0 /

V stredu večer sa naše ´pumy´ predstavili v dohrávke 6. kola ženskej Niké extraligy u vicemajstra v Piešťanoch. Favoritom boli domáce ´čajky´, čo napokon na palubovke potvrdili. Duel vyhrali o dvadsaťpäť bodov 65:40.

Prvú štvrtinu začali naše basketbalistky dobre, ujali sa vedenia po trojke Striešovej a dvoch trestných hodoch van Dalen – bolo tak 0:5. Domáce zobrali výstrahu vážne a vyrovnali na 5:5. My sme ešte išli do vedenia po koši Vargovej (5:7), ale následne sme už presný zásah do prvej prestávky nezaznamenali. Za zostávajúcich sedem minút a tridsať sekúnd piešťanské basketbalistky otočili výsledok na 18:7, keď mali priveľa útočných doskokov a ´pumy´ sa nestíhali vracať do obrany. Druhá štvrtina už bola vyrovnanejšia. Bystričanky ju prehrali iba o štyri body, zaznamenali v nej až 14 bodov. Znížili sprvu stav na 18:11 a do 16. minúty ´čajky´ neodskočili na viac než desať bodov. Napokon však polčas skončil pätnásťbodovým rozdielom 36:21.

V tretej štvrtine zaknihovalo naše družstvo najmenej bodov – iba šesť, ale aj najmenej inkasovalo – štrnásť. Viac ako šesť a pol minútovú streleckú odmlku prerušila až úspešnými trestnými hodmi Janštová, znížila na 46:23 a v poslednej minúte tohto dejstva pridali dva koše za dva body z hry JanštováGrígerovou50:27. Štvrtá štvrtina zniesla z našej strany najprísnejšie kritériá. Prehrali sme ju len o dva body. Hneď v jej úvode sa dvakrát presadila pivotka Janštová (50:31), k nej sa postupne pridali van Dalen, Holíková, Vargová a trojkou Kollárová, ktorá znížila na 61:40. Škoda však poslednej necelej pol minúty duelu, počas ktorej sme inkasovali dva zbytočné koše od domácej Kozákovej. Celkovo nám dal súper priveľa bodov z protiútokov.

Fakty po zápase:

Piešťanské Čajky – BK ŠKP 08 Banská Bystrica 65:40 (18:7, 34:21, 50:27)

Štvrtiny: 16:7, 18:14, 14:6, 15:13. TH: 9/12 – 4/4. Trojky: 8 – 2. Fauly: 14 – 15. Rozhodovali: Turčin, Gacik a Macura.

Piešťanské Čajky: Tadič 14 (1), Želnyté 13 (2), Rusiňáková 11 (1), Boothe 6, Pirttinen 0 (Martišková 9 (3) + 10 doskokov, Kozáková 9, Vandlíková 3 (1), Kraislová 0, Dovčíková 0)

BK ŠKP 08: Vargová 10 + 9 doskokov, Van Dalen 6, Striešová 5 (1), Grigerová 4, Holíková 4 (Janštová 8, Kollárová 3 (1), Oborilová, Matejčíková a Neuschlová po 0)

Miloslav Michálik, tréner BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Prepadli sme v obrannej tranzícii, kde sme dovolili dať Piešťanským Čajkám 22 bodov z rýchleho protiútoku. Na druhej strane dostať 65 bodov od vicemajstra nie je zlé. Chýbalo nám väčšie sebavedomie v útoku, čo je škoda, pretože už dokážeme hrať v určitých úsekoch hry aj proti najsilnejším. Už teraz sa pripravujeme na sobotňajší domáci zápas s Popradom, ktorý bude pre nás dôležitý.“

Erika Holíková, hráčka BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „V prvom polčase a hlavne v prvej štvrtine sme nechávali súperovi veľa útočných doskokov. Tiež sme neboli dôsledné v návrate do obrany. Po prestávke sme o dosť zlepšili doskoky, no v útoku nám trvalo príliš dlho postaviť postupný útok. Myslím si, že posledná štvrtina, až na záver, bola z našej strany najlepšia.“

Dominika Kollárová, hráčka BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Zápas začal vyrovnane, avšak po pár minútach sa ukázala prevaha súpera. Čajky prevyšovali našu hru hlavne rýchlymi protiútokmi, ktoré sme nestíhali brániť. Napriek narastajúcemu náskoku sme sa snažili limitovať ich ľahké koše a nedať súperovi druhé šance, čo sa nám bohužiaľ nedarilo. Nakoniec však bol výsledok zápasu napriek nízkej úspešnosti streľby z našej strany prijateľný.“

Petra Oborilová, hráčka BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „V dnešnom zápase sa nám nedarilo odstaviť súpera na útočnom doskoku, kvôli čomu sme mu dali veľa druhých šancí na zakončenie. Tiež nám robil problém návrat do obrany. Do ďalšieho zápasu sa budeme určite viac sústrediť na tieto chyby a snažiť sa ich čo najviac obmedziť.“

Peter Jankovič, tréner Piešťanských čajok pre klubový web: Naše víťazstvo sa nerodilo ľahko. Banská Bystrica je nepríjemný súper s mladými dievčatami, ktoré sú behavé. Na môj vkus sme spravili veľa chýb, hoci sme súpera udržali len na 40 bodoch. Víťazstvo samozrejme teší, no mrzia ma zbytočné detské chyby v obrane, ktoré by sa nám nemali stávať. V náročnejších zápasoch sa nám to môže vypomstiť.“

Bystrické pumy sa najbližšie predstavia doma v sobotu 4. decembra o 18.00 hodine. V hale na Štiavničkách privítajú Poprad. Pre pandemické opatrenia Vlády SR sa hrá bez divákov.

Nášmu BK ŠKP 08 patrí v tabuľke štvrtá priečka, na konte má päť výhier, Poprad je šiesty s tromi výhrami. Na čele je Ružomberok bez prehry s desiatimi víťazstvami, druhé Piešťanské Čajky deväť duelov vyhrali a jeden prehrali. Tretie sú Košičanky so šiestimi výhrami a štyrmi prehrami.

Autor: (job), Zdroj: BK ŠKP 08 Banská Bystrica, Foto: fb Piešťanské Čajky