Bystrické pumy vyhrali v Poprade, sú piate po základnej časti extraligy + HLASY

0 /

Basketbalistky ŠKP 08 Banská Bystrica si dôležitou výhrou v Poprade vybojovali piate miesto po základnej časti v slovenskej extralige žien. Pod Tatrami vyhrali o šesť bodov, keď zdravotne indisponovaného kouča Mila Michálika nahradil na trénerskom poste jeho asistent Milan Špiner. Do kádra sa už vrátili uzdravené skúsenejšie hráčky.

Stretnutie bolo od začiatku vyrovnané. V úvode išli Bystričanky do päťbodového vedenia (0:52:7), no domáce rýchlo skóre otočili na 9:7 a pred prvou prestávkou viedli dokonca Popradčanky o päť bodov – 16:11. Napokon skončila prvá štvrtina vďaka nášmu lepšiemu záveru len o bod 17:16. V druhej desaťminútovke sa ´pumy´ dokázali presadiť až po dlhých tri a pol minútach, Holíková znížila na 20:19 a postarala sa aj o obrat na 20:22. Súper kontroval Rodákovou, každý chvíľku ´ťahal pílku´. Pred polčasom však Bystričanky na kôš Sojákovej na 28:25 odpoveď nenašli, takže na veľkú prestávku odchádzali spokojnejšie basketbalistky BAM-u.

Ani tretia štvrtina sa nevyvíjala príliš ideálne pre bystrické ´pumy´. Menší náskok Popradu neustále iba doťahovali, v 25. minúte Striešová vyrovnávala skóre na 30:30, no vzápätí po trojke Rodákovej a dvojke exbystričanky Grígerovej bolo 35:30. Dostavil sa na našej strane výpadok, čo ešte využila Sojáková, zvyšovala na 38:30. Následne na trojku našej Matejčíkovej odpovedala trojkou Grígerová (41:33), no dôležité boli zásahy ´púm´ JanštovejMatejčíkovej pred treťou prestávkou na 41:37.

Až štvrté dejstvo splnilo z pohľadu Banskobystričaniek prísnejšie kritériá. Zlepšili sme obranu a postupne sme sa začali presadzovať pod košom. Pivotka Vargová v 36. minúte otočila stav na 43:45 a na trojku domácej Barboričovej odpovedala rovnakým spôsobom naša Belušová. Záver duelu naše ŠKP 08 zvládlo lepšie, kľúčová bola trojka Matejčíkovej 46 sekúnd pred koncom a defenzívny doskok Striešovej.

Bystrické pumy si týmto víťazstvom v záverečnom vystúpení základnej časti extraligy žien vybojovali 5. miesto a v nadstavbovej časti, do ktorej si družstvá prenášajú len výsledky vzájomných zápasov zo základnej časti, sa tak predstavia v skupine B o 5. až 8. miesto určujúcej svojím poradím nasadenie tímov do štvrťfinále play-off.

V úvodnom kole nadstavbovej časti privíta BK ŠKP 08 Banská Bystrica na domácej palubovke ŠH Dukla na Štiavničkách v sobotu 16. januára o 18.00 hodine aktuálne posledný celok súťaže ŠKBD Spišská Nová Ves.

BAM Poprad – BK ŠKP 08 Banská Bystrica 47:53 (17:16, 28:25, 41:37)

Štvrtiny: 17:16, 11:9, 13:12, 6:16, TH: 11/5 (45 %) – 15/8 (53 %), trojky: 6 – 5, fauly: 18 – 15, doskoky: 43 – 43, asistencie: 11 – 7, zisky: 6 – 11, straty: 17 – 11, bloky: 2 – 2, streľba z poľa: 18/54 (33 %) – 20/69 (32 %)

BAM:  Sojáková 16 (2) + 9 doskokov, Rodáková 14 (2) + 9 doskokov, Grigerová 9 (1) + 8 doskokov, Vyšňová 3, Barillová 2 (Barboričová 3 (1), Kmetoniová 0, Kollárová 0, Natália Michlíková 0, Nina Michlíková 0,), vyfaulovaná: Vyšňová (39. min)

ŠKP 08:  Holíková 8 (1), Vargová 8 + 9 doskokov, Striešová 7 (1) + 8 doskokov, Belušová 6 (1), Mesárošová 3 (1) (Matejčíková 11 (2), Janštová 4, van Dalen 3, Žilinská 3, Oborilová 0, Neuschlová 0, Šimčíková 0)

Milan Špiner, tréner ŠKP 08 Banská Bystrica: „Po dvoch zápasoch proti majstrovi nás čakal súboj o 5. priečku. Vedeli sme, že to nebude nič ľahké, čo nám aj samotný priebeh potvrdil. Nakoniec sme to zvládli a to ma teší. V zápase sa nakopilo kopec nepresností, ale to sa stane každému, že niekto netrafí strelu alebo stratí loptu, to patrí k hre. Čo ma však mrzí najviac je fakt, že sme mali úseky, v ktorých sme absolútne vypúšťali v nasadení. Nie je mysliteľné, aby sme stále museli riešiť, či niekto vyšprintuje, bráni naplno, či ide na doskok. To je na tejto úrovni neakceptovateľné. V tíme je 16 dievčat a žiadna nemá miesto na zápas isté. Keď už nič iné, tak aspoň toto by mala byť motivácia odmakať každú chvíľu na ihrisku a to nie len na zápase, ale aj na tréningu. Bol by som rád, keby sme zmenili nastavenie hláv. Basketbal je kolektívna hra a je potrebné, aby každá jedna hráčka povýšila tímový úspech nad svoje osobné záujmy a ego. Len tak sa môžeme posunúť ako individuality, ale hlavne ako tím.“

Lucia Striešová, skúsená hráčka ŠKP 08 Banská Bystrica: „Tento zápas bol pre nás veľmi dôležitý, nakoľko to bol priamy súboj o 5. miesto v tabuľke a vedeli sme, že Poprad sa pokúsi túto pozíciu získať. Ešte špecifickejším pre nás bol tento duel v tom, že pre niekoľko hráčok z nás to bol prvý zápas po prekonaní ochorenia Covid-19 a takisto sme pricestovali do Popradu bez nášho hlavného trénera. Celý zápas bol veľmi vyrovnaný, no z našej strany si myslím, že sme nepodali vôbec ideálny výkon, či už v obrane alebo v útoku. Takisto sme mali veľmi zlú streľbu, a nepremenili sme ani niekoľko jasných pozícií spod koša. Našťastie sme zabrali v poslednej štvrtine a otočili tak zápas v náš prospech, no musím povedať, že na toto víťazstvo sme sa veľmi natrápili.“

Autor: (bl), Foto: archív fb ŠKP 08 (I. Golembiovský)