Bystričanky vyhrali v Poprade, vôbec prvýkrát na palubovke súpera v sezóne + HLASY

0 /

Basketbalistky ŠKP 08 Banská Bystrica vyhrali v štvrtom zápase nadstavbovej časti extraligy žien o 5. až 8. miesto v Poprade o štyri body a zaknihovali tak prvú výhru v sezóne na palubovkách súperov. Naše ´pumy´ potvrdili stúpajúcu formu s blížiacim sa záverom sezóny, no tú ešte musia potvrdiť v nasledujúcich dvoch dueloch nadstavby na Slovane a doma s Popradom. Teoreticky tak môžu pomýšľať na šiestu priečku.

V prvej štvrtine síce Popradčanky otočili po koši našej Žilinskej stav z 0:2 na 3:2, ale potom sme zásluhou Ozdincovej a Striešovej išli do vedenia 3:9 a to sme už nepúšťali. Domáce síce následne dvakrát znížili na rozdiel dvoch bodov, ale nám sa darilo najmä strelami spoza veľkého oblúka odskočiť na ešte výraznejší rozdiel. Po trojkách van Dalen a Striešovej bol stav 9:21, no súper Rodákovou znížil a do druhej desaťminútovky tak išli ´pumy´ s deväťbodovým náskokom. Ten v tejto časti hry mierne stratili. Hoci ešte v 15. minúte bolo 19:28, potom sa dostavila hluchšia pasáž v útočnej fáze u nášho družstva a kôš sme dali až po takmer štyroch minútach. Konkrétne dva v podaní van Dalen. Napriek tomu polčas vyznel celkovo v náš prospech, do šatní sa išlo za stavu 25:32.

V tretej štvrtine hrali ´pumy´ dobre v obrane, málo inkasovali a po trojke Háberovej viedli znovu až o 11 bodov (29:40). No trojku zaknihovala následne domáca Rodáková a po trestných hodoch Havranovej sa náskok scvrkol na rozdiel šiestich bodov. Posledné slovo však mala Bystričanka Mesárošová, faulovaná dala dvojku a premenila i trestný hod, takže do záverečného dejstva sa išlo za priaznivého výsledku 34:43.

Posledná desaťminútovka bola o taktike. Pumy sa snažili držať súpera na ´dištanc´ a sústredili sa hlavne na defenzívu. To sa im aj darilo. V 33. minúte po zásahu Striešovej znovu viedli o 11 bodov, ale potom sa strelecky až do samého konca stretnutia odmlčali, takže Popradčanky sa postupne dotiahli na rozdiel šiestich bodov. Záver bol tým pádom dramatický, pretože 51 sekúnd pred koncom z trestných hodov Filičková znížila na 41:45! Posledné sekundy však Bystričanky udržali a duel tak napokon skončil týmto úspešným výsledkom.

Najbližšie sa Banskobystričanky predstavia v tejto nadstavbovej časti extraligy o 5. až 8. miesto vo štvrtok 21. februára o 17:30 hodine v Bratislave proti tamojšiemu Slovanu.

BAM Poprad – ŠKP 08 Banská Bystrica 41:45 (12:21, 25:32, 34:43)

Štvrtiny: 12:21, 13:11, 9:11, 7:2. TH: 13/8 – 5/4. Fauly: 12 – 16. Trojky: 1 – 5. Rozhodovali: Kukulčík, Mlynarčík a Špirka. Diváci: neuvedené.

Najviac bodov Poprad: Rodáková 10, Vyšnová 9, Filičková 8.

ŠKP 08: Ozdincová 5/1/, Števulová 0, van Dalen 12/1/ (+ 10 doskokov), Háberová 5/1/, Žilinská 4 (Matejčíková 3/1/, Vargová 0, Striešová 13/1/ (+ 8 doskokov), Mesárošová 3)

Miloslav Michálik tréner Banskej Bystrice: „Hrali sme disciplinovane v obrane, čo nám veľmi pomohlo, lebo obrana mala dnes veľký význam z hľadiska konečného výsledku. V poslednej štvrtine to bolo z našej strany ustráchané v útočnej fáze. Potrebovali sme väčší pokoj a sebavedomejší typ hráčky, ktorá by zobrala zodpovednosť na seba. Aj napriek tomu bol však náš výkon okrem poslednej štvrtiny z útočného hľadiska veľmi dobrý, za čo môžem moje zverenkyne iba pochváliť. Je to pre nás dôležité víťazstvo, pretože sme stále v hre reálne o siedme miesto. Poprad však hral bez zranenej Rusiňákovej, čo je pre nich podstatná hráčka.“

Laura van Dalen, 12 bodov a 10 doskokov za ŠKP 08„Od začiatku sme vedeli o čo hráme, rovnako tak aj Poprad, takže sa bojovalo o každú loptu. Vytvorili sme si na začiatku náskok, tým sme sa dostali do psychickej pohody, no Poprad sa stále na nás doťahoval vďaka agresívnej obrane a kvôli našim zbytočným stratám. Napriek tomu sme v druhom polčase náskok dokázali udržať, i keď v závere to bolo aj nielen pre divákov veľmi napínavé. Sme radi, že sme tento dôležitý duel dotiahli napokon do víťazného konca.“

Lucia Striešová, najlepšia strelkyňa ŠKP 08: V zápase sa nám podarilo chytiť úvod, čo bolo pre nás kľúčové. Vytvorili sme si mierny náskok, ktorý sme si celý zápas viacmenej udržovali. Záver sme dovolili súperovi mierne zdramatizovať, ale víťazstvo sme si napokon postrážili. Znova sme sa ale nevyvarovali zbytočným stratám, na čom budeme musieť do ďalších zápasov určite popracovať. Toto víťazstvo bolo pre nás dôležité, lebo nám veľmi pomôže v ďalšom pokračovaní sezóny.“

Autor: (job), Foto: fb BAM Poprad (archív)