Bystrické derby poriadne vyhrotené, ´sovičky´ agresívnou hrou trápili ´pumy´ + HLASY

1 /

V stredajšej dohrávke 3. kola nadstavbovej časti basketbalovej Niké extraligy žien v skupine o 5.-8. miesto prehrali basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica s BK ŠKP 08 Banská Bystrica 49:55. Mestské derby na najvyššej slovenskej úrovni bolo poriadne vyhrotené. Domáce ´sovičky´ vyrukovali na hosťujúce ´pumy´ s agresívnou hrou v plnej sile, no prejavila sa väčšia skúsenosť na strane tímu, ktorý už dlhšie pôsobí v ženskej extralige.

Stredajšie derby ukázalo v plnej nahote rivalitu týchto tímov. Na palubovke si totiž dievčatá nič nedarovali.

Už od úvodných minút univerzitné hráčky ´vyštartovali´ na svojho rivala a išli do vedenia 4:0. Pumy sa však postupne začali vysporiadavať s bojovnou hrou domáceho družstva a vývoj otočili po košoch van Dalen pivotky Lucii Žilinskej na 4:7. Dominovali však najmä obrany, tesné bránenie a to všetko išlo na úkor presnejšej streľby. Priveľa priestoru mala pod košom pivotka UMB Kovalenková, no vedela si ho aj vytvoriť. Práve ona znížila na rozdiel bodu a po nej ešte Daniela Žilinská (sestra Lucii z konkurenčného tímu) – 6:7 8:9. Prvá štvrtina skončila po dvojke Kollárovej 8:11. V tej druhej ´sovičky´ otočili nepriaznivý stav na 15:11. Na ´pumy´ totiž platil agresívny basketbal. Po jednom z množstva súbojov zostala van Dalen ležať na palubovke otrasená, no rozhodcovia nechali pokračovať v hre a domáca Lukačíková dala trojku. Pumy zaknihovali kôš až po dlhých štyroch a pol minútach. Spoza veľkého oblúka sa presadila Mesárošová (15:14) a naštartovala tak svoje družstvo. ŠKP 08 otočilo duel vo svoj prospech najmä po ďalšom faule na túto hráčku pri streľbe za tri body a tri trestné hody realizovala Mesárošová na sto percent. Na to však odpovedali pivotky UMB Turčanová s Kovalenkovou – znížili na 19:20. Lenže záver polčasu zvládli lepšie hostky zásluhou skúsenejších basketbalistiek Striešovej a van Dalen. Na veľkú prestávku odchádzali oba bystrické kolektívy za stavu 23:28.

Nástup do tretej štvrtiny vyšiel lepšie ´pumám´. Pomohli im menšie zaváhania súpera a ťažili body i z protiútokov. Vytvorili si tak rozhodujúci trinásťbodový náskok (26:39). Domáce sa však nevzdávali, postupne sa skoncentrovali, vrátili sa k svojej hre z prvého polčasu a začali znižovať. Pomohli im k tomu i fauly, ktoré si vypýtali pri streľbe ku koncu tohto dejstva, takže z trestných hodov skresali rozdiel Števulová, Kovalenková a Lukačíková na sedem bodov – 36:43. Štvrtú štvrtinu univerzitné basketbalistky vyhrali o bod. No to im na celkové víťazstvo nestačilo. Aj v tejto desaťminútovke prevládal boj, no už úradovala aj taktika, najmä zo strany ŠKP 08. Hostky sa umnou hrou snažili postrážiť si výsledok, náskok najprv navýšili na rozdiel dvanástich bodov (38:50), ale potom prišli chyby i zbytočné fauly a domáce sa nadýchli. Opäť úradovala najmä Kovalenková, ktorá ako pivotka dokonca zaknihovala trojku! Znížila ňou 2 minúty a 44 sekúnd pred koncom na 46:50. Pre ´pumy´ to bola výstraha a na ňu zareagovala Belušová. Presadila sa za dva body a vypýtala si aj trestné hody, takže po jej zásluhe svietil na tabuli 36 sekúnd pred záverečným klaksónom stav 46:55. Dráma sa teda napokon nekonala, hoci veľmi dobre hrajúca Kovalenková ešte znížila a stanovila konečný výsledok na 49:55.

Posledný duel nadstavbovej časti odohrajú oba naše tímy z Banskej Bystrice v sobotu 13. marca o 18.00 hodine v hale na Štiavničkách bez divákov, opäť ide o ich vzájomný duel s tým, že domáci tím je ŠKP 08 a hosťujúci UMB. Do play-off vstúpia ´pumy´ z piatej priečky a ´sovičky´ zo siedmej.

BK ŠK UMB Banská Bystrica – BK ŠKP 08 Banská Bystrica 49:55 (8:11, 23:28, 36:43)
v telocvični KTVŠ FF UMB, Banská Bystrica

Štvrtiny: 8:11, 15:17, 13:15, 13:12. TH: 20/12 (60 %) – 16/12 (75 %), trojky: 3 – 5, fauly: 19 – 15, doskoky: 43 – 47, asistencie: 11 – 12, zisky: 15 – 20, straty: 29 – 27, bloky: 2 – 4, streľba z poľa: 17/60 (28 %) – 19/65 (29 %). Rozhodovali: Sirocký, Uhrin a Cibulka. Bez divákov.

