Bystrické ´sovičky´ zvládli súboj so Spišiačkami o poslednú priečku + HLASY

0 /

Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica skončia v ženskej extraligy po základnej časti na siedmej predposlednej priečke. Rozhodol o tom sobotňajší duel s posledným celkom ŠKBD Spišská Nová Ves. Univerzitné ´sovičky´ ho zvládli i bez skúsených hráčok Števulovej a Piperkovej.

Domáce sa v úvode rýchlo ujali vedenia 9:0 a komfortný náskok si udržiavali až do druhej štvrtiny. Tú začali veľmi zle, za dve minúty sa Spišiačky dotiahli na rozdiel štyroch bodov 23:19, keď sa presadzovali LysováJarošovou. Na tento vývoj odpovedala dvoma košmi v rade banskobystrická basketbalistka Chovancová, ale tri minúty pred polčasom hostky dokázali znížiť znovu a tentoraz iba na rozdiel dvoch bodov 29:27. Dôležitá bola reakcia našej Dobrotovej za tri body a pred polčasom i body Šunovej. Na veľkú prestávku sa tak išlo za stavu 38:29.

V tretej štvrtine nič nenasvedčovalo tomu, že by mohla nastať v tomto zápase dráma. Hráčky UMB si udržiavali náskok, dokonca ho aj navýšili na 50:38. Lenže v štvrtej desaťminútovke, najmä v úvode poľavili. Priveľa priestoru dostali Lysová Jarošovou a razom bolo 51:47, po faule na Pokrievkovú s jej presným zásahom a premeneným trestným hodom dokonca 53:50. Do hry tak išla kapitánka Turčanová a jej dôraz pred košom na súpera platil. Dala dva kľúčové koše v rade a dôležité bolo, že na trojku hosťujúcej Hrušovskej (59:55) zareagovala rovnako trojkou naša Mrváňová (62:55). Spišiačky si potom zobrali oddychový čas, po ktorom z trestných hodov znižovala necelé dve minúty pred koncom Jarošová, avšak za UMB sa znovu presadila dvakrát kapitánka a pivotka Turčanová, podporila ju presným zásahom i Chovancová, takže bystrické ´sovičky´ sa napokon mohli tešiť až z desaťbodovej výhry. Vynikli najmä v obranných doskokoch a vyšli im rýchle protiútoky. Spišiačky dali viac košov spoza veľkého oblúka, zaznamenali menej strát a viac ziskov.

BK ŠK UMB Banská Bystrica – ŠKBD Spišská Nová Ves 67:57 (23:11, 38:29, 50:38)

Štvrtiny: 23:11, 15:18, 12:9, 17:19. TH: 26/16 – 15/12, trojky: 3 – 7, fauly: 21 – 21. Rozhodovali: Doušek, Donovalová a Cibulka. Bez divákov.

UMB: Dobrotová 3 (1), Paulechová 4 + 8 doskokov, Adriana Moravčíková 2, Turčanová 8 + 13 doskokov, Chovancová 15 + 7 doskokov (Luptáková 0, Šunová 9, Vyšná 3, Kovalenko 17 + 9 doskokov, Mrváňová 6 (2), D. Žilinská 0)

Najviac bodov Sp. N. Ves: Lysová 18 (3), Jarošová 16 (1) + 7 doskokov, Bučková 6 (2).

Hlasy po zápase pre bystricoviny.sk:

Andrea Izáková, trénerka UMB: „Zápas bol ako na hojdačke. Úvod dobrý, potom sme súpera nechali trošku rozohrať, ale vždy sme sa snažili udržať si určitý bodový rozdiel v náš prospech. Vedeli sme, že tento zápas chceme vyhrať. Všetky hráčky zabojovali tak, aby to pre nás šťastne skončilo. Chýbali nám skúsené hráčky Števulová a Piperková, sú ešte po chorobách, nemohli hrať. Je teda pozitívne, že sme vyhrali aj bez nich. Môže nám to pomôcť pred nadstavbou, že sme to zvládli i v takomto zložení. Navyše sme nemali ani veľa možností na tréning, takže na úvod roku sa môžeme tešiť i z tohto desaťbodového víťazstva. Gratulujem k nemu dievčatám.“

Gabriela Turčanová, najviac doskokov v zápase, kapitánka UMB: „Duel bol napätý až do samého konca. Veľmi sme sa snažili. Mali sme možno väčšiu dravosť než Spišiačky. Tie nás však tlačili celý čas, nič nebolo jasné. Som rada, že to v štvrtej štvrtine takto dobre pre nás dopadlo. Rozhodla naša výšková prevaha a zapracovali sme i na rýchlych protiútokoch. Tie sa nám taktiež vydarili. Sme radi za toto víťazstvo a v šatni si ho aj patrične užijeme.“

Rebeka Chovancová, hráčka UMB, 15 bodov + 7 doskokov: „Hlavné je, že sme dnes zabojovali, i keď tam boli chyby. Tie sa určite budeme snažiť odstrániť. Myslím si, že sme hrali srdcom a aj preto sme to zvládli. Bolo cítiť, že nám chýbajú skúsenejšie hráčky Števulová a Piperková, no dokázali sme napokon vyhrať i bez nich a to je hlavné.“

Jana Lysová, najviac bodov v zápase, kapitánka Sp. N. Vsi:  „Zdramatizovali sme zápas, takže z tohto pohľadu môžeme byť spokojné, neodohrali sme veľa vyrovnaných partií v tejto sezóne v extralige. Máme totiž veľmi mladé družstvo. Nie sme až tak vyspelé, aby sme mohli odolávať celých štyridsať minút. Na konci stretnutia sme už nevládali, keďže sme mali úzku rotáciu. Ušli nám hráčky súpera z rýchlych protiútokov a Bystričanky mali aj výškovú prevahu, preskákali nás pod košom. Je ťažšie pre nás mladé a fyzicky slabšie, vzrastom nižšie hrať proti vysokým hráčkam UMB. Napriek tomu môžeme byť s výkonom spokojné a uvidíme, čo prinesú ďalšie zápolenia v nadstavbe.“

Autor: (bl), Foto: BK ŠK UMB