Basketbalistky UMB sa v Šamoríne držali, rozhodlo sa až v druhom dejstve + HLASY

0 /

Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica odohrali v sobotu večer extraligový duel v Šamoríne. Domáci kolektív bol jasným favoritom, no v prvom polčase tomu až tak nenasvedčovalo. Naše ´sovičky´  odohrali vyrovnanú partiu so súperom v druhej štvrtine. Papierové predpoklady potvrdili súper zo západu Slovenska až po veľkej prestávke.

V úvode sa Šamorínsky basketbalový klub (ŠBK) dostal rýchlo do vedenia 4:0, no zásluhou Števulovej naše UMB vyrovnalo stav na 4:4. Potom sa však strelecky na takmer štyri minúty odmlčalo a domáce to využili, išli až do vedenia 11:4. Záver úvodnej desaťminútovky bol už z pohľadu nášho družstva lepší, no i tak oba tímy vchádzali do druhej štvrtiny za stavu 24:15. Práve druhá desaťminútovka vyšla univerzitným basketbalistkám spod Urpína najlepšie. Dokázali uhrať remízu 13:13. Stiahli súper na rozdiel siedmich bodov (26:1929:22) v 15. a 16. minúte. Na veľkú prestávku odchádzali napokon Šamorínčanky o niečo spokojnejšie s deväťbodovým vedením – 37:28.

Tretia štvrtina začala úspešnými trojkovými pokusmi na oboch stranách, dve zaznamenali domáce, hostky len jednu. ŠBK sa nám vzdialil hlavne po zásahoch spoza veľkého oblúka. Kovalenko znižovala na rozdiel ôsmich bodov v 25., minúte, no na to hneď kontrovala trojkou skúsená Sujová (46:35). Táto hráčka v závere tohto dejstva pridala ešte dve trojky a tie boli kľúčové. Trénerka Banskej Bysrice Andrea Izáková reagovala oddychovým časom, ale ten už výsledok po tretej štvrtine 56:37 nemenil. V štvrtej dostali priestor aj mladšie hráčky, respektíve tie, ktoré až tak často nenastupujú na palubovku (minutáž). Domáce zaznamenali v poslednej desaťminútovke až 25 bodov, hostky 15, pretože viac sa útočilo než bránilo. Rozdielové boli v tomto stretnutí najmä úspešné trojkové pokusy, na strane Šamorína až 12! Oveľa viac faulov zaznamenali Bystričanky.

ŠBK Šamorín – BK ŠK UMB Banská Bystrica 81:52 (24:15, 37:28, 56:37)

Štvrtiny: 24:15, 13:13, 19:9, 25:15. TH: 17/13 – 14/11, trojky: 12 – 3, fauly: 14 – 21. Rozhodovali: Lamoš, Hudec a Ribakovs. Bez divákov.

Najviac bodov Šamorína: Horvátová 22 (4), Sujová 18 (5), Vaigl 11, Oštádalová 8 + 12 doskokov.

UMB: Paulechová 5 + 9 doskokov, Dobrotová 0, Števulová 14 (2), Piperková 10, Turčanová 6 (Adriana Moravčíková 3 (1), Vyšná 6,  Chovancová 0, Luptáková 0, Kovalenko 8, Mrváňová 0)

Andrea Izáková, trénerka Banskej Bystrice: „Po minulom nevydarenom zápase s Popradom sme sa cely týždeň na tréningoch venovali chybám, ktoré nás stáli minulý víkend víťazstvo. V tomto zápase sme si splnili naše čiastkové ciele a hrali sme viacej kolektívnejšie, či už v obrane alebo v útoku. Mrzí nás však, že výsledok nezodpovedá výkonu, ktorý sme dnes podali. Mali sme zodpovedný a aktívny prístup do tretej štvrtiny, no v štvrtej štvrtine sme najmä v obrane poľavili z pohybov a súper nás trestal ľahkými košmi. Potrebujeme zapojiť aj lavičku, ale nie len do počtu, ale napojiť sa na výkon hráčok na ihrisku. Celkovo však hodnotím zápas pozitívne, potešila ma aktivita na kôš viacerých hráčok, bol to kolektívny výkon, škoda toho záveru.“

Petra Števulová, najviac bodov za UMB: „V dnešnom zápase sme si chceli napraviť chuť do hry po minulotýždňovej prehre s Popradom. Povedali sme si, že musíme hrať agresívnejšie, rozvážnejšie a viac na ihrisku spolupracovať či v útoku alebo si viac pomáhať v obrane. Môžem povedať, že sa nám to dnes vo väčšine zápasu darilo a aj preto nie sme spokojné s konečným skóre. Šamorín nám výraznejšie odskočil v poslednej časti hry. Chcem, aby sme sa opreli o to, čo sa nám v dnešnom zápase darilo hrať a som rada, že sme samy sebe dokázali, že vieme hrať aj so silnejším súperom.“

Paula Vyšná, hráčka Banskej Bystrice: „Po minulom zápase s Popradom sme snažili hrať kolektívnejšie a splniť si úlohy, na ktorých sme pracovali počas celého týždňa. Čiastočne sa nám ciele podarilo dodržať, avšak konečný bodový rozdiel nezodpovedal nášmu dnešnému výkonu.“

Barbara Lelkes, hráčka ŠBK Šamorín: „V prvom polčase sme nesplnili, čo sme si povedali pred zápasom. V druhom sa nám podarilo zlepšiť obranu a začali nám padať aj koše. Som rada, že dnes sa na ihrisko dostalo všetkých 12 hráčok.“

Autor: (bl), Foto: fb Šamorínsky basketbalový klub