Bystrické ´pumy´ si vybojovali na Federálnom pohári bronzové medaily + HLASY

0 /

Basketbalistky Slávie Banská Bystrica dosiahli ďalší výrazný úspech. Tentoraz na medzinárodnej scéne. Získali bronzové medaily na Federálnom pohári za účasti českých popredných tímov. V piatkovom štvrťfinále zdolali KP Tany Brno a v sobotňajšom semifinále nestačili na domáce Piešťanské Čajky. V nedeľnom dramatickom súboji o bronz s Levharticami Chomutov predviedli fantastický obrat v samom závere a mohli sa tak tešiť z cenného kovu.

PIATOK

Do piatkového zápasu proti Brnu (figurovalo ako domáci celok) vstúpili lepšie bystrické hráčky, keď po trestných hodoch a prvej trojke duelu v podaní Natálie Martiškovej platil po troch minútach stav 1:6. Hráčky KP TANY svojou prvou presnou strelou spoza perimetra znížili na rozdiel jediného koša, ale rovnakou mincou vzápätí odpovedala Božica Mujović a následne sa za tri body trafila aj Lindsey Pulliam (6:14). Pumám to z diaľky padalo aj naďalej. Úspešnú trojku si pripísala aj Angelika Slamová a v samom závere prvej štvrtiny s klaksónom Kseniya Malashka, vďaka čomu po 10-tich minútach viedli Bystričanky o 6 bodov (18:24). V úvode druhej časti pridala svoju druhú trojku a už šiestu tímovú Mujović. Slávistky si neskôr po krátkej šnúre po prvýkrát vypracovali dvojciferné vedenie (22:33) a trénerka českého tímu Marcela Krämer musela brať time-out. Jej zverenkyne potom aj vďaka štyrom trojbodovým strelám poriadne ukrojili z manka (34:35), ale Slávistky sa do polčasovej prestávky udržali vo vedení a do šatne išli so 4-bodovým náskokom (41:45).

Druhý polčas otvorila svojou druhou trojkou Pulliam, ale nasledujúce minúty patrili hráčkam KP, ktoré po druhej a tretej trojke Petry Malíkovej otočili na 54:50, a po prvýkrát v zápase tak viedli. Pumy už na ďalšie koše súperiek reagovali a po tretej štvrtine zaostávali o 3 body (62:59). Bystričanky sa 8-bodovým úsekom v úvode štvrtého dejstva vrátili na koňa a po time-oute českého tímu natiahla sériu svojou treťou trojkou Pulliam (62:70). Češky zaznamenali svoje prvé body v štvrtej štvrtine až v úvode jej 6. minúty, keď bola šnúra Slávie už 17-bodová (64:74). Pumy si tak pred záverom duelu vypracovali veľmi nádejné vedenie, ktoré už z rúk nepustili a napokon zvíťazili nad KP TANY Brno o desať bodov.

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Mali sme dobrý úvod, to sme si povedali. Nemohli sme ich nechať naštartovať, lebo sú strelecky silný tím, ktorý hrá veľmi jednoducho a rýchlo. Potom sa trochu dostali do tempa a mali sme s tým problém. Súper mal 20 útočných doskokov, čo je veľmi veľa, ale takto sa prezentujú. Aj keď mali čo doskakovať, tak vďaka bohu, že nedávali tie strely. Ustrážili sme si to dobrým kolektívnym výkonom. Myslím si, že každá jedna, ktorá na ihrisko prišla, tak nejakým spôsobom pomohla. Rozhodlo to, že sme sa nedostali do strnulého tempa a neprestali hrať. Aj keď otočili na 4 body, tak ešte stále sme sa dokázali vzchopiť, čo je veľké plus, lebo doteraz nás to väčšinou utápalo nižšie. V semifinále zabojujeme. Bude plná hala, takže verím, že ten zápas bude fantastický pre diváka.“

Lindsey Pulliam, hráčka Slávie, 17 bodov, 3 trojky: „Bol to veľmi agresívny zápas, s dobrým tempom. Oba tímy do toho šli naplno a chceli urobiť všetko, aby vyhrali. Toto víťazstvo pre nás znamená veľa. Vždy chceme vyhrávať a naším cieľom je vyhrať čo najviac sa bude dať. S Piešťanami to bude náročný zápas ako vždy, vyhrotená bitka. Dúfam, že zvíťazíme my. Musíme sa sústrediť na tímovú obranu a hrať kolektívne aj v útoku, proste byť súdržné na oboch stranách palubovky.“

KP TANY Brno – Slávia Banská Bystrica 71:81 (18:24, 41:45, 62:59)

Štvrtiny: 18:24, 23:21, 21:14, 9:22. TH: 10/18 – 19/24, trojky: 9/31 – 8/23, fauly: 18 – 20, doskoky: 43 – 38, asistencie: 19 – 11, zisky: 14 – 6, straty: 19 – 20, bloky: 0 – 2, streľba z poľa: 26/71 (36%) – 27/60 (45%). Rozhodovali: Dombrovský, Bartoš, Scholzová. Diváci: 175.

