Bystrické pumy v Košiciach dlho odolávali, neubránili však Jurčenkovú + HLASY

0 /

Basketbalistky ŠKP 08 Banská Bystrica sa v prvom zápase play-off ženskej Niké extraligy o konečné tretie miesto predstavili na palubovke Young Angels Košice. Favorizovaný bol domáci tím, avšak v boji o medaily sa naše ´pumy´ ocitli vôbec po prvýkrát a poriadne nabudené sa chceli rozhodne popasovať o bronz. To by ale museli ustrážiť skúsenú pivotku súpera Jurčenkovú. Tá totiž zaznamenala až 35 bodov a 17 doskokov, doslova bola na neudržanie.

Prvá štvrtina bola dlho vyrovnaná. Viedli sme v nej aj o dva body (2:4), v piatej minúte bol stav vyrovnaný 10:10. Lenže problémy sme mali s bránením dvoch domácich hráčok, ktoré sa neustále presadzovali, išlo o BohušovúJurčenkovú. Najmä vďaka nim sa ´Angels´ opäť dostávali do vedenia a my sme už potom iba znižovali. Po dvoch zásahoch van Dalen na 17:1419:16. Posledné tri minúty úvodného dejstva sa Bystričanky strelecky odmlčali a súper sa zásahmi Jurčenkovej odpútal na rozdiel siedmich bodov – 23:16. V druhej štvrtine sme znížili na 25:20, ale ´svoje´ si naďalej išli JurčenkováBohušovou. V pätnástej minúte trojkou znížila naša uzdravená Lucia Striešová na 32:23 a potom dvojkou na 35:25. Napokon však polčas skončil trinásťbodovým rozdielom po výsledku 46:33.

Tretia štvrtina vyšla bystrickým ´pumám´ najlepšie. Vyhrali ju o štyri body, z ich pohľadu 18:14. Za päť minút sme náskok súpera stiahli na rozdiel ôsmich bodov po zásahoch Belušovej, StriešovejVargovej (52:44), no potom si košický kouč zobral oddychový čas a ten zabral. Jeho zverenkyne dali šesť bodov v rade a opäť sa odpútali. My sme kontrovali trestnými hodmi Matejčíkovej Belušovej 58:48 a vďaka trojke Oborilovej sa išlo do štvrtej štvrtiny za stavu 60:51. Posledná desaťminútovka však už jasne patrila Košičankám. Po koši Vargovej na 63:53 sme sa tri a pol minúty nevedeli presadiť a Východniarky už viedli o pätnásť bodov. Po dvojke Striešovej a trestných hodoch Matejčíkovej to bolo tri minúty pred koncom 68:57, ale záver juniorské hráčky v tíme ŠKP 08 nezvládli, hoci aj na strane Košíc dostali príležitosť juniorky, takže výsledkom bola napokon krutá prehra až o 22 bodov.

Odveta je na programe v sobotu v hale na Štiavničkách, ak hostky vyhrajú, získajú bronzové medaily.

YOUNG ANGELS Košice – BK ŠKP 08 Banská Bystrica 81:59 (23:16, 46:33, 60:51), stav série 1:0, hralo sa v Angels aréne Košice

Štvrtiny: 23:16, 23:17, 14:18, 21:8, TH: 12/10 (83 %) – 21/16 (76 %), trojky: 7 – 5, fauly: 20 – 13, doskoky: 41 – 31, asistencie: 28 – 8, zisky: 11 – 7, straty: 20 – 21, bloky: 4 – 5, streľba z poľa: 32/65 (49 %) – 19/54 (35 %)

Angels:  Jurčenková 35 + 17 doskokov, Drobná 5 (1), Urbanová 4 (1), Blanárová 2, Bartánusová 0 (Bohušová 18 (4), Dulovičová 9 (1), Kaliuzhna 4, Mikovčáková 2, Virasztóová 2, Plavnická 0)

ŠKP 08:  Striešová 17 (3), Belušová 12, Holíková 3 (1), Vargová 6 + 9 doskokov, van Dalen 9 (Oborilová 5 (1), Matejčíková 4, Žilinská 3, Janštová 0, Mesárošová 0)

