Bystrická Slávia po výhre nad pražskou Sláviou zabojuje na Federálnom pohári o 5. miesto + HLASY

ŠPORT
0 /

Basketbalistky banskobystrickej Slávie si po piatkovej prehre s favoritom na zisk Federálneho pohára Žabiny Brno poradili v sobotu so Sláviou Praha, keď duel vyhrali o 14 bodov. V nedeľu zabojujú v Hradci Králové o konečné piate miesto a súperom im bude ŠBK Šamorín.

PIATOK

Banskobystrickej Slávii úvod piatkového zápasu so Žabinami Brno vôbec nevyšiel, keď druhý celok tabuľky českej extraligy viedol po troch minútach 10:0. Po time-oute trénerky Zuzany Žirkovej dala prvý kôš ´púm´ spoza trojkového oblúka Lindsey Pulliam. Slávistky sa v prvej štvrtine presadzovali takmer iba spoza perimetra. Druhú trojku pridala Pulliam, následne si otvorila strelecký účet aj Lucia Striešová. Na palubovke v Hradci Králové jasne dominoval český tím, ktorý po prvej štvrtine viedol 26:11. V druhej štvrtine hrali Slávistky už lepšie. Žabiny síce celkom rýchlo dostali svoj náskok na 20 bodov, ale banskobystrické hráčky následne znížili na 13. V druhej štvrtine sa dvomi trojkami zaskvela Erika Holíková. V tejto časti dali ´pumy´ až 20 bodov, ale basketbalistky z Brna opäť prebrali taktovku a do polčasovej prestávky si prinavrátili vyše 20-bodový náskok (52:31).

Žirkovej zverenkyne po prestávke nenadviazali na druhú štvrtinu a v tretej 10-minútovke inkasovali až 31 bodov. Žabiny počas celého priebehu využívali časté bystrické straty a trestali najmä z rýchlych protiútokov, pričom v útoku sa prezentovali dynamickou hrou. Z diania v tretej časti stojí za zmienku ešte tretia presná 3-bodová strela v podaní Lindsey Pulliam. Stav bol 83:46. V poslednom dejstve to brnenskému celku padalo najmenej, ale ďalších 20 bodov stačilo na pokorenie 100-bodovej hranice. Hráčky Žabín sa prezentovali slušnou 50-percentnou úspešnosťou streľby z poľa, zatiaľ čo Slávistky zaznamenali 34-percentnú úspešnosť. Naše ´pumy´ sa dokázali favoritovi priblížiť aspoň v doskokoch (44 – 41). Brnianky vyhrali duel 103:57.

Fakty o zápase:

Žabiny Brno – Slávia Banská Bystrica 103:57 (26:11, 52:31, 83:46)

Štvrtiny: 26:11, 26:20, 31:15, 20:11. TH: 23/35 – 6/11, trojky: 10 – 7, fauly: 16 – 29, doskoky: 44 – 41, asistencie: 19 – 8, zisky: 19 – 5, straty: 11 – 26, bloky: 4 – 1, streľba z poľa: 35/69 (50%) – 22/64 (34%). Rozhodovali: Dombrovský, Bullo, Karabínová. Diváci: 65.

Zostava Žabiny Brno a body: Stoupalová 18, Homes 16/3 trojky, Cunane 11, Hamzová 7, Záplatová 4 (Vacková 19/4 trojky, Vondráčková 14, Knežević 10, Šoukalová 4, Čechová 0, Buřtová 0, Mezihoráková 0)

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Hruščáková 14, Pulliam 10/3 trojky, Holíková 8, Sherrill 8, Nofuente 4 (Striešová 6, Kozáková 4, da Cruz 2, Kollárová 1, Grigerová 0, van Dalen 0, Neuschlová 0). Vyfaulovaná: 39. da Cruz.