Zostava KP TANY Brno a body: Šotolová 16, Svatoňová 8, Hynková 7, Galíčková 6, Kucowski 2 (A. Kopecká 16, Malíková 12/3 trojky, E. Kopecká 4, Vondráčková 0). TCH: 36. E. Kopecká. Vylúčená: 36. E. Kopecká.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Mujović 18, Pulliam 17/3 trojky, Bura 12/11 doskokov, Martišková 3, Brabencová 1 (Malashka 13/14 doskokov, Slamová 8, Bogićević 5, Holíková 4, Striešová 0).

Zo zápasu Slávia – KP TANY

SOBOTA

Vo svojom premiérovom semifinálovom vystúpení na Federálnom pohári ťahali v sobotu Banskobystričanky proti majstrovským Piešťanským Čajkám za kratší koniec. Prvé dva koše prvého semifinále turnaja patrili Slávistke Kristýne Brabencovej, ale Čajky následne prezvali taktovku a otočili na 12:5. Pumy po time-oute zastavili šnúru domácich a nakrátko znížili na rozdiel jedinej strely (14:11), no domáce hráčky potom predviedli 8-bodovú sériu. Prvú štvrtinu navyše trojkou s klaksónom, ktorá bola zároveň prvá v zápase, uzavrela Bérengére Dinga-Mbomi (25:13). V úvode druhého dejstva trafila prvú trojku banskobystrckého družstva Angelika Slamová a znížila tak späť na jednociferný rozdiel. Krátko nato sa však na opačnej strane presadila spoza perimetra aj mladá reprezentantka Nataša Taušová, v tom momente najviac bodujúca hráčka domácich (32:20). Druhá polovica druhej 10-minútovky patrila Čajkám. Tie 10-bodovou sériou, v rámci ktorej sa za tri body presadila Ke’Shunan James a Evita Herminjard, odskočili už na 20-bodový rozdiel. Zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej toto manko okresali do polčasovej prestávky len o dva bodíky (44:26).

Banskobystrické hráčky vstúpili do druhého polčasu s agresívnejšou obranou, no aj po zmene strán bodovali častejšie úradujúce slovenské majsterky. V drvivej väčšine štatistických ukazovateľoch sme markantné rozdiely v dovtedajšom priebehu nevideli, no ženstvo Piešťan malo jasne navrch v tom najdôležitejšom, keď svoju úspešnosť streľby držalo na úrovni okolo päťdesiatich percent. Zverenkyne trénera Petra Jankoviča vyhrali aj tretiu štvrtinu, po ktorej viedli už o 23 bodov (63:40). Duel bol už tak pred poslednou časťou viac-menej rozhodnutý. Slávistky ešte 9-bodovou šnúrou stiahli stratu pod 20-bodovú hranicu a štvrtú štvrtinu celkom jasne vyhrali, ale stretnutie už výraznejšie nezdramatizovali. Piešťanské Čajky napokon zvíťazili 13-bodovým rozdielom.

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Myslím si, že najskôr si musíme napraviť hlavy. Lebo bez hláv, ktoré vstúpili na ihrisko s mínus 15, je to potom veľmi ťažké hrať. To je u nás prvoradé, ten blok tam proste je. Odhliadnuc od kvality súpera, tak si myslím, že dokážeme hrať aj normálne zápasy. Keď je to už o 25 bodov, tak zrazu vieme niečo urobiť. Okej, už bolo rozhodnuté, tak sa to hralo inak, ale v tomto je veľmi podstatná hlava. Keď nedáte trikrát spod koša, keď to potrebujete, z toho sú následné veci, ktoré sú. Nedokázali sme zastaviť ich rýchlosť a rýchly protiútok, na čo sme sa zamerali, ale zase sme v tom istom. Zajtra nás čaká úplne iný súper. Verím, že zabojujeme a ukáže sa sila kolektívu, lebo inú šancu nemáme.“

