Bystričanky vyhrali v Bratislave, o týždeň ich čaká súboj o štvrtú priečku + HLASY

0 /

Basketbalistky ŠKP 08 Banská Bystrica vyhrali aj tretíkrát s Dubčekom Bratislava v ženskej extralige v aktuálnej sezóne. Opäť to bol náročný súboj s tesným výsledkom v prospech našich dievčat. Vyhrali o tri body. Naše ´pumy´ si tak v šesťčlennej tabuľke držia piate miesto, bodovo sa vyrovnali Šamorínu na štvrtej priečke a o týždeň v sobotu 25. januára cestujú práve na palubovku tohto tímu.

Prvá štvrtina bola v Bratislave sprvu veľmi vyrovnaná. Ako sa povie ´každý chvíľku ťahal pílku´. Vo vedení sa striedali obe družstvá, Dubček viedol najviac o dva body, naše ´pumy´ o štyri. Až v samom závere úvodnej desaťminútovky sme sa dvakrát odpútali od súpera na rozdiel piatich bodov, zásluhou koša Žilinskej sekundu pred prestávkou sme viedli 20:16 z nášho pohľadu.

V druhej štvrtine zaknihovali oba tímy len veľmi málo košov. Dominovali pozorné obrany, Bystričanky ešte v 15. minúte viedli o päť bodov (19:24), ale domáce potom dokázali vyrovnať na 24:24, keďže sme sa viac než štyri a pol minúty nedokázali strelecky presadiť. Pomohol nám oddychový čas kouča Michálika, po ktorom sa trafila do koša pivotka Žilinská a aj keď Vaiglová znovu vyrovnala, posledné slovo mala pred polčasom Matejčíková. Tá  premenila oba trestné hody. Na veľkú prestávku sa tak išlo za stavu 26:28.

V tretej štvrtine sme najprv po trojke Striešovej viedli o päť bodov, ale Dubček neustále znižoval. Sľubný bol aj šesťbodový náskok po ďalších košoch Striešovej v 24. a 25. minúte. Bratislavčanky sa však nevzdávali a znovu znížili, tentoraz na rozdiel bodu 38:39. Potom sa však do koša trafili MatejčíkováVargovou a znovu to bolo veselšie – 38:43. Škoda trojky domácej Krajčovičovej, ale dokázali sme na ňu odpovedať deväť sekúnd pred koncom tohto dejstva dvojkou Matejčíkovej a do záverečnej desaťminútovky sa teda išlo za pre nás priaznivého stavu 41:45.

Štvrtá štvrtina bola o pevnejších nervoch a taktike. Znovu bola vyrovnaná. Pumy v nej viedli po koši Matejčíkovej o šesť bodov, ale Dubček vyrovnal zásluhou Krajčovičovej Rieckej na 47:47. My sme odpovedali dôležitou trojkou Striešovej a opäť sa strelecky darilo i Matejčíkovej. Znovu sme viedli o päť bodov, k týmto našim dievčatám sa následne pridala aj Vargová dvoma úspešnými zásahmi, takže tri minúty pred koncom sme stále viedli, a to až o päť bodov – 52:57. Bratislavčanky znížili Bachorovou na 54:57, ale 58 sekúnd pred záverečným klaksónom zaknihovala dvojku Matejčíková a to bolo tiež kľúčové. Potom to už bolo o taktike. Súper sa po úspešnej trojke Rieckej priblížil na dosah (57:59) a následne táto hráčka premenil aj jeden trestný hod, bolo 58:59 jedenásť sekúnd pred koncom! Domáce však museli urobiť taktický faul, keďže sme boli na lopte, trestné hody premenila Grígerová (58:61) a keďže sa v zostávajúcom čase dvakrát nepresadila Riecka (skúšala to najprv za tri body a potom aj za dva), mohli sme sa tešiť v Bratislave z cennej výhry.

Dubček Bratislava – ŠKP 08 Banská Bystrica 58:61 (16:20, 26:28, 41:45)

Štvrtiny: 16:20, 10:8, 15:17, 17:16. TH: 13/8 – 10/9. Trojky: 8 – 4. Fauly: 18 – 15. Divákov: 80.

Najviac bodov Dubček: Riecka 12 (3), Vaiglová a Krajčovičová po 10.

Banská Bystrica: Striešová 15 (3) + 8 doskokov, Van Dalen 2, Grígerová 8, Žilinská 6, Háberová 0 (Matejčíková 20 (1), Vargová 10 + 6 doskokov, Oborilová 0, Holíková 0, Mesárošová 0).

Vyjadrenia po zápase pre bystricoviny.sk:

Miloslav Michálik, tréner Bamskej Bystrice: „Som veľmi rád, že sme vyhrali tento zápas. Toto víťazstvo je pre nás podstatné vzhľadom k umiestneniu. Nemôžem však vysloviť maximálnu spokojnosť s výkonom. Nepodarilo sa nám zopakovať výborný výkon z Košíc proti tamojšiemu Young Angels, kde sme hrali pred týždňom. Na môj vkus tam bolo veľmi veľa elementárnych, jednoduchých chýb. Som však rád, že i napriek slabšiemu výkonu sa nám podarilo dnes v Bratislave zvíťaziť. Najbližší víkend v sobotu nás čaká súboj so Šamorínom o štvrté miesto a bol by som zlý tréner ak by som nechcel vyhrať. Určite sa vynasnažíme zvíťaziť, ale treba jednoznačne povedať, že hráčska kvalita je na strane Šamorína. Samozrejme budem viesť hráčky k tomu, aby všetky do jednej odviedli na palubovke v Šamoríne maximum.“

Lucia Striešová, 15 bodov za náš tím, tri trojky a najviac doskokov za ŠKP 08: „V zápase sme striedali dobré pasáže s veľmi hluchými miestami. Keď sme si už vybudovali menší náskok, v dôležitých chvíľach sme hrali zbytočne netrpezlivo. Z toho pramenilo množstvo našich chýb, či už v obrane alebo v útoku, ktoré vždy zápas zdramatizovali. Napokon sme si však postrážili víťazstvo, z čoho sa veľmi tešíme.“

Jana Matejčíková, najviac bodov za ŠKP 08, celkovo v zápase: „Úvod zápasu bol taký rozpačitý. Keď sme hrali koncentrovane a plnili sme pokyny trénera, bolo všetko fajn. Potom však vždy prišla nejaká hluchá chvíľka, kedy sme súperovi umožnili opäť vyrovnať. Chýbala nám hra z rýchlych protiútokov, čo bola veľká škoda, že sme nevedeli dávať ľahké koše. Teší ma, že sme to ale dokázali ustáť a dobojovať to do víťazného konca. Som rada, že po dlhšej odmlke som dokázala dievčatám pomôcť a pridať i ja ruku k dielu svojimi bodmi. Obzvlášť som rada, že to vyšlo rovno v zápase, kde to padlo na úžitok.“

Autor: (job), Foto: archív fb ŠKP 08 (I. Golembiovský)