Basketbalistky UMB dlho vzdorovali bronzovým košickým ´anjelkám´ + HLASY

0 /

V treťom kole nadstavby basketbalovej Niké ženskej extraligy o 5. až 8. miesto privítali banskobystrické ´sovičky´ na domácej palubovke vlaňajší bronzový celok súťaže Young Angels Košice. Univerzitný tím spod Urpína hral tri štvrtiny so súperom vyrovnanú partiu, napokon však prehral o osemnásť bodov 50:68.

Hostky išli v úvode do šesťbodového vedenia (0:6), ktoré domáce dokázali zmazať na rozdiel dvoch bodov (6:8). Lenže následne inkasovali ďalšie tri koše v rade a bolo 6:14. Po zásahoch Matejčíkovej sa náskok Košičaniek scvrkol na rozdiel troch bodov (11:1413:16), lenže záver tohto dejstva zvládol lepšie Young Angels a prvá štvrtina sa skončila výsledkom 15:22. V tej druhej to bola oveľa vyrovnanejšia partia iba s jednobodovým rozdielom. V pätnástej minúte basketbalistky UMB stiahli vedenie Košičaniek na 25:27! Avšak následne sa dostavila menšia hluchá pasáž na strane domáceho celku a hostky toho využili na navýšenie náskoku – 25:33. S osembodovým mankom napokon odchádzali ´sovičky´ aj na veľkú prestávku – 27:35.

V tretej štvrtine videli diváci v Športovej hale FF UMB na Tajovského ulici opäť vyrovnaný priebeh. Sovičky opäť zabrali a opäť znížili stav na rozdiel dvoch bodov 37:3939:41. A to najmä zásluhou Ďurjakovej, HáberovejMatejčíkovej. Posledné tri a pol minúty tohto dejstva však patrili Košičankám, tie totiž výstrahu zobrali vážne a do štvrtej štvrtiny mohli ísť spokojnejšie, na tabuli svietil stav 41:52. V poslednej desaťminútovke sa už žiadna dráma nekonala. Bystričanky v nej zaknihovali iba deväť bodov a inkasovali 16. V úvode trojkou znižovala Mrváňová na 44:54, potom dvojkou Matejčíková na 46:62 a táto hráčka dve a pol minúty pred koncom premenila i dva trestné hody na 48:65. Posledný domáci kôš zaznamenala pivotka Ďurjaková na 50:65, no hostky záver zvládli a vyhrali napokon o osemnásť bodov – 50:68.

BK ŠK UMB Banská Bystrica – YOUNG ANGELS Košice 50:68 (15:22, 27:35, 41:52)

Štvrtiny: 15:22, 12:13, 14:17, 9:16. TH: 10/14 – 5/13. Trojky: 2 – 3. Fauly: 16 – 19. Rozhodovali: Turčin, Bullo, Vyšniarová. Diváci: 31.

BK ŠK UMB: Matejčíková 25, Ďurjaková 12, Mrváňová 3, Vyšná 2, Piperková 0 (Háberová 8 /14 doskokov/, Luptáková a Turčanová po 0).

YOUNG ANGELS: Blanks 16, Mikovčáková 14, Kristlová 8 /14 doskokov/, Rodáková 4, Szmereková 2 (Jakubčeková 6, Bohušová a Dulovičová po 5, Majorošová a Balážová po 4, Filická 0).

Trénerka UMB Andrea Izáková: „Odohrali sme dobrý zápas. Plnili sme stanovené úlohy. Snažili sme sa udržať v hre dobrou kolektívnou obranou, čo sa nám celkom darilo, čoho dôsledkom bolo aj rozdiel len 8 bodov na polčase. Pre zranenie jednej z hráčok sme sa dostali k zúženiu už tak úzkej rotácie a to nám odobralo priveľa síl, ktoré nám chýbali v závere na ešte hrateľnejší výsledok. Gratulujeme súperkám. Teším sa z tohto výkonu aj výsledku oproti predchádzajúcim zápasom s daným súperom.“

Hráčka UMB Paula Vyšná pre bystricoviny.sk: „Podali sme tímový výkon. Každá sme sa snažili plniť si svoju prácu na ihrisku, plus sa nám darilo získavať lopty z obranných ale aj útočných doskokov, ktoré nás udržiavali v hre. V štvrtej štvrtine bolo cítiť, že nám dochádzali sily aj kvôli menšej rotácii a začali sa kopiť nezmyselné chyby. Myslím si, že tento výkon nás nakopol a priniesol nám chuť do ďalších dôležitých zápasov.“

Gabika Turčanová, kapitánka UMB pre exz.sk:Pred týmto stretnutím sme mali stanovené jasne ciele, ktoré sme mali počas zápasu plniť. Makali sme v obrane, mali sme útočné doskoky a hrali sme kolektívne, čo spôsobilo, že sme sa si dokázali udržať rozdiel so súperom len o pár bodov. Na druhej strane sme dostávali veľa ľahkých košov z rýchlych protiútokov, z čoho ťažil súper. Teší nás, že sa nám hralo dobre. Aktuálne nás čaká dvojtýždňové zápasové voľno, takže sa môžeme pripraviť na ďalších súperov.“

Katarína Mrváňová, hráčka UMB pre exz.sk: „Náš výkon v dnešnom zápase hodnotím veľmi pozitívne. Vedeli sme, že súper hrá dravý a rýchly basketbal. V prvej štvrtine nám horel návrat do obrany, čo súper využil na ľahké koše. V ďalších minútach zápasu sme si na to dali väčší pozor, zlepšili sme obranu, čo nám pomohlo držať sa na rozdiel pár bodového manka aj s takýmto silnejším súperom. Teší ma, že sme kolektívne bojovali za Sovičky celý zápas. Košiciam gratulujeme k peknému výkonu a výhre. Nás po prestávke čakajú dôležité zápasy na domácej palubovke. Verím, že v nich nadviažeme na tento výkon. Ďakujeme aj našim fanúšikom, ktorých v týchto dôležitých zápasoch budeme potrebovať.“

Najbližšie sa predstaví BK ŠK UMB na domácej palubovke v sobotu 18. februára a privíta nováčika CBK Košice.

Autor: (bl), Foto: Zdroj: BK ŠK UMB (Ivan Golembiovský)