Hlasy po zápase:

Zuzana Žirková, trénerka Slávie Banská Bystrica: „Opäť nám ušiel začiatok zápasu, lebo už pred stretnutím bolo nastavené, že veď Žabiny sú družstvo, s ktorým sme prehrali v príprave o 60 bodov, alebo o koľko, tak prečo by sa to malo zmeniť? Vstup bol taký, aký bol. Postupne sme sa aj dostali do nejakého tempa, ale nedohrávali sme naše obranné veci a nechávali sme ich vystreliť. Boli dobré v pozíciách, ktoré ony využili a my sme im dávali druhé šance, takže to bol podľa mňa hlavný problém. V závere sme už samozrejme aj šetrili sily. Dali sme možnosť aj najmladším dievčatám, čo je super, lebo zistili, aké tempo je to naozajstné tempo. Som napríklad rada, že da Cruz dostala toľko možností, koľko dostala. Chopila sa toho, tak verím, že jej to vydrží. Zajtra nás čaká Slávia Praha. Videli sme, ako hrajú. Musíme hrať v prvom rade našu hru, naše pravidlá v obrane a organizovať si útok, lebo straty nás stoja veľmi veľa síl.“

Lucia Striešová, hráčka Slávie Banská Bystrica: „Začiatok nám ušiel. Nemyslím si, že sme začali úplne zle. Boli tam také momenty, kedy sme mohli dva – trikrát skórovať, ale jednoducho, nedali sme nič. Žabiny začali 13:0, už vtedy sme museli dobiehať. Myslím si, že sa ten začiatok preniesol do celého zápasu. Najviac nám robili problém v protiútoku, druhých šanciach po doskokoch. Ešte v prvom polčase tam bola pasáž, kedy sme s nimi hrali vyrovnanú partiu. Mohli sme odohrať oveľa lepší zápas. Žabiny majú viacej skúseností, tuším vyhrali svoju skupinu v Eurocupe a odohrali veľa kvalitných zápasov. Ale tak, netreba sa na to vyhovárať, určite sme mohli hrať lepšie.“

Viktor Pruša, tréner Žabiny Brno: „Zachytili sme začiatok stretnutia, boli sme na Banskú Bystricu dobre pripravení. Premenili sme to, čo sme premenili a dobre sme si zdieľali loptu. Bolo to veľmi spojené s obrannou fázou, takže prvá štvrtina, ktorá skončila 26:11, určitým spôsobom udala tón zápasu. V druhej štvrtine sme mali niektoré momenty, keď sa nám dvakrát, trikrát za sebou nedarilo útočne, tak sa to potom prenieslo do obrany, čo je škoda, a tomu sa musíme pred sobotou vyvarovať. Potom sme už druhý polčas, s nejakými výnimkami, hrali podľa mňa v dobrom tempe a pri pohľade na skóre po tretej štvrtine sme boli vo veľkom komforte. Pozitívom je, že sme mohli pošetriť dosť síl a rozložiť minúty. Hlavným negatívom boli trestné hody, nepremenili sme 12 pokusov, čo nás môže vo vyrovnanom zápase veľmi bolieť.“

Zo súboja Slávie Banská Bystrica proti Žabinám Brno

SOBOTA

Prvé koše v sobotňajšom stretnutí medzi banskobystrickou a pražskou Sláviou patrili hráčkam spod Urpína. Tie po prvýkrát inkasovali až v závere 3. minúty. Po začiatku 8:2 nasledoval time-out celku z hlavného mesta Českej republiky, ktorý následne znížil na 12:10. Pumy však vedenie nepustili a po 10-tich minútach vyhrávali 17:14. Zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej v druhej štvrtine zlepšili úspešnosť streľby a spočiatku výborne bránili. Výsledkom bolo prvé navýšenie náskoku na dve cifry v 17. minúte (27:16). V závere prvého polčasu sa o prvú trojku duelu postarala Lucia Striešová, ale pražská Slavia aj vďaka košu s klaksónom znížila na polčasových 32:25.

Aj po zmene strán sa hral pomerne vyrovnaný basketbal. Obe družstvá vstúpili do druhého polčasu trojkami, druhú našu dala taktiež Striešová. Následne sa spoza perimetra začala presadzovať aj Lindsey Pulliam, ktorá dala v tretej štvrtine 8 zo svojich celkových 14-tich bodov v zápase. Tretiu časť vyhrali Bystričanky len o jeden kôš, stav bol lichotivý 50:41. Posledná štvrtina pri 9-bodovom odstupe sľubovala drámu do samého konca. Naše pumy strácali loptu častejšie (21 – 15), ale pomohli si prevahou na doskoku (53 – 37) a v záverečnej 10-minútovke, ktorú otvorila presnou 3-bodovou strelou Vanda Kozáková, nedovolili súperkám priblížiť sa. Naopak, svoj náskok umne navyšovali a po tretej trojke Striešovej viedli v 38. minúte 62:48. Tento rozdiel platil napokon aj po záverečnom klaksóne (64:50), a tak sa banskobystrické družstvo radovalo z postupu do boja o 5. miesto na Federálnom pohári. V ňom sa v nedeľu 12. marca o 12.30 hodine stretnú s ŠBK Šamorín.

