Bystrické pumy trápili majstra z Ružomberka v prvej a tretej štvrtine + HLASY

1 /

Basketbalistky ŠKP 08 Banská Bystrica v prvom kole ženskej Niké extraligy prehrali na domácej palubovke s majstrovským Ružomberkom 50:76. Prvú štvrtinu nad Liptáčkami o bod vyhrali, v druhej sa však už prejavila kvalita súpera, v tretej naše ´pumy´ ešte zabojovali a remizovali, no v štvrtej silné hostky nepripustili žiadnu drámu a zaslúžene duel vyhrali.

V úvode bystrické basketbalistky síce prehrávali 2:7 a 5:13, no po šiestej minúte sa nakopli, tromi košmi v rade a znížili na rozdiel bodu (12:13) a Laurou van Dalen dokonca vyrovnali na 15:15. Majster bol zaskočený, čo využila naša kapitánka Striešová, dala trojku (18:15), škoda len zásahu hostky Havranovej, do druhej štvrtiny sa teda išlo za stavu 18:17. V nej už Liptáčky hrali viac sústredene, vychádzala im agresívna obrana, napádali našu rozohrávku a výsledok otočili vo svoj prospech. Zásluhu mala na tom najmä Patrícia Bura, ktorá sa často presadzovala. Nepomohol nám ani oddychový čas. Bodovo sa naše ´pumy´ chytili až necelé štyri minúty pred polčasom, znižovali na rozdiel desiatich bodov, ale na prestávku sa išlo za stavu 28:41.

Na začiatku tretej štvrtiny nám súper síce odskočil po trojke Mištinovej a dvojke Buraovej, ale odpovedali sme pivotkou Vargovou a trestnými hodmi Neuschlovej. Nepadalo to príliš do koša ani jednému tímu, viac sa hralo na obrany. Taktika lepšie vychádzala banskobystrickým basketbalistkám, po trojke Holíkovej v sedemnástej minúte bol stav nádejný 37:48. Škoda len, že sme potom neustrážili exbystričanku Stašovú, dala dvojku a trojku za sebou a bolo 37:53. Na tieto zásahy odpovedala Striešová a spoza veľkého oblúku Neuschlová, táto časť sa teda skončila výsledkom 14:14, keď posledné slovo mala ešte skúsená Turudićová, no zároveň aj prvé v poslednej štvrtej desaťminútovke. V nej sa už naplno prejavila kvalita majstra, my sme zaznamenali hluchšiu štvorminútovú pasáž, ale priestor na palubovke už dostávali i mladšie hráčky ŠKP 08, ktoré tak zbierali cenné skúsenosti.

BK ŠKP 08 Banská Bystrica – MBK Ružomberok 50:76 (18:17, 28:41, 42:55)

Štvrtiny: 18:17, 10:24, 14:14, 8:21. TH: 14/9 – 6/3. Trojky: 7 – 7. Fauly: 11- 15. Rozhodovali: Bartoš, Obertová a Sirocký.

ŠKP 08: Matejčíková 1, Striešová 12 (2), Grígerová 2, Holíková 10 (2), Vargová 3 (Oborilová 3, Neuschlová 10 (1), van Dalen 3 (1), Janštová 6, Šimčíková 0, Kollárová 0)

Najviac bodov Ruža: Grays 21, Praženicová a Turudićová po 16, Bura 10.

Miloslav Michálik, tréner ŠKP 08 Banská Bystrica: Na prvý zápas v sezóne to nevyzeralo zle. Mali sme energiu, čo bolo dôležité. Nabádame k tomu hráčky odjakživa. Tá energia tam dnes bola. Dokázali sme sa vysporiadať s prevahou súpera pod košom, takže v obrane sme plnili veci, ktoré máme. Zásady a princípy tvoríme už tretím rokom, takže ten prejav je už skúsenejší. Družstvo už má iný obraz hry ako kedysi. Som spokojný s výkonom a dúfam, že takéto výkony budeme štandardne podávať proti každému súperovi.

Lucia Striešová, najviac bodov (12) za ŠKP 08, kapitánka tímu: „Vedeli sme, že Ružomberok ako úradujúci majster bude ťažký súper. Myslím si, že sme odohrali dobrý zápas. Dosť sme favorita potrápili, ale mali sme miesta, kde nám súper dosť unikal. Miestami sme hrali s Ružomberkom vyrovnane, no boli tam aj výpadky. Hostky dosť tlačili na rozohrávku, to nám robilo problém a občas sme mali problém aj na doskoku. Treba to zlepšiť, mali by sme mať väčší pokoj na rozohrávke, nezľaknúť sa, keď tlačí tvrdá obrana na nás. Treba pomáhať rozohrávačkám, aby neostávali samé a doskok si postrážiť.“

Simona Neuschlová, mladá hráčka ŠKP 08, 10 bodov v zápase: „Podľa mňa sme odohrali veľmi dobrý zápas, nakoľko sme hrali so silným súperom, s obhajcom titulu. Problémy sme mali na rozohrávke, lebo hostky agresívne bránili. Nám to v obrane niekedy utekalo, súper mal rýchle protiútoky, neubránili sme niektoré. Mrzia nás hlavne výpadky, že nám niektoré pásma hry ušli. Z celkového hľadiska vzhľadom na kvalitu súpera to bol však dobrý zápas. Môžeme byť hrdé na to, že sme to takto s majstrom odohrali.“

Miroslava Praženicová (Mištinová), Banskobystričanka v drese Ružomberka pre bystricoviny.sk: „Veľa rokov sa sem vraciam, ale dnes to bolo zvláštne. Na opačnej strane boli lavičky oboch tímov, oproti nám boli diváci, doteraz tak nemohli byť, takže to bola poriadna zmena. Som rada, že prišli fanúšikovia basketbalu do haly na Štiavničky. Oveľa lepšie sa pred nimi hrá ako bez nich. Bolo tu trošku rušno. Čo sa týka duelu, Bystrica je kvalitným súperom pre nás. Dá sa s ňou hrať basketbal. Pumy majú nejaký systém, ktorý sa snažia dodržiavať, nie je to o tom, že beháme iba hore – dole, takže bolo to fajn.“

Juraj Suja, tréner Ružomberka: „Myslím si, že to bol celkom fajn zápas na prvé kolo. Bystričanky hrali dobre, tvrdo bránili, bolo badať, že nie sú v extralige nováčikom. Kládli sympatický odpor, hrali dobre. Treba im pogratulovať k výkonu. My sme potvrdili úlohu favorita. Dve štvrtiny sme hrali tak, ako máme hrať. Prvá nám ušla, v tej tretej to nebolo bohvieako dobre, ale musíme sa aj my ešte naštelovať, máme veľa zmien v tíme, navyše nás zasiahla viróza, netrénovali sme poriadne tri týždne, ale nie je to výhovorka. Nevyzerali sme celých 40 minút ani my dobre, no dvadsať minút bolo pre mňa fajn. Niektoré parametre, ktoré tam mali byť, tak tam boli, čo sa týka i štatistík alebo obranných vecí. Za mňa to bol fajn zápas.“

Autor: (bl), Zdroj: BK ŠKP 08, Foto: Ivan Golembiovský