Bystrické ´pumy´ získali juniorský majstrovský titul Slovenska + HLASY

2 /

Juniorské basketbalistky ZŠ Zvolen – ŠKP 08 Banská Bystrica, t. j. ´bystrické pumy´ získali majstrovský titul SR vo svojej vekovej kategórii U 19. Vo finálovom stretnutí v Starej Turej zdolali Young Angels Košice 52:43.

Náš juniorský celok v rámci turnaja Final 4 v Starej Turej, kde si to o majstrovský titul rozdali štyri najlepšie družstvá v krajine v tejto vekovej kategórii, zdolal najprv v sobotu BAM Poprad 60:47. Veľkú zásluhu mali na tom najmä pivotka Vargová, ktorá zaznamenala 15 bodov a 9 doskokov a Janštová s 21 bodmi a 13 doskokmi. Už v prvej štvrtine mladé ´pumy´ viedli o jedenásť bodov (20:9), druhá im nevyšla podľa predstáv, prehrali ju o dva body, no v tretej už dominovali, vytvorili si komfortný dvadsať bodový náskok (53:33) a hoci štvrtá štvrtina skončila v náš neprospech 7:14, víťazstvo bolo naše a mierili sme tak zaslúžene do finále.

V nedeľnom súboji o majstrovský titul s Young Angels Košice sme ťahali v úvodných troch minútach za kratší koniec. ´Anjelky´ viedli 4:1, no následne sa v prvej štvrtine už nedokázali presadiť a ´pumy´ skóre otočili za 6:18 min. na 4:13. Vyrovnávala Oborilová, do vedenia poslala družstvo Janštová na 4:9 a pridala sa k nej Holíková – 4:13. V druhej štvrtine Košičanky zdvihli hlavy hore, vyhrali ju 17:9. Postupne skresali náš náskok, v 15. minúte bolo 14:19, my sme sa strelecky odmlčali na takmer štyri minúty, čo súper pretavil do vedenia 20:19! Pred polčasom však Vargová premenila tri zo štyroch trestných hodov, na prestávku tak išli juniorky ŠKP 08 o niečo spokojnejšie, stav bol 21:22.

V tretej štvrtine sme jasne dominovali. Vyhrali sme ju o jedenásť bodov. Najprv však súper išiel do vedenia po košoch Duličovej a Ištoňovej (25:22), trojkou Oborilová vyrovnala a Janštová nás dvojkou poslala do vedenia 27:25. Na to ešte reagovala opäť Duličová (27:27), ale následne Young Angels nezaknihoval kôš do konca tohto dejstva, konkrétne takmer päť a pol minúty, čo sme dokonale využili Vargovou, Janštovou a Žilinskou. Do záverečnej desaťminútovky sa išlo za stavu 27:39 a v nej sa už aj taktizovalo. Košičanky boli najbližšie k dráme v 33. minúte, keď znížili na 35:42, no potom faulovali a po trestných hodoch sa ´pumy´ súperovi opäť vzdialili na väčší rozdiel 35:46. Vzápätí zabrali ešte mladé Východniarky. Duličovou, Majorošovou a Kristlovou sa dotiahli na rozdiel piatich bodov dve a pol minúty pred koncom – 43:48, ale záver sme si postrážili, ´anjelky´ už nezaknihovali kôš, z trestných hodov sme napokon dokázali ešte výsledok prikrášliť na 43:52.

Veľkú zásluhu na úspešnom finálovom zápase mali čo sa týka bodov najmä štyri naše hráčky, pivotky Vargová a Žilinská a potom Oborilová s Janštovou, ktorým ešte sekundovala Holíková.

V all stars turnaja sa napokon ocitli dve naše najlepšie ´pumy´ Zuzka Vargová a Nina Janštová.

Young Angels U 19 Košice – ZŠ Zvolen / BK ŠKP 08 Banská Bystrica 43:52 (4:13, 21:22, 27:39)

Štvrtiny: 4:13, 17:9, 6:17, 16:13. Trojky: 0 – 5, TH: 17/9 – 40/29. Fauly: 28 – 15. Rozhodovali: Bara a Čornaj.

Najviac bodov Young Angels: Duličová 14, Ištoňová 8, Kristlová 8 + 12 doskokov.

ZŠ Zvolen / BK ŠKP 08 B. Bystrica: Oborilová 11 (3), Neuschlová 0, Vargová 10 + 17 doskokov, Holíková 7 (1), L. Žilinská 11 (Rausová 1, Janštová 12 (1) + 10 doskokov, Šimčíková 0, Kollárová 0)

HLASY PO ZÁPASE:

