0 /

Basketbalistky Slávie Banská Bystrica uspeli v štvrtom semifinálovom zápase play-off  ženskej Niké Extraligy. Na Liptove zdolali MBK Ružomberok o 18 bodov, hoci duel mal po prvom polčase lepšie rozbehnutý domáci celok, ktorý viedol o osem bodov. Bystrické pumy po obrate v tretej štvrtine už postup do finále z rúk nepustili a sériu vyhrali na zápasy 3:1. Boj o majstrovský titul zvedú s Piešťanskými Čajkami.

Ružomberok od úvodu diktoval tempo, a viedol. Tímu Juraja Suju sa darilo aj strelecky, najmä to Liptáčkam padalo z diaľky. Koniareň totiž často tlieskala aj úspešným trojkám v podaní domácich hráčok. Pumy dokázali ešte v prvej štvrtine reagovať na hru súpera a po desiatich minútach prehrávali len tesne o dva body – stav bol 19:17. Bystričanky boli v druhej štvrtine zúfalé, nevychádzali im často ani ľahké strely, družstvo bolo v niektorých fázach bezradné. Naopak, Liptáčky boli “v laufe”, darilo sa im, po 10-bodovej šnúre viedli na začiatku 16. minúty dvojciferným rozdielom – 31:19. V závere prvého polčasu sa Slávistkám podarilo znížiť aspoň na 8-bodový rozdiel – 33:25. Do šatne tak išli spokojnejšie Ružomberčanky, povzbudzované výborným fanklubom Concordia 1906, ku ktorému sa pridávala celá hala. Predvádzali basketbal na hranici svojich možností. V prvom polčase trafili až 6 trojok.

Po zmene strán akoby prišli na palubovku dve úplne iné družstvá. Ružomberku evidentne polčas uškodil, Slávii pomohol. Tím spod Urpína sa prebral z prvopolčasovej letargie a za päť minút stratu zmazal a začal si budovať vlastný náskok potom, ako si oba tímy vymieňali tesný náskok. Až v závere tretej desaťminútovky zabrali Slávistky, ktoré po skvelej štvrtine v ich podaní (10:29) išli do záverečného dejstva s 11-bodovým náskokom – 43:54. Domáce hráčky totiž začali kopiť chyby, nedarilo sa im v obrane, ani v útoku. Boli akoby obarené zmenenou hrou Bystrice, nedokázali na ňu správne a včas reagovať. Pumy v úvode štvrtej časti pokračovali v šnúre, ktorá bola napokon až 12-bodová. Domáce už nenašli sily na zázračný obrat a aj štvrtú štvrtinu vyhrali Slávistky, ktoré tak ovládli duel po výsledku 52:69 z pohľadu Liptáčok.

MBK Ružomberok – Slávia Banská Bystrica 52:69 (19:17, 33:25, 43:54) – konečný stav série 1:3.

Štvrtiny: 19:17, 14:8, 10:29, 9:15. Rozhodovali: Kúkelčík, Bartoš, Obertová. TH: 15/22 – 16/24, trojky: 7/21 – 5/11, fauly: 23 – 24, doskoky: 35 – 32, asistencie: 10 – 12, zisky: 9 – 10, straty: 26 – 21, bloky: 3 – 0, streľba z poľa: 15/52 (28%) – 24/50 (48%). Diváci: 611.

Zostava MBK Ružomberok a body: Yatskovets 10, Štefančová 6, Jarošová 5, Hadačová 3, Havranová 1 (Buknová 13, Kaliuzhna 8, Urbanová 6, Mikovčáková 0). TCH: 17. Urbanová, 25. Buknová, 26. J. Suja (tréner)

Zostava Slávia Banská Bystrica: Martišková 14, Mujović 11, Hruščáková 9, Bogićević 9, Holíková 4 (Malashka 9/10 doskokov, Brabencová 7, Sherrill 6, Striešová 0, da Cruz 0, Užovičová 0). TCH: 25. Malashka.

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Za ten druhý polčas, v ktorom sme sa vrátili do zápasu, si zaslúžime absolutórium. Povedali sme si v šatni, že takto to nemôže byť, ale nech sa nesnažíme rozhodnúť v prvých dvoch minútach. To sa aj stalo, krok po kroku sme najprv sťahovali stratu a potom aj budovali náskok. Statočne sme sa pobili s Jackovecovou pod košom. Kľúčová bola jednoznačne obrana. Začali sme hrať tak bojovne, ako ony doteraz. Súperovi sme sa ňou vyrovnali. Oľga toho mala dosť, a neprišiel nik iný, kto by jej pomohol. Navyše si myslím, že Ružomberok aj fyzicky odišiel. Pocity sú príjemné, už sme sa nechceli vracať domov. Gratulujem súperovi, hrali dobre. Ďakujem za nádhernú, prajnú atmosféru, z ktorej sa veľmi teším. Som hrdá na tím, že sme vo finále. Musíme si teraz oddýchnuť a pripraviť sa na finálovú sériu, ktorá, verím, bude pre diváka zaujímavá. Pobijeme sa o každé víťazstvo a bod.“

Natália Martišková, hráčka Slávie, 14 bodov: „Pocit zadosťučinenia. Táto sezóna bola turbulentná, vzostupy aj pády, ale nevzdali sme sa počas žiadneho úseku tejto sezóny. Pracovali sme tvrdo a tvrdou prácou sme sa dostali aj do finále. Ukončili sme sériu, budeme mať nejaký čas na odpočinok a verím, že do finále prídeme pripravené. V druhom polčase sme mali lepšie pripravené pozície, z ktorých sme strely začali premieňať. V prvom polčase neboli tie pozície také pripravené, boli zbrklejšie, tým pádom aj tá percentuálna úspešnosť ide dolu.“

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: „Pre nás to je trpká prehra. Veľmi sme sa prepadli v tretej štvrtine, takže som trošku sklamaný, že sme nedokázali odolávať viac a dlhšie kvalite a rotácii Banskej Bystrice. Súper to zaslúžene zvládol s tímom, ktorý má. Treba Bystričankám zablahoželať k postupu do finále. Prvý polčas sme mali vyhrať o 15 bodov, nie o osem. Bránili sme výborne, Slávia bola úplne bezradná. Nedokázali sme si však vybudovať komfortnejší náskok. Došli nám sily, zasekli sme sa v tretej štvrtine. Prestávka nás “vyrušila”, takisto ako v Banskej Bystrici v prvom zápase. Potom sme sa už nedokázali vrátiť do správnej koncentrácie a požadovanej intenzity. Súper zmenil obranu, my sme stratili disciplínu. Akoby nám odišla hlava. Na druhej strane dávam veľký kredit svojmu tímu. S takým družstvom, aké má Banská Bystrica, ktorý už dlho nebol na Slovensku takto postavený, sme zo 16 štvrtín vyhrali sedem. Ideme krok po kroku, nie je to zlá bilancia. Som rád, že sme mohli hrať doma aj druhý zápas. Gratulujem mojim dievčatám za túto sériu.“

Prvý zápas finálovej série medzi Piešťanskými Čajkami a Sláviou Banská Bystrica sa hrá v sobotu 20. apríla o 18.00 h v Piešťanoch. Hrá sa na tri víťazstvá.

Autor: (bl), Foto: fb MFK Ružomberok (R. Maškurica)