FOTO: Basketbalistky Slávie zdolali majstrovské Piešťanské Čajky a získali Slovenský pohár + HLASY

ŠPORT
3 /

Basketbalistky Slávie Banská Bystrica sa tešia z prvého veľkého triumfu. V Ružomberku získali Slovenský pohár po finálovej výhre v predĺžení nad majstrovskými Piešťanskými Čajkami. Po zmene názvu klubu z ŠKP 08 na Slávia ide o prvý triumf banskobystrického celku nad tímom majstra z Piešťan.

Pre Slávistky to bolo druhé finále Slovenského pohára v rade. Účasť v ňom si vybojovali v sobotu v semifinále s domácim MBK Ružomberok. Po nevydarenom úvodnom úseku 0:7 sa banskobystrické hráčky dostali do zápasu a na ďalšie koše favorizovaných Čajok už reagovali. Spoza perimetra sa trafila Malashka aj Brabencová. Aj vďaka týmto strelám platil 7-bodový odstup po konci prvej štvrtiny – 12:19. V úvode druhej časti trafila svoju druhú trojku Herminjard, no Brabencová odpovedala rovnakým spôsobom. Česká krídelníčka v drese ´púm´ naštartovala výborný úsek, keď basketbalistky spod urpína predviedli 10-bodovú šnúru a otočili na 23:24. Hráčky Piešťan však mali v závere prvého polčasu navrch. Rozdiel bol badateľný v streľbe za tri body a bodoch z druhých šancí. Práve spoza perimetra zvýšila Mitrasinović v závere druhej štvrtiny na polčasových 36:30.

Aj do druhého polčasu vstúpili lepšie basketbalistky z kúpeľného mesta, keď sa po prvýkrát v zápase dostali do dvojciferného vedenia (42:30). Malashka v polovici tretej štvrtiny znížila svojou druhou trojkou na 44:37 a neskôr košom s faulom na rozdiel šiestich bodov (46:41), ale potom sa dostala do problému s faulmi. Čajky išli napokon do záverečného dejstva so 7-bodovým náskokom, keďže Mitrasinović sa presadila za tri body v závere štvrtiny opäť – 54:47. Začiatok poslednej 10-minútovky patril Čajkám a rozdiel na úrovni okolo desiatich bodov sa zdal byť už pre bystrické pumy ťažko zmazateľný. Vyše 6 minút pred koncom riadneho hracieho času však znížila spoza trojkového oblúka na 58:52 Natália Martišková. Tri a pol minúty pred koncom štvrtého dejstva skresala manko o ďalšie dva bodíky Lindsey Pulliam a po trestných hodoch posledných dvoch menovaných to bolo už len o dva body. Slávistky dokonali skvelý comeback a vďaka premeneným šestkám v podaní Martiškovej a Holíkovej 25 sekúnd pred koncom štvrtej štvrtiny dostali finále do predĺženia po výsledku 62:62.

V 5-minútovom nadstavení a dych berúceho boja o zlato sa v tesnom vedení striedali oba celky. Azda životnú trojku trafila 34 sekúnd pred koncom finále Erika Holíková a ´pumy´ viedli o bod. Žirkovej zverenkyne v záverečných sekundách už výbornou obranou pohár z rúk nepustili, poistku z čiary trestného hodu pridala Mujović – 70:73. Bystrické pumy tak po prvýkrát od návratu mena Slávia Banská Bystrica na basketbalovú mapu porazili Piešťanské Čajky. Síce „až“ po predĺžení, ale s o to väčšou radosťou z premiérového zisku Slovenského pohára.

Fakty o zápase:

Piešťanské Čajky – Slávia Banská Bystrica 70:73 pp (19:12, 36:30, 54:47, 62:62)

Štvrtiny: 19:12, 17:18, 18:17, 8:15 – 8:11. Rozhodovali: Karniš, Fanfara, Cibulka. TH: 23/30 – 19/25, trojky: 7/24 – 6/23, fauly: 23 – 26, doskoky: 49 – 42, asistencie: 11 – 11, zisky: 8 – 7, straty: 17 – 16, bloky: 1 – 4, streľba z poľa: 20/62 (32%) – 24/71 (33%). Diváci: 180.

Zostavy a body: 

Piešťanské Čajky: Jurčenková 16, James 15, Stašová 7, Herminjard 6, Taušová 3 (Mitrashinovikj 18/3 trojky, Mandić 3, Moravčíková 2, Vandlíková 0). Vyfaulované: 40. Jurčenková, 45. Mitrashinovikj. TCH: 15. James, 40. lavička.