Miloslav Michálik, tréner ŠKP 08 Banská Bystrica: „Vedeli sme kde je sila súpera. Ubrániť Anku Jurčenkovú v dolnom postavení je nesmierne ťažké. Aj keď v niektorých momentoch to vychádzalo. Podarilo sa nám ubrániť ostatné hráčky, až na Bohušovú, ktorej sme darovali 15 bodov v prvom polčase po našich chybách v obrane. Takže ak by sme dokázali minimalizovať výkon týchto dvoch hráčok, výsledok mohol byť úplne iný. Veľmi ma nahneval výkon junioriek posledné dve minúty, ktoré sme prehrali 2:10. To je neospravedlniteľné. A hrali proti sebe juniorské päťky oboch tímov. Takto sa o medaily nebojuje a pokazili si celý dojem zo svojho výkonu.“

Lucia Striešová, najviac bodov za ŠKP 08 Banská Bystrica: „V dnešnom zápase sme jasne vedeli, čo musíme na 100% plniť, aby sme mohli hrať s Košicami dobrý zápas, čo sa ale nestalo. V prvom polčase sme absolútne pohoreli pri obrane najlepšej hráčky Košíc, a takisto sme nechali v niektorých momentoch domácemu družstvu otvorené strely za tri, z čoho bol rozdiel na polčase dvojciferný v náš neprospech. Do druhého polčasu sme nastúpili oveľa lepšie, plnili sme taktiku, ktorú sme mali stanovenú od začiatku a podarilo sa nám dotiahnuť na ešte hrateľný stav. V poslednej štvrtine sme držali krok so súperom, ktorý si však náskok kontroloval. Až do záveru poslednej štvrtiny sme podali dobrý výkon. Mrzí i mňa ma záver zápasu, ktorý bol úplne nezvládnutý. Myslím si, že záverečný výsledok nezodpovedal tomu, čo sme predviedli po predchádzajúcich 38. minút.“

Lucia sa vyjadrila aj k sobotňajšej domácej odvete, na ktorej ani bystricoviny.sk nebudú chýbať: „Postup do semifinále nás potešil, ale tú hornú štvorku nechceme odohrať iba tak. Určite teda doma zabojujeme aspoň o jedno víťazstvo.“

Radko Dvorščák, tréner Young Angels Košice: „Nebol to jednoduchý zápas, ale my sme aj očakávali náročnú sériu. Napriek tomu som presvedčený o tom, že máme na viac, než sme ukázali. Pripravovali sme sa zodpovedne, ale ak tam nebude väčšia energia a ochota hráčok zabojovať, tak sa budeme takto trápiť. Je super, že máme v tíme Anku Jurčenkovú, ale v takýchto zápasoch by sme na nej nemali byť takto závislí. Iniciatívu by mali prebrať aj ostatné dievčatá a verím, že sa nad sebou niektoré hráčky zamyslia. Vieme, že to nebude v odvete pod Urpínom ľahký zápas. Bystrica ukázala, že vie hrať a vie hrýzť. K úspechu nás privedie iba kolektívny a obetavý výkon.“

Anna Jurčenková, najlepšia hráčka zápasu: „Dievčatá sa na mňa možno spoliehali až príliš, ale možno sa u nich prejavil rešpekt. Ocitli sme sa v pozícii favorita a to niekedy zväzuje ruky. Play-off nie je nikdy jednoduché a Banská Bystrica nemá čo stratiť. Do semifinále sa dostali po rokoch a vedeli sme teda, že budú bojovať. Určite to bude aj u nich v Bystrici opäť ťažké. Ony nemajú čo stratiť a pôjdu do toho naplno. Verím, že sa poučíme z našich chýb a uvedomíme si, o čo bojujeme celú sezónu. Potrebujeme ukázať vôľu po zisku tretieho miesta.“

Laura van Dalen, skúsená hráčka ŠKP 08 Banská Bystrica: „Mala som pocit, že sme v tomto zápase boli raz hore a raz zas dole. Samé sme sa presvedčili, že nastavená taktika funguje. Základom je zotrvať v tom, čo funguje, spolupracovať a eliminovať základné chyby, ktorými dávame súperovi ľahké lopty. Vieme, čo zmeniť do sobotného zápasu a ja verím, že podáme energický tímový výkon, ktorý naše družstvo vie a niekoľkokrát v tejto sezóne ukázalo.“

Autor: (bl), Foto: goodangelskosice.eu (zo zápasu)