UMB: Kovalenko 16 (1) + 10 doskokov, Lukačíková 10 (1), Turčanová 8, Piperková 4 (1), Adriana Moravčíková 2 (Paulechová 4, Háberová 2, D. Žilinská 2, Števulová 1, Dobrotová 0, Mrváňová 0, Šunová 0)

ŠKP: Belušová 14 (1), Striešová 7 (1), Janštová 6 + 9 doskokov, Holíková 5 (1), Vargová 0 (Mesárošová 10 (1), van Dalen 9 (1), Kollárová 2, L. Žilinská 2, Malovcová 0, Mesíková 0, Oborilová 0)

Andrea Izáková, trénerka UMB: „Bol to veľmi dobrý zápas z našej strany. Dievčatá môžem pochváliť, že sa mentálne zmobilizovali po poslednej prehre s Popradom. Už aj ten duel mohol pri takej aktivite, akú sme predviedli dnes, dopadnúť inak. Hráčky si vstúpili do svedomia, bojovali príkladne za jeden tím. S ich výkonom teda môžem byť spokojná. Čo sa týka agresívnej hry, ktorú nám vytýka súper, od toho sú rozhodcovia. Ja moje hráčky nikdy nesmerujem k tomu, aby niekomu ublížili. Nevediem ich k niečomu takému a aj dievčatá si vážia zdravie a hrajú basketbal pre radosť. Môžu vzniknúť situácie, ktoré nie sú na oko lahodiace, tento náš šport je predsa kontaktný. Nedokážete sa niekedy zabrzdiť v sekunde. Určite sme však nešli s vedomím, že by sme chceli niekomu ublížiť. Obe strany veľmi chceli vyhrať , od začiatku to bolo ´naštartované´ tak z našej strany ako aj zo strany súpera.“

Milan Špiner, asistent trénera ŠKP 08: „Poradie už pred týmto zápasom bolo na našich pozíciách po základnej časti a jej nadstavby jasné, takže z tohto dôvodu máme nastavený tréningový proces inak, nesústredíme sa až tak na herné veci. To bolo v tomto zápase aj vidieť. Absentovala nám spolupráca, čo sa týka dolného postavenia, o tom ani netreba hovoriť, prehrali sme tam prvý polčas na doskoku. Pri všetkej úcte by sa nám to pri takomto súperovi nemalo stávať. Zápas inak splnil svoj účel. Bol dosť fyzický. V niektorých situáciách až za mierou nejakej prípustnej agresivity. Som rád, že sa nik nezranil. Dúfam, že to tak zostane aj po sobote, kedy máme s UMB odvetu doma na Štiavničkách.“

Katarína Kovalenková, pivotka UMB, najviac bodov i doskokov v zápase: „Sme spokojné s výkonom, ktorý sme predviedli. Z našej strany bola dobrá komunikácia, dobrá obrana a aj útok sme slušne zahrali. Nevyhrali sme síce tento duel, ale predviedli sme dobrú i agresívnejšiu hru, čo bol náš zámer. Chceli sme si takýmto basketbalom vypýtať fauly na seba. Tento výkon náš povzbudil a v sobotu sa vynasnažíme na Štiavničkách v derby odvete vyhrať.“

Alexandra Belušová, hráčka ŠKP 08, najviac bodov za svoj tím: „Mala som iné predstavy o tom, ako do zápasu vstúpime a akým spôsobom sa bude vyvíjať. Koniec koncov som však rada, že sa nik z nás nezranil, pretože to bolo zbytočne prehnane agresívne. Musíme sa teraz sústrediť na sobotňajší zápas opäť s týmto súperom. Budeme chcieť doma podať oveľa lepší výkon a znovu vyhrať.“

Michaela Lukačíková, hráčka UMB, jedna z nových posíl: Do zápasu sme nastúpili koncentrovane, sústredili sme sa na hru. Povedali sme si, že musíme zabrať najmä v obrane a do toho príde aj útok. Samozrejme išlo o bystrické derby. Podľa mňa nás súper trošku podcenil, preto sme ho tiež potrápili. Avšak aj náš výkon bol na dobrej úrovni, všetky sme šliapali, išli na sto percent, čo sa odzrkadlilo na výsledku.“

Michaely sme sa spýtali aj na to, ako sa udomácnila v novom tíme UMB: „Udomácnila som sa super. Baby ma prijali skvele do kolektívu, nielen mňa, ale aj ďalšiu novú spoluhráčku. Veľmi sme si sadli, veľa komunikujeme, vysvetľujeme si útoky, obrany, čo treba zlepšiť a na čo sa máme viac zamerať. Je to všetko o tom, aby sme si to povedali a potom i preniesli na palubovku.“

Laura van Dalen, skúsená hráčka ŠKP 08: „Tento zápas bol pre nás dobrou prípravou do ďalších bojov. Hralo sa veľmi fyzicky. Súper veľmi vzdoroval. Nebol to však oku lahodiaci basketbal. Viac to bolo dnes o bojovnosti, o tom, ktoré lopty budú ich a ktoré naše, ďalej mŕtve lopty. Ja som rada, že sme to napokon dotiahli do víťazného konca.“

Autor: (job), Foto: fb ŠKP 08 (I. Golembiovský)