Basketbalistky UMB v boji o predposlednú priečku zdolali Spišiačky o šesť bodov + HLASY

0 /

V prvom zápase tretieho kola play-off basketbalovej Niké extraligy žien o konečné umiestnenie BK ŠK UMB Banská Bystrica zdolal na domácej palubovke ŠKBD Spišskú Novú Ves 54:48. V sérii hranej na dve víťazstvá sa ujal univerzitný tím spod Urpína vedenia 1:0, odvetný duel je naplánovaný na palubovke Spišiačok v sobotu.

Prvá štvrtina sa začala vyvíjať pre Bystričanky dobre. Išli do vedenia 6:0, súper sa netrafil do koša takmer štyri a pol minúty. Až potom znižoval náskok, dvakrát sa dotiahol na rozdiel dvoch bodov a dve minúty pred koncom na rozdiel bodu 11:10. Na to zareagovala trojkou Paulechová (napokon to bol jediný úspešný zásah spoza veľkého oblúka v domácom družstve v zápase), takže do druhej štvrtiny sa išlo za stavu 14:10. Toto dejstvo však vyšlo lepšie Spišiačkam. Ťažili zo zbytočných strát lôpt v tíme UMB a boli lepšie i na útočnom doskoku. Univerzitné basketbalistky ťahala kapitánka Turčanová, nielenže často bodovala, ale aj ako pivotka nezaostávala v doskokoch. Aj vďaka nej bolo v trinástej minúte 19:13. Lenže následne sa Banskobystričanky strelecky odmlčali na viac než štyri minúty a hostky otočili vývoj na 19:20. Darila sa im viac aj streľba za tri body, tesný náskok si teda udržali, polčas skončil výsledkom 24:25.

Tretia štvrtina vyšla ´sovičkám´ spod Urpína najlepšie. Vyhrali ju zlepšenou hrou o šesť bodov, keď sa k Turčanovej pridali bodovo i Paulechová Chovancovou. V 27. minúte viedol univerzitný tím 37:31 a minútu pred koncom tohto dejstva po koši druhej pivotky Kovalenkovej 39:32. Ďalšou slabinou nášho družstva však boli fauly a súper z trestných hodov trestal, i preto sa išlo do záverečnej štvrtiny za stavu 39:34. V poslednej desaťminútovke sa UMB sprvu odpútalo od Spišiačok na rozdiel deviatich bodov (45:3649:40), ale hostky zareagovali oddychovým časom a znížili na 49:45. Na to odpovedali úspešnými košmi ChovancováPiperkovou a minútu a pol pred koncom svietil na tabuli už upokojujúcejší výsledok 54:45. Následne ešte Lysová z trestného hodu a produktívna Jarošová dvojkou skresali náskok na 54:48, no poslednú minútu si už ´sovičky´ postrážili. O predposlednej priečke v ženskej extralige môžu rozhodnúť v sobotu v Spišskej Novej Vsi, potrebujú však zvíťaziť. Ak sa tak nestane, rozhodujúci duel sa uskutoční o týždeň v stredu opäť v Banskej Bystrici.

BK ŠK UMB Banská Bystrica – ŠKBD 23 Spišská Nová Ves 54:48 (14:10, 24:25, 39:34), stav série 1:0

Štvrtiny: 14:10, 10:15, 15:9, 15:14. TH: 19/9 – 17/13. Fauly: 21 – 21. Trojky: 1 – 5. Rozhodovali: Doušek, Bartoš, Donovalová

BK ŠK UMB: Paulechová 10 (1), Chovancová 9, Adriana Moravčíková 2, Vyšná 2, D. Žilinská (Turčanová 14 + 18 doskokov, Piperková 7, Kovalenková 6, Mrváňová 2, Števulová 2, Dobrotová)

ŠKBD 23: Jarošová 16 (1), Lysová 8 (1), Pokrievková 5 (1), Dovalová 4 + 9 doskokov, Puzderová (Matúšová 5 (1), Bučková 4 (1), Hrušovská 2, Kačírová 2, Cvoligová 2, Da Cruz, Kostelníková)

Andrea Izáková, trénerka UMB: Tento zápas nebol o pekných a vydarených basketbalových akciách, ale o srdci, pretože ak by sme sa poddali chybám, ktorých bolo viac ako veľa v súvislosti so stratenými loptami, pravdepodobne by odišiel šťastnejší súper. Našťastie naše srdiečko bolo na mieste a kolektívnym výkonom a jeho gradovaním až do konca zápasu sme zo súboja nakoniec odišli víťazne my. V sobotu nás určite čaká najmä mentálne náročný druhý zápas, ale verím, že kolektívne to zvládneme a udržíme našu súčasnú siedmu priečku.“

Gabriela Turčanová, najviac bodov a doskokov za UMB: „Stredajšie stretnutie bolo prioritne o hlave, nakoľko sme obe družstvá veľmi chceli vyhrať. Prvý polčas bol veľmi rozpačitý a z našej strany sme podali nekoncentrovaný výkon, no nakoniec som šťastná, že sme to kolektívnym výkonom dotiahli do výherného konca, kde nám nechýbala bojovnosť. Neradím to medzi naše najlepšie zápasy. Mali sme príliš veľa stratených lôpt a súperovi sme nechávali napriek našej výškovej prevahe priestor opätovne si doskočiť loptu v útoku. Tieto chyby nás môžu stáť cenné body, takže v sobotu, kedy sa stretneme na súperovej palubovke,  musíme naše chyby eliminovať. Ja však verím, že po sobote sa na domácu palubovku už nebudeme musieť vrátiť!“

Klára Paulechová, druhá najviac bodujúca hráčka UMB, jediná trojka za náš tím: „Do dnešného zápasu sme išli s jasným cieľom vyhrať. Túžba vyhrať nám zväzovala ruky, robili sme príliš veľa chýb a súper nás za to trestal. Taktiež sme robili zbytočné fauly a vďaka tomu sme Spišiačkam dali trestné hody, ktoré využívali a držali sa v zápase. Do sobotňajšieho zápasu sa musíme viac skoncentrovať a podať lepší kolektívny výkon.“

Rebeka Chovancová, tretia najviac bodujúca hráčka UMB: „Tento zápas nás stál veľa síl a energie, ktorá nám ho pomohla vyhrať. V prvom polčase sme mali príliš veľa zbytočných, stratených lôpt a z toho nám super dával ľahké koše. Na druhej strane nám vychádzala jednoduchá hra 1 na 1. Tešíme sa z výhry. Chyby, ktoré sme v tomto zápase mali, sa budeme snažiť v sobotu eliminovať a podať čo najlepšie výkon a zvíťaziť.“

Autor: (bl), Foto: ilustračné