Bystrické ´pumy´ trápili Piešťanské Čajky, vyhrali prvý polčas + HLASY

ŠPORT
0 /

Basketbalistky BK ŠKP 08 Banská Bystrica v 3. kole nadstavby ženskej Niké extraligy v skupine o 1. až 4. miesto podľahli na palubovke Piešťan domácim Čajkám o 26 bodov. Prvý polčas však vyhrali o dva body! Predstavila sa už aj nová posila nášho tímu Kyra Lambert, no odohrala len niečo cez päť minút v prvej štvrtine, keďže bola žiaľ rozhodcami vylúčená.

Bystrické ´pumy´ išli na palubovke vicemajstra do vedenia zásluhou novej posily Kyry Lambert. Dala úvodnú dvojku, po nej i trojku a domáci favorit prehrával 0:5. Neustále iba doťahoval stratu, spoza veľkého oblúka to padlo aj našej kapitánke Striešovej a rozohrávačke Grígerovej. A keď pridala kôš pivotka BK ŠKP 08 Vargová, stav bol 5:13. Čajky v ďalších minútach znížili na rozdiel dvoch bodov, my sme však po dvoch diskutabilných nešportových chybách Kyry prišli o túto spomínanú americkú hráčku. Už nemohla zasiahnuť do hry. Napriek tomu sme sa presadzovali. Druhá legionárka z USA na poste pivotky Burney-Robinson menila vývoj na 11:15. Potom naše basketbalistky zaznamenali dva a pol minútový výpadok, počas ktorého Piešťany zaknihovali tri koše v rade a otočili na 17:15. Záver úvodnej štvrtiny vyšiel ´pumám´, tie po dvojkách VargovejStriešovej znovu strhli vedenie na svoju stranu – 17:19. Aj v druhej štvrtine to bolo veľmi vyrovnané. Darilo sa pivotke Burney-Robinson, ktorá pridala päť bodov v rade. V 14. minúte sme jej zásluhou viedli – 19:24. Lenže po koši Striešovej na 23:26 sa ´pumy´ strelecky odmlčali na takmer tri minúty a domáce otočili na 28:26. Záver polčasu nám opäť vyšiel, keď sa presadili StriešováGrígerovou a po trestných hodoch Kollárovej sme polčas vyhrali o dva body! Na prestávku išli obe družstvá za stavu 33:35.

Žiaľ tretia štvrtina našim basketbalistkám vôbec nevyšla. Súper nasadil najsilnejšiu zostavu a začal aj lepšie brániť, najmä zagresívnil hru na hranici únosnosti. Navyše hneď v úvode išiel do trháku 6:0, my sme kontrovali ešte Grígerovou na 39:37, lenže potom nám to nepadalo do koša a počas nášho štvorminútového výpadku zaknihovali Piešťany ďalšiu šnúru 6:0. Pomohol nám až oddychový čas za stavu 45:37, znížila po ňom Burney-Robinson, ale následne sme sa už do konca tohto dejstva nepresadzovali (viac než tri minúty) a vicemajster sa definitívne upokojil a strhol zápas veľmi tvrdou hrou na svoju stranu – 49:39. V štvrtej štvrtine sa obraz hry z tej tretej príliš nemenil. My sme prišli o vyfaulovanú Burney-Robinson a už nám dochádzali aj sily. Čajky na palubovke ukazovali svoju kvalitu a zveľaďovali svoj náskok. Ten sa napokon zastavil na čísle 26. Najväčšiu zásluhu na výhre domáceho družstva mala 20 bodová Sarah Boothe, ktorá pod vysokými košmi pridala ešte desať doskokov.

Fakty po zápase:

Piešťanské Čajky – ŠKP 08 Banská Bystrica 75:49 (17:19, 33:35, 49:39)

Štvrtiny: 17:19, 16:16, 16:4, 26:10. TH: 14/9 – 8/7. Trojky: 6 – 4. Fauly: 14 – 16. Doskoky: 35 – 38, asistencie: 21 – 10, zisky: 12 – 8, straty: 15 – 24, bloky: 6 – 0, streľba z poľa: 30/61 (49 %) – 19/60 (31 %). Rozhodovali: Margala, Turčin a Cibulka. Diváci: 170.

