Bystrické pumy končia napokon v extralige štvrté, dosiahli historický úspech + HLASY

1 /

Basketbalistky ŠKP 08 Banská Bystrica v treťom zápase play-off ženskej Niké extraligy o konečné tretie miesto prehrali na východe Slovenska s Young Angels Košice o 21 bodov. V najvyššej slovenskej súťaži tak obsadili štvrté miesto, čo je doposiaľ najlepšie umiestnenie v pomerne krátkej histórii klubu. Séria sa hrala iba na dve víťazné stretnutia a skončila 2:1 v prospech Košičaniek, keď oba tímy naplno využili výhody domáceho prostredia.

Stredajší duel sa začal vyvíjať pre naše ´pumy´ dobre. Viackrát išli do vedenia. Najprv po košoch Striešovej (2:3, 4:6) a po trojke Holíkovej bolo v piatej minúte 6:9. Následne domáce tromi dvojkami v rade otočili vývoj na 12:9, my sme ešte reagovali Belušovou, znížila na rozdiel bodu, ale k nej sa už strelecky pridala iba Žilinská a keďže súper v závere prvej štvrtiny využil aj štyri trestné hody, do druhej sa išlo za stavu 20:13. V nej Bystričanky dlho držali tento prijateľný sedembodový rozdiel, v podstate až do sedemnástej minúty. Na konci polčasu však inkasovali priveľa bodov, z nich sedem dala Jurčenková a štyri Balážová. My sme kontrovali iba trojkou pivotky Žilinskej a dvojkou Holíkovej. Košičanky tak išli na veľkú prestávku s komfortnejším trinásťbodovým vedením (41:29).

Tretia štvrtina bola najvyrovnanejšia. Young Angels ju vyhrali iba o jeden bod. ´Pumy´ v nej zaznamenali najviac bodov. Nevyvíjalo sa to však sprvu ideálne. Súper totiž v 24. minúte viedol už o dvadsať bodov 51:31. Tento náskok sme skresali šiestimi bodmi v rade, ale stále sme nedokázali výraznejšie zraziť manko z polčasu. Na začiatku štvrtej štvrtiny po dvojke van Dalen bol stav 61:49. Lenže následne nastal na našej strane takmer päťminútový strelecký výpadok, čo Košičanky dokonale využili. Presadzovali sa Jurčenková, Blanárová, BohušováBartánusová a výsledkom toho bolo 25-bodové vedenie domácich basketbalistiek (74:49). Záver duelu si už iba dohrával, priestor na palubovke dostali mladšie basketbalistky, padlo už veľmi málo košov.

Napriek prehre nášho ŠKP 08 v záverečnom stretnutí série o bronzové medaily i aktuálneho ročníka Niké Extraligy žien, dosiahli ´pumy´ svoje historicky najlepšie umiestnenie v súťaži – konečné štvrté miesto s celkovo 15 víťazstvami v sezóne.

YOUNG ANGELS Košice – BK ŠKP 08 Banská Bystrica 75:54 (20:13, 41:28, 61:47), konečný stav série 2:1, hralo sa v Angels aréne Košice

Štvrtiny: 20:13, 21:15, 20:19, 14:7, TH: 20/16 (80 %) – 18/15 (83 %), trojky: 3 – 5, fauly: 21 – 17, doskoky: 45 – 31, asistencie: 15 – 12, zisky: 14 – 10, straty: 19 – 17, bloky: 5 – 2, streľba z poľa: 28/58 (48 %) – 17/58 (29 %). Rozhodovali: Šarišský, Obertová a Karnay. Bez divákov.

Young Angels:  Blanárová 14 (2), Jurčenková 13 + 16 doskokov, Bartánusová 12, Drobná 5 (1), Urbanová 4 (Bohušová 12, Balážová 10, Dulovičová 2, Mikovčáková 2, Virasztóová 1, Kristlová 0, Plavnická 0)

ŠKP 08: van Dalen 10, Striešová 9 (1), Belušová 7 (1), Vargová 6 (1), Holíková 5 (1) (Žilinská 11 (1), Janštová 2, Mesárošová 2, Oborilová 2, Šimčíková 0)

Miloslav Michálik, tréner ŠKP 08 Banská Bystrica: Dnes vyhralo lepšie družstvo. Košiciam gratulujeme, podali veľmi dobrý kolektívny výkon, kedy až 5 hráčok zaznamenalo dvojciferný počet bodov. To je veľmi ťažko riešiteľné z obranného hľadiska. Toto bol rozdiel a zmena v ich hernom prejave oproti predchádzajúcim zápasom, kedy sa do značnej miery spoliehali na výkony najlepšej hráčky v celej sérií Anky Jurčenkovej. Aj napriek tomu sme veľmi spokojní s výkonmi hráčok v celej sérií a tak isto v celom play-off. Keď si zoberieme, že sme s týmto súperom v októbri prehrali o 50 bodov a o mesiac a pol neskôr doma o 20, tak je to značný progres celého nášho tímu. Síce dievčatá po zápase prehra veľmi mrzela a bolo na nich vidno sklamanie, nemajú sa za čo hanbiť a mali by sme byť hrdí na náš výkon v tejto sérií.

