Bystričanky nedali Nitre žiadnu šancu a majú postupový mečbal + HLASY

0 /

Basketbalistky ŠKP 08 Banská Bystrica vyhrali tretí zápas play-off ženskej extraligy o 5. až 8. miesto na domácej palubovke s Nitrou presvedčivo 61:48 a v sérii hranej na tri víťazstvá sa ujali vedenia 2:1. O postupe do priameho boja o piatu priečku môžu rozhodnúť už v stredu pod Zoborom.

Základ víťazstva položili naše basketbalistky v prvej štvrtine. Vstup do zápasu mali excelentní, najmä zásluhou produktívnej Striešovej išli do vedenia 10:0. Nitranky dali prvý kôš až v šiestej minúte, znižovali na 10:2 a neskôr na 15:4 15:6, keď sa presadila Svetlíková. Inak nárok nemali. Bystričankám dobre fungovala obrana i útok. V druhej štvrtine sme navýšili náskok na 21:6, ale súper z trestných hodov znížil na 21:12. Tieto momenty však naše družstvo nerozhodili, strelecky sa chytila Verlíková, takže vedenie o 15 bodov sme nestrácali. Pred polčasom v poslednej pol minúte dali koše Striešová a Jelenčíková, takže na prestávku išli ´pumy´ nad mieru spokojné – 37:18.

Na začiatku tretej štvrtiny sme sa dostali do dvadsaťbodového náskoku, v podstate sme si takýto odstup dlho držali – až do 26. minúty. Po trestných hodoch Števulovej bol stav 45:24, no následne akoby nastalo určité uspokojenie na našej strane. Basketbalistky spod Zobora dali tri koše v rade, z toho jeden spoza veľkého oblúka a po trestnom hode Migovej znížili na 45:32. My sme dokázali bodovať až Jelenčíkovou 48 sekúnd pred koncom tohto dejstva, do štvrtej štvrtiny sa išlo napokon za stavu 47:34. Iskru nádeje vykresala potom dvojkou hosťujúca Martišková, no stále sme viedli o jedenásť bodov. Hralo sa už viac takticky. Dôležité bolo, že Nitrankám to nepadlo do koša takmer päť minút, čo naše hráčky využili na mierne zvýšenie skóre – 53:36. Záver sme si už skúsene postrážili, takže víťazstvo 61:48 bolo zaslúžené.

Najbližšie odohrajú Banskobystričanky štvrtý duel play-off o 5. až 8. miesto v Nitre, konkrétne v stredu 5. apríla o 18.00 hodine v hale na Klokočine – Čermáň.

BK ŠKP 08 Banská Bystrica – BKM Junior UKF Nitra 61:48 (17:6, 37:18, 47:34) – stav série 2:1

Štvrtiny: 17:6, 20:12, 10:16, 14:14. TH: 21/11 – 17/11. Fauly: 16 – 23. Trojky: 4 – 5. Rozhodovali: Margala, Bartoš a Gálová.

ŠKP 08: Matejčíková 7 /1/, Striešová 15 /2/ + 10 doskokov, Jassová 8 + 16 doskokov, Verlíková 11 /1/, Jelenčíková 12 (van Dalen 2, Števulová 4, Piperková 2, Ozdincová 0, Pavlendová 0)

Najviac bodov Nitra: Martišková 12, Svetlíková 10.

Hlasy po zápase pre Bystricoviny:

Milan Špiner, asistent trénera Banskej Bystrice: Po stredajšej nečakanej prehre sme sa na Nitru zodpovedne pripravovali s cieľom vrátiť im požičané. Vstup do zápasu nám vyšiel dobre. podobne ako v Nitre, len s tým rozdielom, že sme už udržali nastolený štandard takmer počas celého stretnutia. Mierny výpadok nastal iba v tretej štvrtine, kedy sme po našich chybách dali Nitre malé svetielko nádeje, ale chvalabohu sme postupne opäť vrátili do prvopolčasového konceptu našej hry. Naše hráčky zvládli záver s prehľadom a ukázali, že skúsenosti sú na ich strane.. V stredu by sme chceli v Nitre sériu ukončiť. Pôjdeme jednoznačne za víťazstvom.“

Lucia Striešová, naša najproduktívnejšia hráčka, 15 bodov v zápase: Po prehre v Nitre sme vedeli, akým chybám sa musíme vyhnúť, aby sme boli v tomto zápase úspešné. Úvod sa nám veľmi vydaril, či už v obrane, alebo v útoku. Veľmi dôležitá bola naša hra v prvej štvrtine, kde sme dovolili Nitre len 6 bodov. Tým sme si vytvorili kľúčový náskok, ktorý sme si, na rozdiel od zápasu v Nitre, tentoraz aj postrážili. Druhý polčas nebol až tak podľa našich predstáv, no vychádzali nám rýchle protiútoky a tiež nás podržal doskok. Napokon sme si náskok postrážili a dotiahli to do víťazného konca. Verím, že v stredu v Nitre podáme podobný výkon.

Beáta Jassová, naša pivotka, najviac doskokov – 16: Do zápasu sme vstúpili koncentrovane a plnili sme pokyny trénera. Hneď na začiatku sme si vytvorili náskok, ktorý sme si udržiavali. V tretej štvrtine prišla akási únava a poľavili sme, čím sa súper začal bodovo doťahovať. Opäť sme však začali poriadne brániť a hrať rýchlo v útoku, takže sme dotiahli zápas do úspešného konca.

Jana Matejčíková, naša rozohrávačka, najviac až 20 plusových bodov v zápase: „Začiatok zápasu nám vyšiel podľa predstáv. Plnili sme všetky pokyny trénera, vychádzal nám útok aj obrana. V druhom polčase sme sa zo začiatku trápili, nevedeli sme premieňať ľahké strely, s ktorými sme v úvode duelu nemali problém. Tlak hosťujúceho celku sa zvyšoval, no myslím si, že sme sa s tým vedeli vysporiadať, takže zápas sme dotiahli zaslúžene do víťazného konca.“

Autor: (bl), Foto: archív fb BK ŠKP 08 (Ivan Golembiovský)