Angelika Slamová, hráčka Slávie, 8 bodov: „Nechytili sme úplne začiatok zápasu. Žiaľ, pred stretnutím nám vypadli dve hráčky. Výškovú prevahu sme nevedeli ubrániť, výšku nám niekedy trénerka žiaľ nevie nakresliť. Myslím si, že hlavne to nám chýbalo. Mali veľa útočných doskokov, mnoho bodov z druhých šancí. V druhom polčase sme ešte chceli bojovať, ale boli sme už dole o 30 bodov, čo sa ťažko dobieha. Do zápasu sme nastúpili s veľkým rešpektom. Ony sa chytili, začali hrať agresívne, dravo do koša, nebáli sa a my sme sa zľakli. Hráme však o medailu, takže s motiváciou nebude problém. Musíme sa dať fyzicky dokopy a prebrať taktiku.“

Peter Jankovič, tréner Piešťanských Čajok: „Veľmi sa teším z toho zápasu. Hlavne ako sme odrobili 30 minút, najmä na obrannej polovici to malo úroveň. Potom sme trochu poľavili, ale je to turnaj, takže v tomto prípade je to jedno, či je to o 30 alebo 5 bodov. Myslím si, že sme mali komfortný náskok, aby sme si niečo takéto mohli kvázi dovoliť. Strata koncentrácie patrí k tomu, únava tam je. Musíme byť pripravení na zajtra.“

Piešťanské Čajky – Slávia Banská Bystrica 73:60 (25:13, 44:26, 63:40)

Štvrtiny: 25:13, 19:13, 19:14, 10:20. TH: 17/24 – 17/20, trojky: 6/17 – 5/17, fauly: 18 – 23, doskoky: 40 – 37, asistencie: 11 – 7, zisky: 15 – 7, straty: 17 – 22, bloky: 2 – 2, streľba z poľa: 25/59 (42%) – 19/59 (32%). Rozhodovali: Vávrová, Kremser, Kavan. Diváci: 914.

Zostava Piešťanské Čajky a body: Taušová 13, James 13, Jurčenková 8/14 doskokov,  Herminjard 7, Stašová 5 (Dinga-Mbomi 10, Mandić 7, Moravčíková 5, Kraislová 3, Vandlíková 2).

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Brabencová 12, Mujović 9, Pulliam 6, Holíková 6, Bura 1 (Malashka 14/10 doskokov, Slamová 8, Bogićević 4, Striešová 0, da Cruz 0).

z duelu Slávie s Piešťanskými Čajkami

NEDEĽA

V úvode nedeľňajšieho duelu banskobystrickej Slávie o bronz si Levhartice Chomutov vypracovali mierne vedenie aj vďaka dvom trojkám Moniky Fúčíkovej, ale ´pumy´ premieňali trestné hody a bodík po bodíku otočili na 20:19. V závere prvej štvrtiny si však piaty celok tabuľky českej najvyššej súťaže vypracoval dvojbodové vedenie (24:26). Po krátkej šnúre si zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej v úvode druhej štvrtiny prinavrátili tesné vedenie, no súperky z Česka reagovali dvomi trojkami v rade. Levharticiam to o chvíľu padlo z diaľky opäť, ale hráčky spod Urpína dokázali nachádzať odpovede a držali sa na kontakt, a to najmä vďaka naďalej vysokej úspešnosti šestiek (34:35). Hráčky Chomutova potom šnúrou odskočili na 9-bodový rozdiel, no bystrický tím stiahol stratu do veľkej prestávky na 41:45, keď dala prvú trojku za Sláviu Božica Mujović a s klaksónom skórovala Lindsey Pulliam.

Slávistky vstúpili do druhého polčasu výborne a po trojbodovej strele Snežany Bogićević otočili na 48:47. Levhartice však po time-oute trafili tri trojky v krátkom slede, na konte ich mali v 25. minúte už osem! Vzápätí odpovedala na opačnej strane rovnakou mincou, a to hneď dvakrát Kseniya Malashka, a opäť tak viedli ´pumy´ o jeden bodík (57:56). Po trojkovom koncerte sa hra v tomto smere v druhej polovici tretej 10-minútovky upokojila a oba tímy sa striedali v tesnom vedení (66:68). V úvode štvrtej časti síce otočila z diaľky na 69:68 Angelika Slamová, ale Levhartice sa v ďalšom priebehu postupne odpútali na rozdiel troch striel (71:79). Iskierku nádeje vykresala trojkou dve minúty pred koncom Erika Holíková a po koši s faulom v podaní Božice Mujović to bolo razom len o dva body (77:79). Mujović vzápätí skórovala opäť, následne premenila šestky Malashka a 12 sekúnd pred koncom platil stav 81:79. Loptu mali Levhartice, ale Bystričanky už výbornou obranou veľké víťazstvo ubránili.

