1 /

Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica v poslednom 6. kole ženskej Niké extraligy v skupine o 5. až 8. miesto zdolali na domácej palubovke favorizovaný celok z Košíc Young Angels o tri body 78:75! I napriek senzačnej výhre končia ´sovičky´ na siedmom mieste tabuľky a v play-off si zmerajú sily v mestskom derby so Sláviou Banská Bystrica, ktorá skončila na druhom mieste, pričom sobotňajší duel v Piešťanoch neodohrala pre nedostatočný počet zdravých hráčok. Duel bol skontumovaný v prospech majstra 20:0.

Univerzitné basketbalistky odohrali dobrú prvú štvrtinu. V jej prvej polovici sa sprvu striedali oba tímy vo vedení, ale potom celok spod Urpína odskočil na rozdiel štyroch bodov 9:511:7. Hostky následne zareagovali šnúrou štyroch košov v rade za necelé dve minúty a otočili vývoj vo svoj prospech – 11:16, pričom 78 sekúnd pred koncom úvodného dejstva viedli po trojke Molčíkovej dokonca o osem bodov – 13:21. Lenže trojkou odpovedala aj domáca Dovčíková, následne pridala dvojku Krajčírová a do druhej desaťminútovky išli ´sovičky´ iba s trojbodovým mankom 18:21.

Druhá štvrtina bola v réžii Bystričaniek. Nielenže rýchlo vyrovnali, ale aj otočili vývoj a postupne náskok navyšovali. V 15. minúte bol stav 30:23. Košičanky následne znížili na 30:26, ale Krajčírová, Háberová a trojkou Dovčíková takmer paralyzovali ´anjelky´ a náskok bol razom dvojciferný – 38:26. Škoda potom hluchšej pasáže, kedy sa za necelé tri minúty hostky dotiahli (38:31), no posledné slovo v tejto časti hry mala domáca Krajčírová a tak na polčas išli veselšie basketbalistky UMB – 40:31.

Tretia štvrtina patrila ´anjelkám´. Hoci v jej úvode prehrávali ešte o desať bodov (43:33), tak následne postupne skresávali manko a to najmä zásluhou produktívnej Mandelíkovej. V 25. minúte sa trojkou zaskvela Molčíková a po štyroch premenených trestných hodoch Košičanky viedli o bod – 47:48! Dve a pol minúty pred skončením tohto dejstva dala trojku aj Šedivá (49:53), lenže trojkou odpovedala na domácej strane Mrváňová (52:53). Napokon po trestnom hode Krajčírovej a dvojke pivotky a kapitánky Turčanovej išli s miernou výhodou do štvrtej štvrtiny ´sovičky´ – 55:53.

Záverečné dejstvo bolo nesmierne dramatické. Oba tímy v ňom vyprodukovali celkovo 45 bodov. Hralo sa útočne, sprvu sa oba tímy striedali vo vedení, potom basketbalistky spod Urpína odskočili na rozdiel štyroch bodov 71:67, lenže Mandelíková dvoma trojkami zariadila remízový stav 73:73 a po dvojke Šedivej to bolo 45 sekúnd pred koncom 73:75! Nasledoval oddychový čas Bystričaniek a po ňom sa diali veci. UMB dvoma trestnými hodmi vyrovnalo na 75:75 a hrdinkou duelu sa stala pivotka Vanda Kozáková, ktorá dve sekundy pred koncom poslala loptu spoza veľkého oblúka z pravého rohu do koša za tri body a duel strhla na stranu svojho tímu po výsledku 78:75.

BK ŠK UMB Banská Bystrica – Young Angels Košice 78:75 (18:21, 40:31, 55:53)

Štvrtiny: 18:21, 22:10, 15:22, 23:22. TH: 17/10 – 26/20, Fauly: 21 – 20, Trojky: 10 – 7, Rozhodovali: Karnay, Cibulka a Čurilla. Diváci: 50.

