Bystrické ´pumy´ potrápili Piešťanské Čajky, takmer vyhrali druhý polčas + HLASY

0 /

Basketbalistky ŠKP 08 Banská Bystrica si v štvrtom zápase sezóny 2020/2021 zmerali sily v ženskej extralige s Piešťanskými Čajkami. Hrali doma v hale na Štiavničkách bez divákov pre pandemické opatrenia Vlády SR. V prvom polčase boli lepšie favorizované hostky, no v druhom sa hrala vyrovnaná partia. Naše ´pumy´ dokonca vyhrali štvrtú štvrtinu a zanechali celkovo dobrý dojem.

Banskobystričanky sa v úvode dostali trikrát do vedenia – 2:0, 4:28:6, no v polovici prvej štvrtiny pivotka Piešťan Kozáková zaznamenala trojku, otočila stav na 8:9 a naštartovala svoj kolektív. Hostky sa začali presadzovať, využili i trestné hody a odpútali sa na väčší bodový rozdiel – 8:16. Do druhého dejstva sa išlo za stavu 13:22, no v ňom sa viac než štyri minúty nevedeli naše ´pumy´ presadiť. Piešťanské Čajky viedli už o sedemnásť bodov, keď znižovala Mesárošová dvojkou na 15:30. Tri minúty pred veľkou prestávkou to vyzeralo nádejne, Neuschlová znížila na 20:31, lenže následne Bystričanky inkasovali dve trojky v rade, keď sa presadili Martišková a Kozáková. Po oddychovom čase kouča ŠKP 08 dvojku pridala i hosťujúca legionárka Tadičová a bolo 20:39. Žilinská potom znížila, ale posledné slovo mala Hašková a prvý polčas teda skončil výsledkom 22:41.

Na začiatku tretej štvrtiny síce Hašková zvýšila náskok Piešťan (22:43), ale vzápätí sme košmi Matejčíkovej a dvakrát Žilinskej kontrovali a stav bol prijateľnejší – 28:43. Škoda potom dvoch chýb Neuschlovej, po ktorých súper znovu išiel do výraznejšieho vedenia 28:49. Následne sa Bystričanky snažili po oddychovom čase znovu dostať do zápasu, ale prehrávali po košoch MartiškovejKozákovej 30:53. Na ne však odpovedala dvojkou Mesárošová a trojkou Oborilová – 35:53. Škoda však záveru tohto dejstva, keď pár sekúnd pred klaksónom vyrobila chybu Šimčíková a Tadičová sólo na náš kôš využila – 37:57. Ak by sa tak nestalo, mohli ´pumy´ toto dejstvo vyhrať o bod. Čo sa nestalo v tretej, udialo sa v štvrtej štvrtine. Začali sme ju dobre košmi Žilinskej a Belušovej, ktorá predviedla pekný prienik celým ihriskom. Hostkám sa nedarilo. Bodovo sa presadili až po takmer štvorminútovej odmlke. Bola to už vyrovnaná partia, pomohla nám najmä trojka Matejčíkovej 97 sekúnd pred koncom (50:67) a v samom závere na dvojkový kôš a premenené trestné hody Kozákovej odpovedala druhá najproduktívnejšia Banskobystričanka Žilinská. Jej presný zásah stanovil konečný výsledok 52:71.

BK ŠKP 08 Banská Bystrica – Piešťanské Čajky  52:71 (13:22, 22:41, 37:57)
Štvrtiny: 13:22, 9:19, 15:16, 15:14, TH: 4/2 (50 %) – 23/19 (82 %), trojky: 2 – 6, fauly: 21 – 14, TCH: 0 – 1, doskoky: 30 – 37, asistencie: 13 – 15, zisky: 8 – 18, straty: 29 – 21, bloky: 2 – 0, streľba z poľa: 24/55 (43 %) – 23/59 (38 %).