Miloslav Michálik, tréner nášho juniorského družstva (po dohode s Milanom Špinerom): „Sme šťastní, že sme v tejto dlhej a nekonečnej sezóne dokázali uspieť. Vedeli sme proti akému súperovi nastúpime vo finále, pretože s Young Angels Košice sme dlhodobo dominujúci v tejto vekovej kategórií. Myslím si, že posledný zápas bol peknou bodkou za touto sezónou. Úspech sa nerodil ľahko a všetci sme pociťovali obrovský tlak. Napriek menším výpadkom sme však zápas mali pod kontrolou a keď sme sa držali herného plánu, tak sme boli lepším družstvom. Košiciam sme oplatili finálovú prehru z kategórie U23, kde sme aj napriek mladšiemu tímu mohli pomýšľať na víťazstvo. V tomto zápase sa dievčatá zomkli, odovzdali srdce a dokázali sa skoncentrovať k peknému, tímovému výkonu. Ďakujeme im za prístup a poctivú robotu počas celej sezóny, ktorá trvala neuveriteľných 10 a pol mesiaca, v ktorom odohrali zápasy v súťažiach extraligy žien, extraligy do 23 rokov a juniorskej kategórií do 19 rokov. Priznám sa, že po zápase som mal obrovský nával emócií a len ťažko som v šatni zadržal slzičky šťastia, pretože to, čo dokázalo toto družstvo v tejto sezóne, je obdivuhodné. Ukázali charakter, mentálnu a fyzickú silu a ochotu potlačiť individuálny úspech v prospech kolektívu.“

Zuzka Vargová, naša najlepšia pivotka: „Vo finálovom zápase sme sa stretli s tradičnými rivalmi z Košíc. Súperov poznáme veľmi dobre a preto sme sa na nich poctivo pripravovali, to isté platilo aj z ich strany. V tomto dueli nerozhodol len basketbal, ale emócie, vášeň a túžba pre víťazstvo. Na zápas sme nastúpili s jasným cieľom, vyhrať. Inú možnosť sme ani nebrali do úvahy. Podali sme kolektívny výkon nielen hračky na ihrisku, ale aj na lavičke. Keď sme robili to, čo tréner povedal, tak sme si budovali náskok. V niektorých momentoch mi prišlo, že sme prestavali veriť v šťastný koniec. Súperky na nás tlačili agresívnou hrou, aby sme robili ľahké chyby, my sme sa však nedali a na palubovku sme vniesli pokoj a vyrovnanosť. O to viac sme sa snažili, lebo v tomto zložení sa už nestretneme. Mnohé hráčky odchádzajú študovať. Tento turnaj potvrdil, prečo je basketbal kolektívny šport a jednotlivec nemá šancu utiahnuť celý zápas. Z výhry sa veľmi tešíme. Zisk zlata je veľmi pekná rozlúčka s mládežníckou kategóriou. Ešte nikdy som nezažila sezónu tak dlhú ako je táto. Trénovali sme skoro 11 mesiacov bez prestávky. Bolo to veľmi náročné nielen fyzicky, ale aj psychicky. My, ako mladé hračky sme v extralige nabrali veľa cenných skúseností, ktoré sme využili neskôr v našich kategóriách, kde sme dominovali. Tohtoročnú sezónu považujem za veľmi vydarenú, pretože sa nám podarilo veľa úspechov – 4.miesto v extralige žien, 2. miesto v kategórii U23 a 1.miesto v našej kategórii, čo si najviac ceníme.“

Petra Oborilová, jedna z našich najlepších hráčok: „Táto sezóna bola jednoznačne jedna z najdlhších a najnáročnejších, aké sme zažili, hlavne po mentálnej stránke. Sme rady, že sa nám podarilo celý rok ťahať za jeden koniec a neustále sa zlepšovať ako kolektív, čo sa prejavilo na každom jednom turnaji a najviac na finálovom zápase. Cely zápas sme bojovali jedna za druhú a sústredili sa na náš cieľ až do poslednej sekundy. Z víťazstva sa veľmi tešíme a ideme si užiť zaslúžené voľno.“

Daniel Jendrichovský, tréner mladých Košičaniek: „Finále naplnilo všetky predpoklady rivality medzi dlhoročnými súpermi. Neospravedlniteľná chyba Hracej komisie, ktorá dovolila hrať tento zápas v nebezpečnom prostredí poznačila celý priebeh finále. Bystrica je zaslúžene majstrovská, dokázala okrem výbornej obrany aj trafiť za tri, no pachuť nerovných podmienok bude ešte dlho bolieť. Druhý polčas hrubo ovplyvnil rozhodca Čomaj, ktorý bol hanbou tohto zápasu. Kopil chybu na chybu a ani výborný druhý rozhodca Bara nestačil napravovať jeho hrubé chyby. Nominačná komisia Združenia rozhodcov by sa mala hanbiť za takúto nomináciu. Celoročné úsilie je zničené slabučkým a nekompetentným rozhodcom! Pomer TH 17 – 40 je vo vyrovnanom zápas jasným dôkazom. Nechcem tým ani náhodou znižovať dobrú prácu trénera Michálika, ktorý družstvo výborne takticky pripravil a „vygumoval“ Aňu Kaliuzhnu a maximálne využil fyzickú prevahu svojich hráčok.“

1. ZŠ ZVOLEN / BK ŠKP 08 B. BYSTRICA, 2. YOUNG ANGELS U 19 Košice, 3. MBK Stará Turá, 4. BAM Poprad, 5. ŽBK Rožňava.

Autor: (job), Foto: fb Bystrické pumy + MBK Stará Turá