Čajky: Boothe 20 + 10 doskokov, Martišková 15 (3), Tadić 13 (1) + 8 asistencií, Rusiňáková 4, Hašková 4 (Pirttinen 9 (2), Kozáková 8, Kraislová 2, Dovčíková, Gavláková, Vandlíková)

Pumy: Striešová 14 (2), Burney–Robinson 13 + 8 doskokov, Grígerová 7 (1), Lambert 5 (1), Vargová 6  (Kollárová 2, Oborilová 2, Holíková, Neuschlová).

Hlasy po zápase:

Miloslav Michálik, tréner BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Veľmi ťažko sa mi hodnotí zápas. Hneď v úvode sme prišli o Kyru. Pre mňa ťažko pochopiteľné. Ale aj napriek tomu sme držali krok so súperom. Hrali sme s energiou, disciplinovane. Prvý polčas bol z našej strany skutočne dobrý. V druhom Piešťanské Čajky zagresívnili hru v obrane, s čím sme mali problém. Nedokázali sme sa bodovo presadiť. Myslím si, že už aj dochádzali sily, hlavne po tom, čo sa vyfaulovala i Lala. Rotácia už musela byť užšia. Škoda, že sa herne nechytili Holíková s Oborilovou. Po tomto výkone je výsledok pre nás krutý.“

Hráčky BK ŠKP 08 Michaela Grígerová spolu s Luciou Striešovou k zápasu uviedli: „Do Piešťan sme cestovali s cieľom potrápiť súpera, no stále sa ešte zohrávame s našimi novými posilami. Veľmi nás mrzí, že jedna z nich bola hneď už v prvej štvrtine svojho prvého zápasu, po skvelom úvode, vylúčená kvôli dvom nešťastným nešportovým faulom. V prvom polčase sme hrali dobre a držali s Čajkami krok. Do druhého polčasu ale nastúpili domáce oveľa agresívnejšie, hrali fyzickejšie, čomu sme sa nevedeli prispôsobiť. Púšťala sa tvrdá hra z ich strany a nechali sme sa v druhom polčase zbiť. S výsledkom vôbec nie sme spokojné a myslíme si, že máme na viac.“

Kyra Lambert, nová posila, prvý zápas za BK ŠKP 08: „Som veľmi rada, že môžem byť v Banskej Bystrici a hrať s týmto tímom. Som si istá, že sa budeme zlepšovať a napredovať každým dňom a pripravovať sa na play-off. Teším sa na náš progres a budúce výsledky. Som hrdá na srdce a snahu, ktorú dal tím do zápasu. Mali sme aj veľmi dobré úseky, ale sú tu určite aj veci, na ktorých musíme popracovať. Teším sa na ďalší zápas, v ktorom môžeme zabojovať o dobrý výsledok.“

Peter Jankovič, tréner Piešťanských Čajok: „Nie som spokojný, ako sme hrali v prvom polčase, maximálne nekoncentrovane a nezodpovedne. Som rád, že sme sa cez polčas spamätali a začali sme hrať agresívne v obrane, na základe čoho sa zlepšila aj naša hra v útoku. Teší ma ďalšie víťazstvo, ale musíme sa smerom k ďalším zápasom vyvarovať niektorých vecí.“ 

PROGRAM:

Bystrické pumy sa najbližšie predstavia v sobotu 29. januára v štvrtom zápase nadstavby skupiny A. Sily si zmerajú s majstrovským Ružomberkom na domácej palubovke o 18.00 hodine.

Poradie:

Nášmu BK ŠKP 08 patrí v tabuľke štvrtá priečka. Vedie Ružomberok, Piešťanské Čajky okupujú druhé miesto a Košičanky tretie.

Autor: (job), Foto: fb Piešťanské Čajky