Pumy: Matejčíková 13(1), Vargová 8 + 7 doskokov, Holíková 5, Mesárošová 4, Belušová 2 (Žilinská 12, Oborilová 4(1), Neuschlová 4, Kollárová 0, Malovcová 0, Šimčíková 0)

Čajky: Tadić 19(1), Martišková 15(3), Kozáková 14(2) + 10 doskokov, Hašková 14, Krajčovičová 6 (Vandlíková 2, Sailerová 1, Kraislová 0), technická chyba: Tadić (37. min)

Miloslav Michálik, tréner Banskej Bystrice: „Hlavne sme chceli odčiniť zlý výkon proti Košiciam spred poldruha týždňa, čo sa nám vcelku podarilo. Mrzí ma však trošku, že sme sa nedokázali vysporiadať s agresívnejším prejavom súpera. Na jednej strane je dobré, že sme sa s tým stretli, teda že niekto na nás takto pritlačil. A keďže sme sa s tým v niektorých úsekoch nedokázali vysporiadať, Piešťanské Čajky sa dostali do viacbodového vedenia. Až v druhom polčase sme sa s tým dokázali vyrovnať a môže panovať i spokojnosť s našou predvedenou hrou. Posledný týždeň a pol vnímam ako prípravu na dva zápasy, ktoré nás teraz najbližšie čakajú, jednak proti bystrickej UMB a potom proti Popradu. Potrebovali sme získať nejaké sebavedomie. Dúfam, že sme ho získali v tomto zápase. Aj keď bola badateľná taká mladícka nerozvážnosť, no s tým sa budeme boriť celú sezónu.“

Lucia Žilinská, pivotka Banskej Bystrice, 12 bodov + 4 doskoky: „Do prvého polčasu sme nestúpili koncentrovane. Súpera sme nechali ujsť na rozdiel pár bodov, potom sme sa snažili doťahovať, ale chybou bolo, že sme mali ísť do zápasu od začiatku s chladnou hlavou a nie hrať pod tlakom. V druhom polčas naša hra už vyzerala lepšie, tak v obrane ako i v útoku. Snažili sme sa hlavne napraviť zlý výkon z Košíc a odohrať s Piešťanskými Čajkami čo možno najlepší zápas. Spokojnosť môže byť s druhým polčasom, no istotne nie stopercentná.“

Martin Sýkora, asistent trénera Piešťanských Čajok: „Som spokojný s výhrou, tá sa počíta. Chcel by som však aj Banskobystričanky pochváliť, že hrali s chuťou, agresívne. Vyrovnali sme sa s tým. Na druhej strane musím povedať, že máme viaceré zranené hráčky, v podstate všetky kľúčové. Dievčatá, ktoré dnes nastúpili i miesto nich, tak klobúk dole, postavili sa k tomu dobre a zaslúžia si pochvalu. V druhom polčase sme poľavili v mentálnej stránke uvedomujúc si nášho náskoku, no domáce tiež zapli na plné obrátky. Využívali našu nekoncentráciu a dostali sa do hry.“

Vanda Kozáková, pivotka Piešťanských Čajok, najviac doskokov v zápase (10): „Nastúpili sme v oklieštenej zostave, mnohé hráčky nám vypadli z kádra. Snažili sme sa dať do zápasu sto percent. Som rada, že sme vyhrali. Základom nášho úspechu bolo dobre ´driapať´ v obrane a nedať súperovi možnosť chytiť sa, pretože vieme, že ak sa Banská Bystrica chytí, tak dokáže byť nebezpečná. Preto sme hrali rýchlo, silno do koša, precízne a nekomplikovali sme zbytočne našu hru.“

Najbližšie sa odohrá historický duel, v ženskej extralige ešte nikdy nehrali proti sebe dva banskobystrické tímy. Zápas medzi UMB ŠKP 08 je naplánovaný na sobotu 24. októbra o 17.00 hodine. Hrať sa bude bez divákov na Fakulte UMB, Tajovského 40.

Autor: (job), Foto: fb ŠKP 08 (I. Golembiovský)