znížiť na 24. V druhom polčase sme takisto znížili straty a nedávali tak súperovi šance na rýchle protiútoky. Myslím si však, že s našim výkonom môžeme byť celkom spokojné.

Zuzana Vargová, hráčka ŠKP 08: „Do zápasu sme vstúpili nekoncentrovane. Domáce mali veľa druhých šancí po doskoku. Aj keď sme sa snažili, mali veľkú prevahu pod košom. V niektorých momentoch sme nedokázali zastaviť rýchly protiútok súpera. Práve z neho získal v zápase ľahké body.“

Zuzana Žirková, trénerka Košíc: „Nové americké hráčky budú prínosom, ale po dvoch tréningoch to ešte nemohlo byť stopercentné. Som rada, že nám to pomohlo zvýšiť silu pod košom, ale momentálne nám chýba štvorka a verím, že sa dá zranená Drobná čím skôr dohromady. Pivotka Flukerová drží loptu krásne hore a to zápästie a cit tam má. Kvôli nej máme nový systém a ten budeme chcieť využívať. Potrebujeme sa rýchlo zohrať a potom ideme zabojovať o postup na turnaj EWBL.“

Bria Grossová, hráčka Košíc: „Bol to môj prvý zápas za tento tím, ale aj prvý zápas roka. Je jasné, že sa ešte potrebujeme trochu zladiť a nájsť spoločnú chémiu, no celkovo to vyzeralo dobre a teším sa na ďalšie zápasy za Košice. Po polročnej pauze som už v stopercentnom zdravotnom stave a plná chuti do basketbalu. Mám skúsenosti s európskym basketbalom a rada by som svojou energiou i skúsenosťami pomohla tomuto mladému a talentovanému tímu. Je to také nevybrúsené, ale potenciál tu je. Potrebujeme len znížiť počet strát a zbytočných chýb, vypilovať streľbu a bude to dobré. V prvom rade sa chcem vypracovať na líderku tohto družstva a pomôcť mu svojimi schopnosťami. Spokojná budem vtedy, keď sa budeme zlepšovať každým dňom.“

Autor: (job), Foto: web Good Angels