UMB: Mrváňová 8(2), Háberová 14(4), Dovčíková 14(3), Kozáková 16(1) + 13 doskokov, Krajčírová 24 (Poliaková 0, Neuschlová 0, Cvoligová 0, Turčanová 2)

Najviac bodov Young Angels: Mandelíková 24, Šedivá 15 a Molčíková 13.

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Od začiatku zápasu sme vedeli, že bude potrebné hrať naplno 40 min a som veľmi rada, že sme to zvládli a zápas doviedli do víťazného konca. Gratulujem najmä mojim dievčatám ku kolektívnej hre, kde sa zapojila každá a spoločne išli za jedným cieľom – vyhrať zápas. Aj s kúskom šťastia sa nám to podarilo a verím, že nám to ukáže v ďalšej časti súťaže, v čom sme silné (tímovosť) a kde ešte zabrať, ale to si už pred play-off necháme v našej kuchyni.“

Martina Dovčíková, druhá najviac bodujúca hráčka UMB pre bystricoviny.sk: „Tento zápas bol naozaj náročný, presne tak ako sme aj očakávali. Nemyslím len fyzicky, ale takisto mentálne. Čo sa určite ukázalo aj v závere duelu. V stretnutí sme urobili chyby, ktoré nás stáli náskok, ktorý sme si vypracovávali , no dokázali sme sa vrátiť naspäť do toho, čo sme chceli brániť. V útoku rozhodla naša tímová hra, rýchly posun lopty, dobré strely a v neposlednom rade by som povedala, že sme mali takú zdravú ‘drzosť’ hrať do koša a vystreliť aj ťažké strely. To je v takýchto zápasoch veľmi dôležité. Myslím si, že v závere sa preukázali určite aj skúsenosti, ktoré boli tentokrát na našej strane. Som na nás neskutočne pyšná a tento zápas som prežívala a veľmi túžila vyhrať. Začíname play-off a určite v ňom chceme nadviazať na naše posledné výkony a pokračovať s hrou, ktorou sa chceme prezentovať. Chcem sa takisto poďakovať divákom za ich podporu a svojim spoluhráčkam a trénerke, bez ktorých by to nešlo.“

Vanda Kozáková, autorka víťazného zásahu v drese UMB pre exz.sk: „Do zápasu sme nastúpili s jasným cieľom vyhrať. Po prvom polčase sme išli do šatne s náskokom. Čo sa ale v tretej štvrtine zmenilo a dostali sme pár otvorených striel, no som veľmi rada, že sme tento napínavý zápas dotiahli do víťazného konca. A som šťastná za super kolektívny výkon ako v útoku, tak aj v obrane. Teraz sa budeme pripravovať na náročné zápasy v play-off.“

Klaudia Háberová, najviac trojok za UMB pre exz.sk:Na dnešný zápas sme išli s jasným cieľom vyhrať. Vedeli sme, že to bude náročné a že nám súper nič zadarmo nedaruje. Polčas bol podľa našich predstáv, ale potom sme urobili pár chýb v obrane a súperky sa toho chytili. Dôležité je, že sme sa vedeli spoločne zomknúť a dotiahli sme zápas do úspešného konca. Súperkám ďakujeme za zápas a mojim babám ďakujem za úžasný zápas, ktorý mal určite svoje chyby, ale vedeli sme si to vykomunikovať a hrať spoločne za spoločný cieľ, čo je dôležité a bude to dôležité aj v ďalších zápasoch, ktoré nás čakajú už túto stredu a sobotu so Sláviou, kde určite ideme bojovať o čo najlepší výsledok.“

Basketbalistky UMB sa najbližšie predstavia v hale na Štiavničkách v prvom dueli play-off v mestskom derby so Sláviou Banská Bystrica, a to v stredu 20. marca o 18.00 hodine.

Autor: (job), Foto: BK ŠK UMB (I. Golembiovský)