Fakty o zápase:

Slávia Banská Bystrica – BLK Slavia Praha 64:50 (17:13, 32:25, 50:41)

Štvrtiny: 17:13, 15:12, 18:16, 14:9. TH: 10/13 – 11/17, trojky: 6 – 3, fauly: 18 – 13, doskoky: 53 – 37, asistencie: 11 – 7, zisky: 7 – 15, straty: 21 – 15, bloky: 1 – 1, streľba z poľa: 24/62 (38%) – 18/70 (25%). Rozhodovali: Fáber, Scholzová, Višniarová. Diváci: 65.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Pulliam 14, Hruščáková 12, Sherrill 12/12 doskokov, Nofuente 6, Holíková 1 (Striešová 9/3 trojky, Kozáková 8, van Dalen 2, Da Cruz 0, Grigerová 0). Vyfaulovaná: 38. Sherrill.

Zostava BLK Slavia Praha a body: Beasley 16, Suchanová 8, Rokošová 6, Čípková (C) 4, Mircová 3 (Nicholas 8, Zítková 2, Aulichová 2, Přibylová 1).

Hlasy po zápase:

Zuzana Žirková, trénerka Slávie Banská Bystrica: „V podstate sme vedeli, čo nás čaká, pre nás asi rovnocenný súper. Dobre sme sa vysporiadali s tými vecami, čo hrali. Nejaké veci im nepadli, pomohla nám aj zónová obrana. V prvom rade nám však pomohla tímovosť. Rozprávali sme o nej po piatkovom stretnutí, kedy sme si povedali, že takto to vyzerať nemôže a ja nie som zvyknutá prehrávať o toľko bodov. Stále si myslím, že tento tím nie je postavený na to, že by mal byť taký výsledok ako tomu bolo včera. Dnes bola aj tá rozcvička úplne iná, aj začiatok zápasu a náš prejav. To v kolektíve veľmi pomáha. Nedeľný zápas bude hlavne príprava na to, čo nás čaká v play-off.“

Vanda Kozáková, hráčka Slávie Banská Bystrica: „Pred zápasom sme si stanovili cieľ prezentovať sa určite lepšie ako v piatok, bojovať a vyhrať zápas. To sa nám podarilo. Keď sa Slávia Praha dostávala späť do zápasu a doťahovala sa, tak sme si to ustrážili. Som šťastná, že sme dokázali vyhrať zápas. Včerajšia facka nám určite pomohla, lebo sme sa sústredili na veci, ktoré nám robili problém. Každá hrala aj za tú druhú, a nielen za seba. Zajtra nás čaká predpríprava na play-off. Budeme sa sústrediť na svoje veci, aby sme hrali tímovo a dotiahli zápas do víťazného konca.“

Družstvo Slávie Banská Bystrica na Federálnom pohári v Hradci Králové

PROGRAM

nedeľu 12. marca o 12.30 hodine zabojuje banskobystrická Slávia o 5. miesto na Federálnom pohári v Hradci Králové v súboji proti ŠBK Šamorín.

Priame prenosy z Federálneho pohára môžete sledovať tu TVCOM.CZ.

Krátko po Federálnom pohári, už v utorok 14. marca, odštartujú Bystrické pumy cestu v play-off ženskej Nike extraligy. Vstupenky na domáci štvrťfinálový zápas proti CBK Košice, ktorý začne o 18.00 hodine v ŠH Dukla na Štiavničkách, si môžete zakúpiť na tomto odkaze – VSTUPENKY NA PLAY-OFF: CBK KOŠICE.

Autor: (bl, cb úprava + slaviabb.sk), Foto: facebook Žabiny Brno + Slávia BB