Radko Dvorščák, tréner Young Angels Košice: „Posledný krok býva najťažší a potvrdilo sa to aj v tomto zápase. Banská Bystrica ukázala, že sa dostala do prvej štvorky právom a dokázala nás viac ako potrápiť. Som samozrejme rád, že sme tento duel nad domácej pôde ustáli a sezónu končíme radosťou. Osobne ma teší, že sa s touto staručkou halou lúčime ziskom medaily. Bude to pekná spomienka. Táto sezóna bola veľmi náročná a čelili sme v nej prázdnym tribúnami i covidu. Som preto rád, že sa nám podarilo získať Slovenský pohár a túto medailu. Pomohla nám široká lavička a široká členská základňa. V kritických chvíľach nám pomohli juniorky a ukázalo sa, že to máme v klube nastavené veľmi dobre.

Laura van Dalen, skúsená hráčka ŠKP 08, desať bodov v zápase, najviac doskokov za svoj tím: „Motivácia v tomto zápase bola veľká, vedeli sme čo nás čaká, že to bude náročné a naozaj rozhodovali len malé chyby. Tešili sme sa na túto výzvu. V prvom polčase si Košice pomaly vytvorili náskok, ktorý sme nedokázali už skresať. Rozhodovali detaily, úspešnosť streľby, driapalo sa na oboch stranách, jednoducho zápas mal všetky atribúty zápasu o medaily. Myslím si, že to bola veľmi dobrá séria a gratulujem Košiciam k zaslúženej výhre.“

Zuzana Vargová, skúsenejšia pivotka ŠKP 08: „V dnešnom dueli sme chceli čo najviac potrápiť súpera. V niektorých momentoch sa nám to aj podarilo. Na žiadny súboj o loptu sme sa nevykašlali a nič sme im nedarovali. Tu sa však ukázala kvalita Košíc na každom poste. Aj napriek prehre sme si zápas užili a súperovi gratulujeme k tretiemu miestu.“

Lucia Striešová, kapitánka ŠKP 08: „Vedeli sme, že v boji o tretie miesto sú jasným favoritom Košice, no aj napriek tomu sme chceli odohrať dobrý zápas a pobiť sa o víťazstvo. S našim výkonom nie sme vôbec spokojné, vieme že sme mohli hrať oveľa lepšie, no Košice nás dnes prevalcovali v agresivite, s čím sme sa nevedeli vysporiadať. Pozápasové pocity sú, samozrejme, sklamanie a smútok. No keď tieto pocity pominú, tak určite vyhodnotíme túto sezónu veľmi pozitívne a myslím, že môžeme byť spokojné aj s celkom vyrovnanou sériou o 3. miesto, aj s našim finálnym 4. miestom, ktoré je doposiaľ najlepším umiestením klubu.“

Petra Oborilová, mladšia hráčka ŠKP 08: „Zo začiatku zápasu sme držali krok so súperom, no už v priebehu prvej štvrtiny nám mierne Košičanky odskočili a tento náskok si udržali až do konca zápasu. Každá sme sa snažili podať čo najlepší výkon, no vždy keď sme sa bodovo priblížili k súperovi, tak sme spravili chybu v obrane a opäť sa nám domáce vzdialili. Celkovo sa však tešíme zo všetkých úspechov a skvelej sezóny, ktorú sme tento rok odohrali.“

Anna Jurčenková, najviac doskokov v zápase, najlepšia hráčka Košíc:Pred sezónou sme na niečo také ani nemysleli a som šťastná, že to dopadlo takto. Toto tretie miesto bolo vytrápené, ale bojovnosťou sme si ho zaslúžili, Aj pre mňa osobne to bola osožná sezóna a opäť som zažila niečo nové. Táto sezóna ma nakopla a pocítila som novú energiu. Prijala som teda ponuku na návrat k Žábinám Brno. To, či sa raz do Košíc vrátim, je hudba budúcnosti. Nie som už najmladšia a vek neoklamem. Nikdy však nehovorím nikdy. Teraz sa sústredím na reprezentáciu, potom na novú sezónu a potom uvidíme.

V Košiciach končí aj skúsená rozohrávačka Petra Bartánusová: „V minulosti som si prešla ťažkými zraneniami a už ich bolo dosť. Už nechcem viac riskovať a nastal čas rozlúčiť sa s aktívnou kariérou. Popri basketbale som rozbehla kariéru fyzioterapeutky a nie je vylúčené, že sa v tomto smere uplatním aj v Young Angels. Po prehratom zápase v Banskej Bystrici som si povedala, že nie je dôvod vešať hlavy a asi to tak malo byť. Teraz je to pre nás oveľa krajšie a som rada, že sme sa mohli rozlúčiť s touto halou bronzovou oslavou. Najkrajšou spomienkou na túto halu, ktorá prejde rekonštrukciou, bude asi táto. Som naozaj rada, že sa nám podarilo získať bronz a predtým sme tu oslávili aj Slovenský pohár. V minulosti by sa v Košiciach možno bronz necenil, ale pre nás má teraz cenu zlata.“

Autor: (job), Foto: goodangelskosice.eu (zo zápasu) + titulná (ŠKP 08)