Slávia Banská Bystrica: Mujović 19, Pulliam 9, Malashka 9, Martišková 7, Bura 6 (Brabencová 12, Holíková 7, Striešová 4). Vyfaulované: 33. Malashka, 41. Pulliam.

Hlasy po zápase:

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Som veľmi šťastná, že sme sa nevzdali, aj keď sme boli mínus desať a mali sme zlý začiatok tretej štvrtiny. Vrátili sme sa späť, každá jedna hráčka odviedla maximum a ono to konečne vyšlo. Myslím si, že ten zápas sa musel páčiť. Aj keď škoda, že slovenský basketbal je o tom, že na konci fanúšikovia vypískajú víťaza Slovenského pohára. To je smutné na tomto meste, no bohužiaľ, ale je to tak. Mali sme síce nízku rotáciu, ale snažili sme sa hrať viac agresívne. Aj keď sme boli po prebratí, tak sme sa snažili nepustiť rýchlu loptu dolu. Tú ich výhodu pod košom potom nevyužili, Anka Jurčenková mala štyri fauly, takže dostali sme sa späť do tempa, dali sme nejaké koše a víťazstvo prišlo. Dievčatá to potrebovali, prišiel správny moment a teším sa, že sme využili šancu.“

Erika Holíková, hráčka Slávie, strelkyňa víťaznej trojky: „Konečne sa nám to podarilo, porazili sme ich. Je to super proste, ešte keď som dala aj tú víťaznú trojku. Tento turnaj sa mi nedarilo, ale keď bolo treba, tak to tam konečne padlo. Som rada, že som mohla pomôcť tímu vyhrať Slovenský pohár. Rozhodlo to, že sme sa nevzdali. V poslednej štvrtine sme prehrávali už o 10 bodov, ale aj tak sme nedali hlavy dole a vrátili sme sa späť do zápasu. Bojovali sme až do konca o každú loptu. Dokázali sme, že je možné zdolať Čajky, len sa nemôžeme vzdávať po pár chybách a musíme bojovať celých 40 minút. Tá moja trojka, fú, to sa nedá ani opísať, bola to veľká radosť, že to tam proste padlo, vyhrávali sme a stačil už naozaj kúsok – ubrániť ich, aby to bolo tam.“

Natália Martišková, hráčka Slávie: „Som šťastná. Vyhrali sme dôležitý zápas, konečne sa nám to podarilo. Rozhodovali obrovské detaily, každý doskok, každá akcia, ale zvládli sme to. Kľúčom bolo nevzdať sa a bojovať do posledných sekúnd každého útoku, každej obrany. To, že sa chvíľku nedarí, neznamená, že sa nám šťastie nemôže vrátiť. Na tento zápas sme sa pripravovali skoro rovnako ako na tie predchádzajúce proti Čajkám. Bola som toho názoru, že každý súper je zdolateľný a je to len na nás.“

Peter Jankovič, tréner Piešťanských Čajok: „V prvom rade, obrovská gratulácia Banskej Bystrici. Myslím si, že si to viac zaslúžili, pretože určite chceli viac ako my. Možno zo začiatku to tak nevyzeralo, mali sme dobrý vstup a držali sme si nejaký bodový odstup aj v druhom polčase. V poslednej štvrtine sme sa nejako zasekli a už bol problém, prestali sme veriť, že by sme to mohli dotiahnuť do víťazného konca. Predĺženie bolo hop alebo trop, ako som povedal na začiatku, chceli viac ako my. To bol asi hlavný dôvod, prečo zápas skončil tak, ako skončil.“

Výsledky – Slovenský pohár žien 2024 – ŠH Koniareň, Ružomberok

Piatok 16. február – 1. kolo

14.00 h: Slávia Banská Bystrica – CBK Košice 123:33

16.30 h: ŠBK Šamorín – Young Angels Košice 60:44

Sobota 17. február – semifinále

15.00 h: Piešťanské Čajky – ŠBK Šamorín 77:40

17.30 h: MBK Ružomberok – Slávia Banská Bystrica 60:70

Nedeľa 18. február – o konečné umiestnenie

13.30 h: MBK Ružomberok – ŠBK Šamorín 77:43

16.00 h: Piešťanské Čajky – Slávia Banská Bystrica 70:73 pp

Autor: (bl + web Slávia), Foto: fb Piešťanské Čajky (L. Ďuračka) a fb Slávia BB (I. Golembiovský)