Bystričanky si prehrali duel v Bratislave v štvrtej štvrtine bez pivotiek + HLASY

0 /

Basketbalistky ŠKP 08 Banská Bystrica v play-off ženskej extraligy o konečné siedme miesto nedokázali vyhrať odvetný duel v Bratislave so Slovanistkami. V sérii hranej na dve víťazstvá je tak stav 1:1. O tom, či neskončí naše družstvo na poslednom mieste a nebude musieť hrať baráž o zotrvanie v najvyššej súťaži sa rozhodne v stredu v našej hale na Štiavničkách.

V prvej štvrtine ťahali naše ´pumy´ za kratší koniec. Presadzovala sa v úvode iba van Dalen, po jej košoch bolo 0:2, 3:49:6. Domácim basketbalistkám to padalo najmä za tri body, aj preto išli do výraznejšieho vedenia 12:6. Števulová s Jelenčíkovou  znižovali, takže prvá štvrtina sa skončila 15:12. V druhej sme sa najmä zásluhou pivotky Kozákovej dotiahli na rozdiel bodu, na strane Slovana bodovala Bilíková. Postupne sa k týmto hráčkam pridali aj ostatné, podstatné bolo, že sa nám viac darilo v útoku, takže na veľkú prestávku sa išlo za nerozhodného výsledku 28:28.

V tretej časti sme po košoch Jelenčíkovej van Dalen viedli 28:35. V 26. minúte bolo 32:37. Zranila sa nám však pivotka Kozáková a druhá pivotka Jassová mala problém s vyšším počtom faulov, nemohla teda dostávať toľko priestoru na palubovke ako by sme potrebovali. Súper toho využil. Najprv vyrovnal a pivotkou Talajkovou aj išiel do vedenia. My sme kontrovali úspešnými trestnými hodmi a po trojke Ozdincovej v poslednej sekunde tohto dejstva aj znovu viedli 42:45. Štvrtá štvrtina nám však nevyšla. Hoci sme na jej začiatku vedenie zvýšili na 42:49, následne sa vyfaulovala Jassová a súper začal pod košom dominovať. Hlavne Talajková bodovala a po trojke Tarkovičovej sa tri minúty pred koncom stav otáčal na 54:51. Košmi Števulovej a Ozdincovej sme znovu priklonili misku váh na našu stranu (54:55), ale záverečných sedemdesiat sekúnd patrilo Slovanistkám, konkrétne Bilíkovej, Talajkovej a z trestných hodov presnej Tarkovičovej.

Najbližšie sa teda Banskobystričanky predstavia na domácej palubovke na Štiavničkách stredu 11. apríla o 18.00 hodine. Pôjde o posledný duel so Slovanom Bratislava. Ak ho vyhráme, skončíme na siedmom mieste v ženskej extralige. V prípade prehry sa ocitneme v baráži s najlepším družstvom prvej ligy o príslušnosť v najvyššej súťaži aj v budúcej sezóne.

BK Slovan Bratislava – BK ŠKP 08 Banská Bystrica 59:55 (15:12, 28:28, 42:45)

– stav série hranej na dve víťazstvá: 1:1

Štvrtiny: 15:12, 13:16, 14:17, 17:10. TH: 21/14 – 21/15. Fauly: 12 – 22. Trojky: 5 – 2. Rozhodovali: Turčín, Kurpaš a Fontányi. Diváci: neuvedené.

Najviac bodov Slovan: Talajková 19, Bilíková 11 (+12doskokov) a Tarkovičová tiež 11

ŠKP 08: Ozdincová 12/1/, Jassová 0 (+7 doskokov), Jelenčíková 13 (+10 doskokov), van Dalen 13/1/, Števulová 10 (Matejčíková 0, Kozáková 6, Piperková 1)

Hlasy po zápase pre Bystricoviny:

Miloslav Michálik, tréner Banskej Bystrice: „Ťažko sa mi vyjadruje k tomuto zápasu. Mali sme dve pivotky a obe nedohrali. Kozáková sa zranila v tretej štvrtine, Jassová odohrala pre vysoký počet faulov len štrnásť minút. Veľmi ťažko sa hrá proti hráčkam, ktoré majú dominantné postavenie v dolnom postavení, mám na mysli Talajkovú a Zarervúcku. Slovan mal obrovskú silu pod košom, to rozhodlo. Jassová sa nám vyfaulovala na začiatku štvrtej štvrtiny. Dokiaľ sme mali pivotov, tak to bolo v náš prospech – plus sedem. Rozhodla dnes teda sila pod košom súpera, náš zlý úvod, ktorý sme nechytili. Spoliehali sme sa na trojkovú streľbu a nechytili sme správny rytmus. Slovanistky naopak dali trojky. V druhej a tretej štvrtine sme sa zlepšovali, mali sme dobré útoky, v obrane sme skúšali všetko, ale nevyšlo to.“

Natália Jelenčíková, najviac bodov i doskokov za ŠKP 08: „V tomto zápase sme chceli ukončiť sériu. Od začiatku sme mali v pláne podávať sústredený a bojovný výkon, ale práve úvod nám ušiel. Súper mal v prvej štvrtine úspešné trojbodové strely. Jedna z našich pivotiek mala problém s počtom faulov, čo výrazne ovplyvnilo priebeh duelu. Celé stretnutie bolo vyrovnané, držali sme krok i napriek oklieštenej zostave, ale v závere využil Slovan značnú prevahu pod košom a zvíťazil. Veríme, že v stredu v plnej zostave obhájime siedme miesto.“

Autor: (bl), Foto: Zdroj tasr (archív)