Bystrická Slávia absolvovala v Čechách turnaj o pohár mesta Trutnov

0 /

Basketbalistky banskobystrickej Slávie majú pred štartom ženskej extraligy za sebou tri zápasy na 22. ročníku turnaja O pohár mesta Trutnov.

„Pumy“ podľahli poľskému účastníkovi kvalifikácie EuroCupu AZS AJP Gorzów o 33 bodov. Deň predtým podľahli českým Žabinám Brno o 58 bodov a v prvý deň turnaja, teda vo štvrtok, tesne (o 2 body) zdolali domáci tím KARA Trutnov. Celkovo na turnaji o pohár mesta Trutnov obsadili 3. priečku.

Do najlepšej pätorky turnaja sa z bystrického družstva prebojovala strieľajúca rozohrávačka Iggy Allen, nová americká posila Slávie Banská Bystrica, ktorá sa so 66 bodmi v troch dueloch stala aj najlepšou strelkyňou.

TRETÍ ZÁPAS

Pumám absolútne nevyšiel vstup do zápasu, keď prvú štvrtinu prehrali o 20 bodov. V druhej 10-minútovke už hráčky Slávie zaostali len o 5 bodov. Poľský celok tak viedol po polčase jednoznačne 43:18. Po zmene strán odohrali pumy najlepšiu 10-minútovku, keď v nej nastrieľali 18 bodov. Aj v záverečnom dejstve mali navrch hráčka Gorzówa. Naše pumy tak v poslednom vystúpení na turnaji prehrali o 33 bodov, pričom podstatnú časť tohto manka utŕžili v úvode zápasu.

Na strane poľského tímu sa bodovo presadili všetky hráčky. Spomedzi púm to opäť najviac padalo Iggy Allen, ktorá si pripísala 25 bodov a pridala aj 5 doskokov. Hráčky Gorzówa mali navrch v každom štatistickom ukazovateli, pričom sa prezentovali až 61-percentnou úspešnosťou pokusov za 2 body.

AZS AJP Gorzów (POL) – Slávia Banská Bystrica 81:48 (43:18)
Gorzów: Wadoux 19, Horvat 17, Smith 16, Fiszer 8, Senyurek 6, Michnievicz 6, Smiatek 4, Matkovska 3, Bazan 2
Banská Bystrica: Allen 25, Mandić 7, Janštová a Neuschlová po 4, Grigerová a Holíková po 3, Nagyová 2, Kaliuzhna, van Dalen a Podhradská po 0.
TH: 10/17 – 6/9, trojky: 11/26 – 4/17, fauly: 10 – 13, štvrtiny: 26:6, 17:12, 20:18, 18:12.
Rozhodovali: Scholze Michal, Scholzová Michaela, Znamínko Petr (všetci CZE).

Miloslav Michálik, tréner Slávie Banská Bystrica: „Zápas sa niesol v podobnom duchu ako ten proti Brnu. Naše zlepšenie bolo minimálne. Som sklamaný z nášho výkonu. Očakával som väčšie zmeny v našom prejave. Celkovo mi chýbala väčšia snaha, energia a sebavedomie, skorý návrat do obrany a neustála práca vo vysokom nasadení. Videli sme, čo musíme zmeniť, ak sa chceme aspoň trochu priblížiť klubovej Európe. Nemôžeme sa vyhovárať, že chýbala tá a tá. Je veľa jednoduchých vecí, ktoré dokážeme zmeniť.“

DRUHÝ ZÁPAS

Český účastník skupinovej fázy EuroCupu potvrdzoval svoju kvalitu od úvodu zápasu, keď si už v prvej štvrtine vytvoril 16-bodový náskok a po polčase viedol o 29 bodov. Pumy prehrali najvýraznejšie tretiu štvrtinu, ktorú prehrali až o 26 bodov. Najvyrovnanejšia bola naopak posledná 10-minútovka, v ktorej hráčky Slávie zaostali len o 3 body, ale trojcifernému číslu na konte inkasovaných bodov nezabránili.

O necelú polovicu našich bodov sa postarala Iggy Allen (20). Dvojcifernú bodovú hranicu pokorila ešte Nina Janštová (12). Na brnianskej strane sa bodovo presadili všetky hráčky. Žabiny dominovali vo všetkých ukazovateľoch. Mimoriadne sa im darilo v streľbe spoza trojkového oblúka, keď premenili 11 zo 16 pokusov.