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Hrali sme v podstate bez pivotov, od začiatku sezóny nám stále chýba nejakých päť hráčok. Takže vďakabohu, že sme to dnes dali. Naozaj gratulujem, lebo bojovali sme do konca a všetky tie chyby, alebo čo sa dialo, ten záver v podstate vynuloval. Dievčatá sa nastavili dobre. Vedeli sme, že to bude ťažké, že to bude behavý súper a majú na rozohrávačke skúsenosti, čo dokázali využiť. Ale my sme sa s tým dokázali vysporiadať. Mali tam veľa miss-matchov, bojovali sme pod košom, čo stálo veľa fyzických síl, ale baby dostali odmenu na konci. V závere sa konečne chytila Erika (Holíková), potom Božica (Mujović) ako najskúsenejšia zobrala zodpovednosť na seba a tie šestky k tomu prišli. Každý chvíľku ťahal pílku, čo v tom závere naozaj platilo. Každé takéto víťazstvo je len plus. Z pozície mentálneho nastavenia je toto tretie miesto pre nás ako zlato. Po tom včerajšku stále potrebujeme urobiť nejaký krôčik, a možno aj toto nám k tomu pomôže.“

Kseniya Malashka, hráčka Slávie, 16 bodov a 12 doskokov: „Od začiatku to bol veľmi intenzívny zápas. Trošku sme začali strácať, ale štvrtá štvrtina bola pre nás veľmi úspešná. Tím Chomutova je veľmi fyzicky silný, musím im dať kredit. Po celý zápas to bol neustály boj, ktorý som si užila. Užila som si hru s mojimi spoluhráčkami a teraz si užívame víťazstvo.“

Angelika Slamová, hráčka Slávie: „Teším sa, že sa nám to podarilo. Mali sme málo času na prípravu, ale nejako sme sa dali ešte dokopy. Tretí zápas za tri dni už nebol úplne ľahký, ale som rada, že sa nám to podarilo a máme v tejto sezóne pohár (za 3. miesto). Som rada, že sme to zvládli aj bez zranených hráčok, vždy je to ťažké. V závere rozhodli detaily, možno aj trošku šťastie, ale Božica to zobrala na seba a proste to tam dočarovala. Ja som na Federálnom pohári prvýkrát a určite si to tretie miesto vážim. Myslím si, že je to super pre slovenský aj český basketbal, že sa takto stretávame a máme viac kvalitných zápasov.“

Slávia Banská Bystrica – Levhartice Chomutov 81:79 (24:26, 41:45, 66:68)

Štvrtiny: 24:26, 17:19, 25:23, 15:11. TH: 23/25 – 13/17, trojky: 6/24 – 8/23, fauly: 19 – 20, doskoky: 35 – 39, asistencie: 13 – 18, zisky: 10 – 3, straty: 13 – 15, bloky: 1 – 1, streľba z poľa: 26/63 (41%) – 29/67 (43%). Rozhodovali: Dombrovský, Uhrin, Scholzová. Diváci: 174.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Mujović 23, Bogićević 17, Pulliam 15, Holíková 7, Brabencová 0 (Malashka 16/12 doskokov, Slamová 3, Striešová 0). Vyfaulovaná: 36. Striešová.

Zostava Levhartice Chomutov a body: Fučíková 19, Kadlecová 17/3 trojky, Bartoňová 10, Kučerová 9, Staňková 0 (Satoranská 12, Hibalová 8, Rylichová 4, Brejchová 0).

Slávistky s bronzovými medailami po výhre nad Chomutovom

ZÁPASY O UMIESTNENIE, FINÁLE – NEDEĽA 28. JANUÁRA

ŠBK Šamorín – KP TANY Brno 44:63 (o 7. miesto)

MBK Ružomberok – Sokol Hradec Králové 65:77 (o 5. miesto)

Slávia Banská Bystrica – Levhartice Chomutov 81:79 (o 3. miesto)

Piešťanské Čajky – Žabiny Brno 64:85 (finále)

Nasledujúci zápas odohrajú basketbalistky banskobystrickej Slávie v sobotu 3. februára od 17.00 h na palubovke ŠBK Šamorín.

Autor: (bl + web Slávia), Foto: fb a web Slávia BB