Slávia Banská Bystrica – Žabiny Brno (CZE) 42:100 (24:53)
Banská Bystrica: Allen 20, Janštová 12, Mandić a Grigerová po 4, Kaliuzhna, Holíková, van Dalen, Neuschlová, Podhradská a Nagyová po 0.
Brno: Hamzová 17, Čechová 14, Cuname 12, Šoukalová 10, Vondráčková a Záplatová po 9, Stoupalová 7, Mikšíková a Holmes po 6, Vacková po Buřtová po 5.
Rozhodovali: Vondráček Marek, Scholzová Michaela, Znamínko Petr (všetci CZE).

Miloslav Michálik, tréner Slávie Banská Bystrica: „Žabiny sú súper iného kalibru. Vedeli sme, že to bude ťažší zápas ako proti Trutnovu, ale aj napriek tomu sme očakávali úplne iný výkon od našich hráčok. Náš výkon absolútne nezodpovedal kritériám, ktoré máme. Dá sa prehrať, sme realisti, ale záleží na tom, ako prehráme. Dnes (v piatok) to bola prehra bez cti, bez boja, bez hrdosti a bez charakteru. Toto sa pokúsime zajtra (v sobotu) napraviť a verím, že dievčatá si vstúpia do svedomia, podajú úplne iný výkon a budú úplne inak reprezentovať Sláviu, pretože máme iné ciele. Náš prejav musí mať úplne iný charakter. Dá sa prehrať aj so cťou.“

PRVÝ ZÁPAS

Zápas bol od úvodu vyrovnaný, pričom obom družstvám to padalo najmä v prvej polovici prvej štvrtiny. Hráčkam Trutnova sa v druhej 10-minútovke podarilo zmazať 3-bodový náskok Slávie z prvej 10-minútovky a dostať sa do polčasového vedenia 38:35. Po zmene strán si naše pumy prinavrátili vedenie a do poslednej štvrtiny vstupovali s 3-bodovým náskokom. V záverečnej časti už zverenkyne Miloslava Michálika tesný náskok udržali. V samom závere mali hráčky Trutnova loptu vo svojej moci, a mohli tak vyrovnať či otočiť, ale posledný útok domácich zvládli pumy bez ujmy.

Na domácej strane to padalo najmä Raine Tomašickej (20) a Whisper Fisher (19), ktorá pridala aj 8 doskokov. Najviac bodov spomedzi našich púm zaznamenala Iggy Allen (21), ktorá sa prezentovala aj 9 doskokmi a 3 ziskami. Pivotka Slávie Jovana Mandič pomohla k tesnej výhre 18 bodmi, 4 doskokmi a 3 blokmi. K double-double mala blízko naša 18-ročná pivotka Nina Janštová, ktorá mala na konte 10 bodov a 8 doskokov. Zápas nedohrala Vanda Kozáková, ktorá sa zranila v prvom polčase. Pumy premenili všetkých 11 trestných hodov a domáce družstvo prevýšili v doskokoch (28 – 43). Hráčky Trutnova zas mali navrch v streľbe spoza perimetra.

KARA Trutnov (CZE) – Slávia Banská Bystrica 64:66 (38:35)
Trutnov: Tomašicka 20, Fisher 19, Vítová 6, Šafránková 5, Finková 4, Borsová, Kozumplíková a Seifrtová po 3, Šmahelová 1, Malcolm, Gaislerová a Linhartová po 0.
Banská Bystrica: Allen 21, Mandić 18, Janštová 10, Holíková 6, Kaliuzhna 4, van Dalen 3, Grigerová a Kozáková po 2, Neuschlová 0.
Rozhodovali: Vondráček Marek, Baudyš Petr, Znamínko Petr (všetci CZE).

Miloslav Michálik, tréner Slávie Banská Bystrica: „Teší nás víťazstvo, ale urobili sme obrovské množstvo individuálnych chýb. Kolektívna obrana spĺňala ako tak naše nastavené kritériá, no individuálne chyby v obrannej činnosti nás brzdili počas celého stretnutia. Bodovo sme sa dokázali niekoľkokrát odpútať od súpera, no vždy sme ho nechali priblížiť sa na dostrel. Trápila nás úspešnosť streľby za tri body, ktorú sme mali veľmi slabú. Pozitívom je naša dominancia na doskoku, v ktorom sme jasne prevýšili súpera. Využili sme našu výškovú výhodu v dolnom postavení, ale chýbal lepší pohyb hráčok na obvode. Sme radi, že sme zvládli koncovku, pretože aj to dodáva sebavedomie celému tímu.“

Autor: (cb úprava), Zdroj: slaviabb.sk, Foto: fb zo zápasu Slávie s Trutnovom